Psihološkinje Sandra Perović i Anđela Čelebić razgovarale su danas sa cetinjskim srednjoškolcima, na temu „Novi početak: kako do promjene?“, povodom obilježavanja Svjetskog dana mentalnog zdravlja.
Poruka sa današnje psihološke radionice usmjerena je na važnost kolektivnog preduzimanja odgovornosti, na to da je svačije pravo imati adekvatnu njegu i podršku.
Na događaju, čiji je organizator Sekretarijat za obrazovanje, sport i mlade Prijestonice Cetinje, istaknuto je da mentalno zdravlje podrazumjeva skladan odnos u samoj ličnosti u emocionalnom, intelektualnom i socijalnom smislu.
Tokom radionice razgovarali smo o tome koliko je važno prevazići predrasude i stvoriti društvenu atmosferu, posebno za mlade u kojoj mogu otvoreno govoriti o svojim izazovima sa mentalnim zdravljem. Želimo da podstaknemo dijalog o mentalnom zdravlju u zajednici, školi, na radnom mjestu, porodici. Važno je da ljudi osjećaju da imaju podršku i mogućnost da podijele svoje priče i iskustva – kazale su psihološkinje.

Edukacija je, istakle su, ključna za razbijanje tabua i stigma, jer su, kako su objasnile, mladi najvulnerabilnija grupa, prije svega zbog razvojnih specifičnosti koje nosi adolescencija.
Radionica je mladima pružila priliku da nauče više o mentalnom zdravlju, o tome kako da prepoznaju znakove problema i da se nose sa stresom i anksioznošću. Takođe, smo govorili o strategijama za očuvanje mentalnog blagostanja, tehnikama upravljanja stresom, vještinama rješavanja konflikata…
Život nam daje prilike: da uvidimo, razumijemo i napravimo promjenu. Mnogi teški događaji su samo poziv, a mi imamo više prilika da ih čujemo. Zato slušajte svoje tijelo, radite stvari u svom tempu, osluškujte svoje potrebe – samo neki, kako su psihološkinje kazale, od zaključaka današnje radionice.
Obilježavanje Svjetskog dana mentalnog zdravlja, čija je ovogodišnja tema „Moj um, moja prava“ nije samo prilika za manifestacije već i prilika za edukaciju, koja je ključna u osnaživanju pojedinaca da prepoznaju znakove i simptome mentalnih izazova.
N. Kašćelan