Svjetski dan učitelja – 5. oktobar obilježava se danas u svijetu. Dan su proglasile Ujedinjene nacije 5. oktobra 1993. godine, sa ciljem da se istakne uloga učitelja u obrazovanju i razvoju djece i naglase principi i preporuke o položaju učitelja i nastavnika, kao i da se osigura da potrebe budućih generacija nastave budu ispunjene od strane učitelja.
Svjetski dan učitelja, posvećen je esencijalnoj ulozi učitelja u pružanju relevantnog i odgovarajućeg znanja djeci, mladim ljudima i odraslima.
U mnogim zemljama postoji ozbiljan nedostatak prosvjetnih radnika, približno dva miliona novih radnih mjesta i još 18 miliona učitelja u svijetu biće potrebno ukoliko se želi postići sveopšte osnovno obrazovanje.
Položaj prosvetnih radnika zavisi od nivoa razvijenosti zemlje i umnogome je povezan sa sistemom vrejdnosti koji vlada u društvu. Cilj obrazovanja u savremenom društvu jeste, prije svega, sticanje znanja i vještina koje su u skladu s potrebama poslovanja i podsticanje razvoja kreativnih sposobnosti ljudi. Međutim, nikako se ne smiju zanemariti i humanistički ciljevi obrazovanja, u smislu postizanja vrline, spoznaje moralnih i kulturnih vreijdnosti, na šta su ukazivali još Platon i Aristotel, a s čim su saglasni mnogi savremeni teoretičari.
U svim strategijama i planovima razvoja savremenog društva obrazovanje zauzima središnje mjesto. Blagostanje povećavaju inovacije, a ne kapital sam po sebi. One ne menjaju društvo samo u oblasti ekonomije nego i daleko izvan nje. Ono što je dovelo do ekonomskog rasta u razvijenom dijelu svijeta jeste „proces učenja koji nastaje tamo gdje se susrijeću inovacije, ekonomija obima i sinergijski efekti klastera“.
Ulaganje u obrazovanje/obrazovane ljude kao važan resurs (pokretač i osnov razvoja) društva, jeste dio politike svih razvijenih zemalja. Ljudi sa svojim intelektualnim i kreativnim potencijalima predstavljaju stratešku osnovu razvoja društva, jer oni su nosioci ideja, znanja i informacija. Sve razvijene zemlje i one koje streme ka tome, uočile su važnost znanja i njegove primjene u pogledu razvoja i prevazilaženja kriza. Ulaganje u nauku, istraživanje i obrazovanje treba shvatiti kao investiciju, jer oni nesumnjivo doprinose razvoju društva u cjelini.