Zanimljivosti

Svjetski je dan radija

Svjetski dan radija obilježava se 13. februara širom svijeta. Svjetski dan radija je Unesko utvrdio 2011. godine i to baš zato što je 13. februara 1946. godine prvi put emitovan program Radija UN. Bez obzira na ubrzani razvoj savremenih tehnologija komuniciranja, radio još uvijek ostaje najrasprostranjeniji medij. Radio je medij koji dopire do najširih slojeva stanovništva i
Svjetski je dan radija

Foto>: Ilustracija

Svjetski dan radija obilježava se 13. februara širom svijeta.

Svjetski dan radija je Unesko utvrdio 2011. godine i to baš zato što je 13. februara 1946. godine prvi put emitovan program Radija UN.

Bez obzira na ubrzani razvoj savremenih tehnologija komuniciranja, radio još uvijek ostaje najrasprostranjeniji medij.

Radio je medij koji dopire do najširih slojeva stanovništva i koji može učiniti mnogo za obrazovanje, kulturni i politički dijalog i pomoći ljudima u najrazličitijim životnim situacijama.

Prema istražvanju Evropske radiodifuzne unije u 37 zemalja, radio se najviše sluša u Letoniji – četiri sata i četiri minuta, zatim u Srbiji sa tri sata i 44 minuta, slijede Irska i mnoge zemlje EU.

Prva stanica koja je redovno emitovala program u Crnoj Gori bio je Radio Cetinje koji se oglasio 1944. godine.

Foto: Geti imidžis

Zanimljivosti o radiju

  • Radio se u početku nazivao “bežična telegrafija”
  • Džejms Klark Maksvel je 1869-ih godina predvidio radio talase i emitovanje radio programa.
  • Doprinos Nikole Tesle razvoju radija je malo poznat jer se do 1943. godine smatralo da su njegovi nacrti za dizajn radija ustvari kopija. Međutim dokazano je da je on još 1892. godine napravio stvorio nacrt za prvi radio.
  • Prva komercijalna radio stanica otvorena je uHolandiji, 1919. godine i njen nagli uspjeh označio je početak „zlatne ere“ radija.

Izvor: Agencije