Najveći sportski događaj nije iznevjerio.
Svjetsko fudbalsko prvenstvo u Kataru donijelo nam je mnogo uzbuđenja u grupnoj fazi takmičenja, bilo je i velikih iznenađenja, pa i senzacija.
Jedna od najvećih je da je višestruki svjetski prvak – Njemačka – završila već poslije tri utakmice drugi Mundijal zaredom, a pridružili su im se Belgijanci, druga reprezentacija po rejtingu.
Reprezentacija Srbije takođe je razočarala navijače, pošto je ispala u grupnoj fazi sa Svjetskog prvenstva drugi uzastopni put.
Dok su Njemačka i Belgija gubitnici, fudbal uvek podari i junake i pobjednike, a to su bez sumnje igrači Japana i Maroka.
Iako su im davane male šanse za prolazak grupe, i jedni i drugi su prvi dio takmičenja završili kao prvi.
I ne smijemo da zaboravimo navijače Japana – poslije senzacionalne pobjede nad Njemačkom nisu slavili, već su prvo počistili tribine stadiona.
Ovo je vjerovatno bilo posljednje svjetsko prvenstvo za mnoge asove, prije svih Lionela Mesija, Kristijana Ronalda, Luku Modrića i Luisa Suareza, a na scenu stupaju neki novi fudbalski pupoljci.
Gledali smo i prvu kompletnu žensku sudijsku ekipu na nekom muškom prvenstvu, po čemu ovo Svjetsko prvenstvo ulazi u istoriju.
O Mundijalu u Kataru se pričalo mnogo prije nego što je fudbal krenuo sa centra i po mnogima je ovo najpolitizovanije svjetsko prvenstvo u istoriji dugoj više od devet decenija.

1) Srbija opet bez nokaut faze
Prvi put nakon mnogo vremena, reprezentacija Srbije plasirala se direktno na Mundijal i to pobjedom nad Portugalijom u Lisabonu.
Navijači, tradicionalno skloni euforiji, već su zamišljali kako će Orlovi lako preskočiti grupnu fazu i otići u osminu finala.
Ako poraz od Brazila u prvom kolu nije bio iznenađujući jer se igralo protiv jednog od favorita za titulu prvaka svijeta, onda je remi sa Kamerunom (3:3) zaista bio neuspjeh.
Srbija je na tom meču gubila, pa sa tri gola došla do preokreta i djelovalo je da je ekipa selektora Dragana Stojkovića konačno na pravom putu.
A onda je uslijedio novi hladan tuš, dva gola gola Kameruna za tri minuta i pobjeda je iskliznula.
U posljednjem kolu, Srbiji je bila potrebna pobjeda nad Švajcarskom, ali su Orlovi ponovo ostali praznih šaka i izgubili sa 3:2, iako su do završnice prvog poluvremena vodili.
Pokazalo se, kao i prije četiri godine, da je duel sa Švajcarcima odlučujući. Na prvenstvu u Rusiji selekcija Srbije je izgubila sa 2:1.
2) Najveća iznenađenja

Fudbal je, glasi stara izjava engleske fudbalske legende Garija Linekera, igra koju igraju dva tima, ali u kojoj uvek pobijede Njemci.
Međutim, poslije Svjetskog prvenstva u Kataru, Lineker je dodao dio: „Ako Njemci ne ispadnu već u grupnoj fazi”.
Četvorostruki svjetski šampioni na Mundijalu su bili u grupi sa Španijom, Kostarikom i Japanom i svi su očekivali da uz „furiju” lagano prođu.
Međutim, Japanci baš i nisu htjeli lako da se predaju.
U posljednjom kolu, pobijedili su Španiju 2:1 – što je Njemce poslalo na treće mjesto, a onda i kući – i to posle kontroverzne odluke sudije zbog koje će se Njemci sigurno ljutiti.
Pitanje da li je lopta prešla gol-aut liniju neposredno pred gol Japana, vječito će izazivati rasprave ljubitelja širom svijeta.
Tim je okončan rasplet u Grupi E, a iznenađenjem u prvom kolu je sve i zakuvano – Japan je tada pobijedio Njemačku 2:1, a onda izgubio od Kostarike.
U prvom kolu Mundijala, iznenađenje je priredila i moćna Argentina, koju su mnogi prije takmičenja vidjeli među favoritima za osvajanje pehara.
Išli su na Saudijsku Arabiju i mnogi su očekivali debakl ekipe sa Bliskog istoka, posebno kada je Argentina povela golom Lionela Mesija, jednog od najboljih fudbalera na svetu, ali je zatim došlo do preokreta.
Golovi Saleha el Šehrija i Salema el Davsarija bacili su u trans navijače Saudijske Arabije, a Zelenim sokolovima, kako glasi nadimak ove reprezentacije, donijeli pobjedu.
Saudijci su na kraju ipak ispali, kao i Meksiko – prvi put posle 28 godina, što takođe može da se ubroji u ovogodišnja iznenađenja.
Iz te grupe dalje su otišli Argentina i Poljska.
Belgija
Prema rejtingu Međunarodne fudbalske federacije (FIFA), došli su na Mundijal u Kataru kao druga reprezentacija na svijetu, sa zvijezdama poput Kevina de Brujnea, Edena Azara, Romela Lukakua, Tiboa Kurtoe…
Ali, na ovom Svjetskom prvenstvu, Belgija je djelovala kao trećerazredna ekipa, raštimovan orkestar, čiji je dirigent na kraju užasnog koncerta dao ostavku.
Iznenađujuće slab rezultat na čitavom turniru ostvarila je reprezentacija Danske.
Prošle godine bili su polufinalisti Evropskog prvenstva, ali su u Kataru ispali i to kao posljednji u Grupe D, posle Tunisa, Australije i Francuske.
Za jedno od iznenađenja bili su zaslužni i fudbaleri Tunisa, koji su u posljednjem kolu savladali Francusku, aktuelnog prvaka svijeta.
3) Dobar dan, vas smo čekali

Fudbalskim svijetom počinju da duvaju novi vjetrovi, a neki novi klinci, koji prvi put nastupaju na Mundijalu, pokazali su da će ljubitelji ovog sporta imati koga da gledaju čak i kada više ne bude Kristijana Ronalda, Lionela Mesija, Karima Benzeme i drugih fudbalskih asova.
Jedan od njih je i Strahinja Pavlović, defanzivac srpske reprezentacije. Ima samo 21 godinu, ali je od dolaska Dragana Stojkovića na klupu tima nezamjenjiv u odbrani „orlova”.
Njemačka kao četvorostruki svetski prvak pamti i mnogo bolja izdanja na Mundijalima od nastupa u Kataru.
Ipak, panceri su dobili novu fudbalsku zvijezdu – 19-godišnjeg Džamala Masijalu, vezistu minhenskog Bajerna, koji je očarao mnoge ljubitelje fudbala, posebno partijom u remiju protiv Španije, kada je asistencijom za izjednačujući gol pomogao Njemačkoj da ostane u igri.
„U budućnosti bi mogao da bude novi Leo Mesi, odličan je”, rekao je Lotar Mateus, legendarni njemački fudbaler, za BBC Sport.
Dok je Masijala vukao Njemačku, Holandija se umnogome oslanjala na Kodija Gakpa, 23-godišnjeg napadača PSV-a, koji je sa tri gola na isto toliko mečeva i najbolji strijelac te selekcije.
Španski selektor Luis Enrike na raspolaganju ima čak sedam fudbalera mlađih od 22 godine, a mnogi od njih igraju važne uloge u Kataru.
Barselonin trio vezista Pedri, Gavi i Feran Tores standardni su članovi prve postave, a Gavi i Tores su ukupno postigli tri gola na prvom meču protiv Kostarike.

Jednu od najboljih pojedinačnih partija na turniru odigrao je 22-godišnji Mohamed Kudus, vezista Gane i holandskog Ajaksa, koji je u pobedi nad Južnom Korejom (3:2) postigao dva gola i pogurao njegovu selekciju ka prolazu u narednu rundu.
Engleski reprezentativac Džad Belingem ima samo 19 godina, ali odavno nije tajna za većinu ljubitelja fudbala – posebno od trenutka kada je kao 17-godišnjak prije dvije godine za veliki novac prešao iz Birmingema u njemačku Borusiju Dortmund.
Na ovom turniru nezamjenjiv je Joško Gvardiol, defanzivac njemačkog Lajpciga koji ima samo 20 godina, ali iza sebe već ima jedno veliko međunarodno takmičenje sa reprezentacijom – Evropsko prvenstvo održano prošle godine.
Gvardiol je izrastao u junaka Hrvatske protiv Belgije, kada je u posljednjim trenucima utakmice skinuo loptu sa noge iskusnom napadaču Romelu Lukakuu.
Ne samo da je spriječio Belgijanca da da gol, nego je time spasao Hrvatsku eliminacije već u grupnoj fazi.
Kada se govori o Argentini na ovogodišnjem Svjetskom prvenstvu, mnogi će prvo spomenuti Lionela Mesija, koji u njegovom vjerovatno posljednjem nastupu na Mundijalu pokušava da osvoji „boginju”, jedini trofej koji nedostaje u njegovoj privatnoj vitrini.
Međutim, još dva mlada fudbalera odigrala su značajne uloge za Argentince u Kataru – napadač Mančester Sitija Hilijan Alvarez potvrdio je golom odlučujući trijumf protiv Poljske, kojim su se Gaučosi plasirali u osminu finala, dok je u drugom kolu turnira protiv Meksika pobjedu overio 21-godišnji vezista Enco Fernandez jednim od najljepših golova u prvoj fazi Svjetskog prvenstva.
4) Adios, auf Wiedersehen, Au revoir, zbogom

Mundijal u Kataru će za mnoge asove vjerovatno biti i posljednji izlazak na najveću svjetsku fudbalsku scenu.
Neki će za četiri godine, kada se igra Svetsko prvenstvo u Americi, Kanadi i Meksiku, zagaziti u petu deceniju života.
Bez sumnje, najzvučniji imena kojima je ovo posljednji Mundijal su Argentinac Lionel Mesi i Portugalac Kristijano Ronaldo koji su prethodnu deceniju i nešto slovili za najbolje na svijetu.
Mesi će 2026. imati 39 godina, a Ronaldo 42.
I Argentina i Portugal su se na ovom Mundijalu plasirali u osminu finala, pa će obojica velemajstora imati šansu da odu u velikom stilu, uz trofej.
Mesi neće biti jedini argentinski as kome je ovo vjerovatno poslednji Mundijal.
Anhel di Marija, fudbaler sredine terena Juventusa, u vreme sljedećeg Mundijala imaće 38 godina.
Za njega je ovo četvrto Svjetsko prvenstvo u karijeri, a najbolje partije je pružao 2014, ali se povrijedio u četvrtfinalu i nije mogao da pomogne Gaučosima u polufinalu i finalu.
Ono što je Mesi za Argentinu, to je Luka Modrić za Hrvatsku.

Kreator igre madridskog Reala u Kataru igra četvrti Mundijal u karijeri.
Poslije osvajanja titule evropskog klupskog prvaka sa Realom 2022, španski novinari su mu nadjenuli nadimak Bendžamin Baton, po filmskom liku u ulozi Breda Pita, koji kako stari postaje zapravo sve mlađi.
Debitovao je 2006, a najveći uspjeh zabilježio je 2018, kada je Hrvatska stigla do finala u kojem je poražena od Francuske sa 4:2.
Sve tri utakmice u grupnoj fazi Mundijala u Kataru, Modrić je odigrao vrhunski, bukvalno ga je bilo svuda, jedino što nije branio.
I selekcija Urugvaja će poslije ovog šampionata ostati bez dvojice 35-godišnjih asova – Luisa Suareza i Edinsona Kavanija.

Obojici je ovo četvrti Mundijal u karijeri, a najveći uspjeh im je četvrto mjesto 2010, četiri godine kasnije su stigli do osmine finala, a 2018. do četvrtfinala.
Manuel Nojer i Tomas Miler, njemački tandem ovjenčan slavom i titulom svjetskog šampiona 2014, u Kataru su vjerovatno odigrali poslednji Mundijal.
Golman Nojer će imati 40 godina 2026, a napadač Miler 37.

Još jedan bivši svjetski prvak igra posljednji ples u Kataru – Španac Serhio Buskets.
Fudbaler Barselone će 2026. imati 38 godina i već je najavio odlazak iz Evrope u neku manje zahtjevnu ligu, što je obično prvi korak ka penziji.
Buskets je sa Španijom bio prvak svijeta 2010, a nastupio je i na Mundijalima 2014. i 2018.
5) Sudija, isteklo vrijeme!

Dosadašnji tok Mundijala u Kataru obilježila je i dužina mečeva, prvenstveno zbog velikog broja minuta u zaustavnom vremenu.
Vrijeme odigrano u sudijskoj nadoknadi grupne faze takmičenja odgovara trajanju više od šest utakmica.
Razlog zašto su na semaforima četvrtih sudija svetlele velike cifre je odluka Svjetske fudbalske federacije (FIFA) da na ovom turniru pokuša da preciznije kontroliše broj minuta tokom koji je utakmica bila zaustavljena.
Mečevi su prekidani zbog povreda, VAR provjera, izmena, proslava golova, dodjeljivanja kartona i ostalog.
„Na kraju svakog poluvremena, informacije dolaze od četvrtog i sudija iz VAR sobe, a glavni arbitar ih dodaje i odlučuje koliko treba produžiti (utakmicu)”, kazao je Pjerluiđi Kolina, predsjednik sudijske komisije FIFA.
Ove godine, VAR je provjeravan mnogo puta, a od 14 penala, čak sedam je dosuđeno poslije konsultacije sa VAR sobom.
6) Ne treba miješati sport i politiku… ali, hoćemo

Još mnogo pre početka Mundijala, praktično otkako je Katar dobio domaćinstvo, više se pričalo o nefudbalskim stvarima nego o onome zbog čega se cio svijet jednom u četiri godine sjati oko televizora.
Pepelom se posuo i bivši predsjednik FIFA Sep Blater koji je izjavio da Kataru nije ni trebalo dati da organizuje Svetsko prvenstvo.
Ovu naknadnu pamet i samokritiku – jer je on bio na čelu FIFA kad je odlučeno da Katar bude domaćin – iznio je nedjeljama pošto je, zajedno sa legendarnim francuskim fudbalerom i bivšim predsednikom UEFA Mišelom Platinijem, oslobođen teških optužbi za korupciju.
Izbacivanje Rusije iz svih takmičenja kao kazna zbog odluke Kremlja da napadne Ukrajinu, ljudska prava, tvrdnje o smrti sezonskih radnika koji su gradili stadione za Mundijal, skupocjeni smještaj koji izgledom ne opravdava cijenu, Iran i antivladini protesti…
Sve do disciplinskih postupaka protiv jedine dvije reprezentacije sa Balkana u Kataru – Srbije i Hrvatske – zbog neprihvatljivih poruka, kako to procjenjuje FIFA.
Ali tada smo već duboko zagazili u Mundijal.
Priče nacionalnih saveza o poštovanju prava LGBT ljudi i najave nošenja kapitenskih traka u duginim bojama, kao i mnogobrojne kritike u vezi sa dodjelom domaćinstva Kataru, iznervirale su Đanija Infantina, predsjednika krovne organizacije svjetskog fudbala, uoči Svjetskog prvenstva.
„Ova predavanja o moralu su licemjerna. Čudi me kako niko ne vidi napredak u Kataru od 2016.
„Nije lako izboriti se sa kritikama odluke donijete prije 12 godina. Katar je spreman, biće ovo najbolje Svjetsko prvenstvo u istoriji”, poručio je Italijan.
FIFA je odlučila da zauzme oštriji kurs.
Uz nedvosmislenu poruku „usredsredite se na fudbal“, FIFA je naložila svim nacionalnim savezima da ni ne pomišljaju da nose kapitenske trake u duginim bojama i da će kapiteni biti kažnjeni.
Nacionalni savezi, prije svih evropskih zemalja, povinovali su se odluci FIFA, uz koju riječ kritike, onako usput, više sebi u bradu nego kao glasan otpor.
Na kapitenskim trakama jesu ostale poruke, ali univerzalne, poput „Sačuvajmo planetu” ili “Ne rasizmu”.

Njemački fudbalski reprezentativci su se uoči meča sa Japanom fotografisali sa rukama preko usta u znak protesta zbog odluke FIFA o zabrani LGBT kapitenskih traka.
Iranska fudbalska reprezentacija skrenula je pažnju na sebe i prije iznenađujuće pobjede nad Velsom 2:0.
Antivladini protesti u Iranu traju od sredine septembra, što je najveći izazov za vlast u posljednjih nekoliko decenija, a nevladine organizacije tvrde da je do sada ubijeno ili je poginulo nekoliko stotina ljudi, mnogi su ranjeni i povrijeđeni, a brojni demonstranti su uhapšeni.
Iranski reprezentativci u prvom meču nisu pjevali himnu, u drugom jesu.
Bilo je i sitnijih problema na tribinama sa iranskim navijačima – onima koji su protiv režima u Teheranu i onih koji ga podržavaju.
Zbog zastave „Nema predaje”, koja se odnosi na poruku Srba za zadržavanje Kosova unutar granica Srbije, u svlačionici srpskog tima, FIFA je pokrenula disciplinski postupak protiv Fudbalskog saveza Srbije.
A samo dva dana kasnije, disciplinski postupak je pokrenut i protiv Fudbalskog saveza Hrvatske zbog uvrjedljivih poruka i transparenata usmjerenih prema Milanu Borjanu, golmanu Kanade srpskog porijekla.
I, konačno, za mnoge navijače ključno pitanje – zašto nema piva na stadionima?
Samo nekoliko dana pred početak prvenstva, domaćin je saopštio da je prodaja piva zabranjena na stadionima, u skladu sa kulturom i zakonima arapske zemlje.
Odluka je šokirala jednog od najvećih sponzora Svjetskog prvenstva, velikog proizvođača piva, a FIFA je podržala domaćina. Ili mu se bar nije protivila.
„Hoćemo pivo”, „Hoćemo pivo”, skandiralo je hiljade navijača Ekvadora tokom meča protiv Katara kojim je otvoren Mundijal.
Molba im nije uslišena, ali jesu pobrali simpatije zbog navijanja.
A najveće navijači Japana.
Njihov tim je napravio jedno od najvećih iznenađenja u grupnoj fazi, ali nisu odmah slavili.
Prvo su počistili cio stadion.
IZVOR: BBC na srpskom