Društvo

U Američkom uglu obilježen Mjesec afroameričke istorije

Projekcijom dokumentarnog filma „Finding the Gold Within”, Američki ugao sa Cetinja je obilježio  Mjesec afroameričke istorije („Black History Month“). Riječ je o godišnjoj tradiciji sjećanja koja već 97 godina tokom februara slavi dostignuća i doprinose Afroamerikanaca američkom društvu. Film „Finding the Gold Within“ prati živote šest mladića, Afroamerikanaca iz Akrona, Ohajo, koji polaze na fakultet,
U Američkom uglu obilježen Mjesec afroameričke istorije

Projekcijom dokumentarnog filma „Finding the Gold Within”, Američki ugao sa Cetinja je obilježio  Mjesec afroameričke istorije („Black History Month“). Riječ je o godišnjoj tradiciji sjećanja koja već 97 godina tokom februara slavi dostignuća i doprinose Afroamerikanaca američkom društvu.

Film „Finding the Gold Within“ prati živote šest mladića, Afroamerikanaca iz Akrona, Ohajo, koji polaze na fakultet, odlučni da redefinišu sliku društva i niska očekivanja. Uprkos njihovom samopouzdanju, surova realnost odsustva od kuće donosi niz kriza, međutim svaki od protagonista istrajava u borbi za stvaranje novih kulturnih identiteta.

Moderator događaja, reditelj Danilo Marunović za Radio Cetinje kaže da umjetnost u formi mas-medija, kao što je dokumentarni film, ima potencijal da promijeni standarde javnih paradigmi i to se, kako ističe, i dešavalo tokom zadnjih decenija, naročito kada su ugrožene manjine u pitanju.

Afroamerikanci su došli, u jednom civilizacijskom smislu, do stepena kada jedan predsjednik Amerike dolazi iz tog miljea, kada crnačka kultura u muzici, u raznim drugim sferama umjetnosti osvaja planetu. Danas možemo prepoznati benefite angažovane umjetnosti, koja je kroz decenije polako mijenjala tu paradigmu u odnosu na stereotipe i predrasude koji su vladali u odnosu na tu grupu. Dugačak je put od ropstva do jednog američkog predsjednika, a ključnu ulogu u tome je odigrala umjetnost, odnosno mediji. Za svega nekoliko decenija promijenili su radikalno paradigmu i odnos prema zajednici Afroamerikanaca – objasnio je Marunović.

On podsjeća da segregacija postoji i danas, objasnivši da je u jednom američkom gradu vidio žutu liniju koja odvaja bjelački od crnačkog dijela grada, u kome Afroamerikanci, kako ističe, i dalje bivaju na određeni način stigmatizovani kao kriminalni milje, kao siromašni milje. Zato, kako dodaje, i dalje postoji potreba za razgovorom na ovu temu.

Drago mi je da je Cetinje, kao izvorište priče o slobodi i osvajanju sloboda, večeras dom te priče, te borbe za crnačka prava jer se i mi borimo, u istom maniru za neka opšta, bazična prava na istom fonu, na istom nivou – istakao je Marunović. 

Mjesec februar se od 1926. godine u Sjedinjenim Državama obilježava kao Mjesec istorije Amerikanaca afričkog porijekla. Ideja je potekla od istoričara Kartera G. Vudsona, sina oslobođenih robova iz Virdžinije, koji je prvobitno obilježavanjem „Nedjelje istorije crnaca“ želio da podstakne Afroamerikance da postanu zainteresovaniji za sopstveno nasljeđe.

Na pedesetu godišnjicu od početka obilježavanja „Nedjelje istorije crnaca“, naziv godišnje tradicije sjećanja na doprinos Afroamerikanaca svojoj naciji promijenjen je u Mjesec afroameričke istorije.

M.S.