Dio planinskog vrha u austrijskoj pokrajini Tirol srušio se, poslavši više od 100.000 kubnih metara stijene u dolinu ispod i pokrenuvši brojna klizišta. Prema austrijskim geolozima, ovo je relativno veliki incident i rezultat je klimatskih promjena.
Kamenje je počelo da pada u nedjelju s Fluchthorna, planine visoke gotovo 3.400 metara u Alpama na granici između Švajcarske i Austrije. Geolozi tvrde da je do toga došlo zbog otapanja permafrosta (stalno zamrznutog tla).
Ovo je relativno veliki incident, govorimo o najmanje 100.000 kubičnih metara stijene koja je otpala, vjerojatno i više od toga – kazao je Tomas Figl, državni geolog za CNN.
Geolozi su kolaps pripisali otapanju permafrosta, dugotrajno smrznutog sloja tla i stijena. Najčešće povezan s arktičkim regijama, permafrost se nalazi i u evropskim Alpama.
Možemo biti relativno sigurni u uzrok ovog incidenta: permafrost. Led je ljepilo planina, a otapa se zbog klimatskih promjena. To onda uzrokuje posljedice koje vidimo ovdje – rekao je Figl, a prenosi CNN.
Društvenim mrežama proširili su se snimci s mjesta događaja, u trenutku nakon što se vrh planine “odlomio”, ali i snimci posljedica koje je ostavila ova pojava.
Kako klimatske promjene uzrokovane ljudskim djelovanjem povećavaju globalne temperature, dolazi do otapanja permafrosta i gubitka ledenog pokrova te se čini da će odroni kamenja u ovoj regiji postati sve češći.
Ovakvi odroni mogu uzrokovati velike probleme za stanovnike koji žive podno planina. U maju su se mještani švajcarskog sela Brienz, smještenog u blizini Davosa, morali evakuirati nakon upozorenja da bi se na njihove domove moglo srušiti gotovo 2 miliona kubnih metara stijena. Iako do toga još nije došlo, stanovnici se i dalje ne mogu vratiti svojim domovima.
Izvor:Klix.ba, N1 BIH