Ilustracija Foto: Uprava policije
U Crnoj Gori djeluje 11 visokorizičnih organizovanih kriminalnih grupa od kojih najveći broj ima preko 30 članova. Dominantna kriminalna aktivnost visokorizičnih OKG je krijumčarenje kokaina na međunarodnom nivou, pri čemu su ove strukture i dalje zadržale trend udruživanja sa kriminalnim grupama sa područja drugih država Zapadnog Balkana, navodi se u najnovijem izvještaju „Procjena opasnosti od teškog i organizovanog kriminala u Crnoj Gori SOCTA 2024″ koji je objavila Vlada.
U dokumentu se navodi da je neefikasnost prilikom vođenja sudskih postupaka, uz, kako navode “brojne opstrukcije i „legalne” zloupotrebe procesnih instituta od strane članova OKG” uzrokovalo puštanje na slobodu velikog broja visokorangiranih članova suprotstavljenih kriminalnih grupa, optuženih za izvršenje teških krivičnih djela protiv života i tijela.
Jedno od strateških opredjeljenja OKG je i korišćenje korupcije kao metoda rada, što je u potpunosti potvrđeno kroz njihovu infiltraciju i stvaranje saradničkih pozicija u organima za sprovođenje zakona i organima obavještajno-bezbjednosnog sektora, koje su vremenom transformisane, tako da su neki službenici organa za sprovođenje zakona postali članovi ili vođe pojedinih segmenata djelovanja u okviru visokorizičnih OKG, uključujući i operacije koje se odnose na krijumčarenje kokaina i izvršenje teških krivičnih djela protiv života i tijela – navodi se u Dokumentu.
U odnosu na prethodno izrađenu osnovnu verziju dokumenta Procjena opasnosti od teškog i organizovanog kriminala – SOCTA 2021, u međuvremenu su identifikovane dvije nove OKG, dok je za jednu OKG utvrđeno da više nije aktivna.
I dalje jedan od ključnih segmenata u djelovanju visokorizičnih kriminalnih grupa predstavlja primjena najtežih oblika nasilja, manifestovana kroz bezobzirnu eliminaciju protivnika u kriminalnim aktivnostima, a sve sa ciljem ne samo preuzimanja monopolskog položaja već i sa ciljem osvete i totalnog revanšizma i potpune eliminacije pripadnika suprotstavljenih kriminalnih grupa – piše u dokumentu koji je objavila crnogorska Vlada.
Ističe se da teza da visokorizične kriminalne grupe koriste korupciju kao metod rada, potvrđena je kroz njihovu infiltraciju i stvaranje saradničkih pozicija u organima za sprovođenje zakona i organima obavještajno-bezbjednosnog sektora, koje su vremenom transformisane, tako da su neki službenici organa za sprovođenje zakona postali članovi ili vođe pojedinih segmenata djelovanja u okviru visokorizičnih kriminalnih grupa.
Bezbjednosni rizik od djelovanja visokorizičnih OKG dodatno usložnjavaju nedjelotvorni sudski postupci, što za posljedicu ima boravak na slobodi značajnog broja članova, koji su optuženi za organizaciju i direktno izvršenje teških krivičnih djela protiv života i tijela. Ova situacija u prvom redu omogućava konsolidaciju aktivnosti visokorizičnih OKG i ponovno uspostavljanje njihove kohezije, a ujedno povećava i stepen bezbjednosnog rizika, s obzirom na to da navedena lica mogu biti meta suprotstavljenih kriminalnih struktura. U posljednjem vremenskom periodu registrovano je i značajno prisustvo inostranih kriminalnih grupa na području Crne Gore i njihovo uvezivanje sa visokorangiranim OKG iz Crne Gore, što je posebno karakteristično za OKG iz Turske, Gruzije, Rusije i drugih istočnoevropskih zemalja – ističe se u SOCTA 2024.
Pojašnjeno je da krijumčarenje narkotika i dalje predstavlja dominantnu kriminalnu aktivnost najvećeg broja identifikovanih visokorizičnih OKG koje djeluju u Crnoj Gori.
Iako su, prvenstveno zbog ratnih dešavanja na području Ukrajine, registrovane promjene kopnenih i pomorskih krijumčarkih puteva, što je i uslovilo da luke u Sredozemnom i Sjevernom moru postanu nove ulazne tačke za krijumčarene narkotika, a što Evropu može dovesti do pozicije glavnog distributivnog čvorišta, Crna Gora je zadržala status tranzitne zemlje kada je riječ o krijumčarenju različitih vrsta narkotika – navodi se u Dokumentu.
I dalje je evidentno veoma intenzivno učešće OKG iz Crne Gore u međunarodnim krijumčarskim lancima, ali i uspostavljanju jake distributivne mreže u državama Zapadne Evrope, čime pokrivaju sve faze sprovođenja ove kriminalne aktivnosti – nabavku, međunarodni i transkontinentalni transport, krijumčarenje i distribuciju na lokalnom nivou.
Izvor: Pobjeda
U Crnoj Gori, u četvrtak, 21. novembra, očekuje se kratkotrajna stabilizacija vremena.
U ranim jutarnjim satima će u istočnim i sjeveroistočnim predjelima još biti padavina, saopšteno je iz Zavod za hidrometeorologiju i seizmologiju.
Od večeri ponovo jače naoblačenje, a tokom noći i obilna kiša.
Južni vjetar krajem dana u naglom jačanju, a u noći na petak na udare i olujne jačine.
Jutarnja temperatura vazduha od -5 do 11 stepeni.
Najviša dnevna do 15 stepeni.
Uprava policije (UP) upozorila je da na mejl adrese određenog broja građana stižu poruke lažnog sadržaja, a u čijem je potpisu direktor Uprave policije Zoran Brđanin.
Kako je saopšteno iz policije, u poruci koja stiže građanima navodi se da se protiv primaoca mejla vodi sudski postupak u vezi sa izvršenim krivičnim djelima iz oblasti sajber kriminala, a od njega se zahtijeva da u predviđenom roku odgovori.
Kako su naveli, napominju da se ne radi o zvaničnoj e-mail adresi Uprave policije, pa samim tim ni o dopisu direktora Uprave policije.
Izvršenom analizom od strane službenika Sektora za borbu protiv kriminala, utvrđeno je da je riječ o takozvanom spam email-u, koji je poslat uz korišćenje Google email servisa (Gmail) u čijem prilogu se nalazi i PDF fajl, sa navodnim sudskim nalogom-obavještenjem kako se protiv primaoca vodi pravosudni postupak vezan za izvršenje krivičnih djela iz oblasti sajber kriminala. U tekstu poruke se od primaoca zahtjeva da u predviđenom roku odgovori na mejl, u suprotnom mu se prijeti preduzimanjem pravnih koraka – istakli su iz Uprave policije.
Poručuju da službenici Uprave policije, Sektora za borbu protiv kriminala, preduzimaju mjere i radnje iz svoje nadležnosti u cilju identifikacije osobe, ili više njih, koja upućuju sporne mejlove.
Apelujemo na građane i primaoce mejla ove vrste da na iste ne odgovaraju i ne otvaraju prilog koji potencijalno može biti malicioznog sadržaja, te preporučujemo da se nakon prijema navedeni mejl obriše i zabrani prijem sa iste adrese – zaključuju iz Uprave policije.
Jak vjetar praćen kišom izazvao je probleme na objektu Osnovne škole „Lovćenski partizanski odred“ na Cetinju, koji je u fazi rekonstrukcije.
Naime, dio krova se odvojio od podloge i postojala je mogućnost da ugrozi učenike, ali i prolaznike u Ulici Peka Pavlovića.
Zbog toga će se nastava u narednih nekoliko dana, kako je Radio Cetinju kazala direktorica Danijela Bokan, odvijati onlajn.
Jako nevrijeme je danas oko 17 sati prouzrokovalo štetu na jednom dijelu krova škole. O ovom problemu odmah sam obavijestila izvođača radova, koji je u dogovoru sa Ministarstvom prosvjete, nauke i inovacija pravovremeno reagovao. U komunikaciji sa MPNI, radi bezbjednosti učenika i zaposlenih, odlučeno je da će se nastava u naredna dva dana odvijati online – objasnila je Bokan.
Povodom ove situacije oglasio se i gradonačelnik Nikola Đurašković koji se zahvalio ministarki Anđeli Jakšić Stojanović koja je, kako je kazao Radio Cetinju, odmah reagovala i nadležni su izašli na lice mjesta i sanirali oštećenje.
Jedan dio škole je osposobljen za nastavu, dok u drugom, kome učenici nemaju pristup, radovi još traju.
Dio Ulice Peka Pavlovića, u kojoj se nalazi škola, bio je zatvoren za saobraćaj dok je trajala popravka.
Zbog intenzivnih padavina i jakog vjetra koji su zahvatili područje Cetinja u proteklim satima, pripadnici Službe zaštite i spašavanja Prijestonice Cetinje obilaze ponor.
Prema riječima načelnika Miloša Ćećanovića nivo vode ne ugrožava okolne objekte.
Srećna okolnost je što kiša stane s vremena na vrijeme, dovoljno dugo da se voda povuče – kazao je za Radio Cetinje.
Pripadnici Službe zaštite i spašavanja imali su tokom dana nekoliko manjih intervencija, pomažući sugrađanima da namjeste tigle na krovovima, koje su se poremetile usljed jakog vjetra.
Osnovno državno tužilaštvo u Podgorici odredilo je zadržavanje do 72 sata, za D.Z. osumnjičenom da je više puta tukao majku i prijetio joj da će je ubiti ili zaklati ako mu ne stvori 10.000 eura.
Iz tužilaštva kojim rukovodi tužilac Duško Milanović saopštili su da je D.Z. osumnjičen zbog produženog krivičnog djela nasilje u porodici ili u porodičnoj zajednici, u sticaju da krivičnim djelom iznuda.
Osumnjičeni je svoju majku fizički napao u dvorištu kuće, od čega je pala na beton i udarila glavom u ivičnjak, a ponovo je napao 12. novembra ove godine, tako što joj je zadao više udaraca po glavi i tijelu, prijeteći joj da će je ubiti ako mu ne stvori 10.000 eura, i da će tada prestati da je maltretira, ponavljajući pritom da će je ubiti, zaklati i presuditi joj – navode iz ODT.
Ističu da je D.Z. već osuđivan za razna krivična djela.
U međunarodnoj akciji “MOZAIK 2024”, koja se sprovodila u sklopu Evropske multidisciplinarne platforme protiv kriminalnih prijetnji razotkriveno je oko 60 osoba koje su djecu iskorišćavale za pornografiju.
Akcija se realizovala od 4. do 15. novembra, a bila je usmjerena na počinioce kaznenih djela seksualnog zlostavljanja i iskorištavanja djece putem interneta.
Riječ je o saradnji hrvatske policije s kolegama iz Slovenije, Mađarske, Srbije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Sjeverne Makedonije i EUROPOL-a.
U Hrvatskoj se sprovodila na području 7 policijskih stanica, razotkriveno je 11 predatora, a, prema dosad prikupljenim podacima, i dvoje djece – njihove žrtve.
Uglavnom smo početne inicijalne informacije bazirali na dijeljenju materijala seksualnog zlostavljanja i to je bila prva informacija od koje smo krenuli dalje. Bilo je 60-ak počinitelja čiji smo identitet otkrili zajedničkim snagama. Naravno, svaka policija unutar svoje države je realizovala krim. istraživanja – kazala je govori Valerija Golubić, policijska službenica za sajber bezbijednost, MUP.
Sad se provjeravaju njihovi računari i mobilni telefoni, a nakon toga će se zaključiti ima li još kaznenih djela za koja će ih teretiti.
Prošle godine je u Hrvatskoj otkriveno 460 kaznenih djela iskorištavanja djece za pornografiju, dvostruko više u odnosu na 2020. godinu.
Policija uspješno rješava uglavnom više od 90 posto slučajeva. Međutim, počinioci iza rešetaka, slaba su utjeha žrtvama koje se kasnije cijeli život bore s posljedicama.
Izvor: HRT