Foto: Shutterstock
U Crnoj Gori prema zadnjim zvanicnim podacima MONSTAT-a živi 27 odsto siromašne djece i ovo stanje traje godinama a država ipak nema Strategiju za suzbijenje dječijeg siromaštva, saopštila je predsjednica Banke hrane Marina Medojević, povodom Međunarodnog dana djece.Generalna skupština UN-a je 20. novembra 1959. godine usvojila “Deklaraciju o pravima djeteta”, a 1989. godine “Konvenciju o pravima djeteta”.
Od 20. novembra 1989. godine u cijelom svijetu se obilježava Međunarodni dan djeteta, koji je inicirala Organizacija Ujedinjenih nacija i njene ustanove.
Obilježavanjem ovog dana se želi senzibilizirati javno mnijenje i ustanove za potrebu zaštite maloljetnika od zlouporabe, nasilja i raznih oblika diskriminacije. Jedan od najgorih oblika nasilja je siromaštvo.
U Crnoj Gori prema zadnjim zvanicnim podacima MONSTAT-a živi 27 odsto siromašne djece i ovo stanje traje godinama a država ipak nema Strategiju za suzbijenje dječijeg siromaštva.
Osnovna dječja prava su:
Prava preživljavanja – hrana, smještaj, stanovanje, zdravlje, životni standard;
Razvojna prava – razvoj, njega i obrazovanje, porodica, kultura, identitet;
Prava učestvovanja – donošenje odluka, druženje, izražavanje, pristup informacijama;
Prava zaštite od – zlostavljanja, zanemarivanja, izrabljivanja, mučenja, otmice, prostitucije
Prema UN konvenciji o pravima djeteta sve evropske države imaju obavezu da zaśtite pravo djece na sticanje državljanstva, a tako i prava iz socijalne, dječije zaštite, prava na liječenje, obrazovanje.
Rješenje pitanja siromastva posebno medju đecom je morao biti prvi cilj Vlade Crne Gore – poručila je Medojević.
Prema njenim riječima servisi i intervencije koje bi smanjile efekte siromaštva i društvene isključenosti na najugroženije, ne bi se smjele odlagati što se čini decenijama.
Linija siromaštva mora biti crvena linije ispod koje ne bi smio da živi ni jedan građanin Crne Gore pa tako ni jedno dijete. Linija siromaštva za jednu osobu po Monstatu 280 eura mjesečno a za četvoročlanu porodicu 589 eura.
Banci hrane se svakodnevno javljaju ljudi da se žale da gube trku za preživljavanje. Nemogućnost da plate kiriju ili ratu kredita, troškove režija, da se prehrane zaokupljuje u potpunosti najveći broj građana. Najugroženije su porodice gdje djeca žive sa jednim roditeljem i porodice sa više djece. Država umjesto da podrži takve porodice se ponaša pasivno ili ograničava njihova prava – tvrdi Medojević.
Šesto dijete u porodici nema pravo na dječiji dodatak. Nemaju ga ni djeca takozvani, apatridi.
Mnogo porodica koje žive u siromaštvu zbog strogih kriterijuma ostvarivanja prava na jedino socijalno davanje namijenjeno siromašnima MOP( materijalno obezbjeđenje porodice), ne dobijaju veći dječiji dodatak ( što je pravo korisnika socijalne pomoci) već svega 30 eura po djetetu kao i djeca iz porodica dobrog statusa – istakla je ona.
Ukoliko maloljetno dijete dobije privremeni posao da bi pomoglo roditeljima da se prehrane, kupe obuću, odjeću, školaki pribor, porodica gubi pravo na socijalnu pomoc namijenjenu siromastnima MOP.
Kada dijete napuni 18 god i želi studirati, njegova porodica gubi MOP i ostaje bez prihoda.
Umjesto da se na svako način trudimo kao sistem, da pomognemo djeci iz siromašnih porodica da se isčupaju iz kandži siromastva, mi ih saplićemo i otežavamo im život i tešku borbu. Porodicni dodatak, mjesečno primanje za porodice sa djecom u riziku od siromaštva je jedan od načina pomoći. Dječiji dodatak čija visina zavisi od prihoda i primanja porodice je jedan od načina umanjenja siromastva i smanjenja razlika medju djecom – kazala je Medojević.
Ona naglašava da su besplatna užina u školi, školski pribor, časovi iz teže savladivih predmeta, sportske i druge aktivnosti … jedan od načina da djeca iz socijalno ugroženih porodica budu manje marginalizovsna i da ostvaruju bolje rezultate u školi i školovanjem se izbore za bolji život.
Skandalozno mala socijalna primanja namijenjena siromašnima, MOP, primanja za nezaposlene porodilje i redovne studentkinje pokazuju nemar države prema budućnosti. Sa oko stotinu eura mjesečno se ne može, živjeti, hraniti, plaćati obaveze. Ni besplatna dohrana( formule) za bebe ne postoji u našem sistemu socijalne zaštite, čak ni za najugroženije kao ni pelene ni higijenska sredstva. Nema dovoljno obroka u Narodnim kuhinjama, nema besplatnih namirnica i higijenskih sredstava, teško je odškolovati djecu čije porodice žive u nemaštini – upozorila je Medojević.
Umjesto ciljane socijalne politike prema onima koji žive teško, naša Vlada se opredjeljuje na univerzalna rješenja po sistemu, svima po malo što je direktno na štetu najugroženijih .
Aktuelna Vlada čini malo kako bi smanjila siromaštvo među građanima a posebno među djecom, gdje je ono naizraženije i ostavlja trajne posljedice. Koordinacija više resora ( socijalne, zapošljavanja, zdravstva, školstva, finansija) koje bi doprinijele dostojanstvenijem żivotu ugrozenih u Vladi Crne Gore nema, a ona je nužna kako bi imali proaktivnu socijalnu politiku. Podsjećam na nedavne riječi premijera Spajića da je za 100 eura povećana naknada za materijalno obezbjeđenje porodice- MOP – navela je ona.
Nije došlo, kako kaže, na žalost do povećanja MOP -a za sto eura. Socijalna pomoć namijenjena siromasnima – MOP se krece od 89 do 170 eura.
Izvor: CDM
U Crnoj Gori, u četvrtak, 21. novembra, očekuje se kratkotrajna stabilizacija vremena.
U ranim jutarnjim satima će u istočnim i sjeveroistočnim predjelima još biti padavina, saopšteno je iz Zavod za hidrometeorologiju i seizmologiju.
Od večeri ponovo jače naoblačenje, a tokom noći i obilna kiša.
Južni vjetar krajem dana u naglom jačanju, a u noći na petak na udare i olujne jačine.
Jutarnja temperatura vazduha od -5 do 11 stepeni.
Najviša dnevna do 15 stepeni.
Uprava policije (UP) upozorila je da na mejl adrese određenog broja građana stižu poruke lažnog sadržaja, a u čijem je potpisu direktor Uprave policije Zoran Brđanin.
Kako je saopšteno iz policije, u poruci koja stiže građanima navodi se da se protiv primaoca mejla vodi sudski postupak u vezi sa izvršenim krivičnim djelima iz oblasti sajber kriminala, a od njega se zahtijeva da u predviđenom roku odgovori.
Kako su naveli, napominju da se ne radi o zvaničnoj e-mail adresi Uprave policije, pa samim tim ni o dopisu direktora Uprave policije.
Izvršenom analizom od strane službenika Sektora za borbu protiv kriminala, utvrđeno je da je riječ o takozvanom spam email-u, koji je poslat uz korišćenje Google email servisa (Gmail) u čijem prilogu se nalazi i PDF fajl, sa navodnim sudskim nalogom-obavještenjem kako se protiv primaoca vodi pravosudni postupak vezan za izvršenje krivičnih djela iz oblasti sajber kriminala. U tekstu poruke se od primaoca zahtjeva da u predviđenom roku odgovori na mejl, u suprotnom mu se prijeti preduzimanjem pravnih koraka – istakli su iz Uprave policije.
Poručuju da službenici Uprave policije, Sektora za borbu protiv kriminala, preduzimaju mjere i radnje iz svoje nadležnosti u cilju identifikacije osobe, ili više njih, koja upućuju sporne mejlove.
Apelujemo na građane i primaoce mejla ove vrste da na iste ne odgovaraju i ne otvaraju prilog koji potencijalno može biti malicioznog sadržaja, te preporučujemo da se nakon prijema navedeni mejl obriše i zabrani prijem sa iste adrese – zaključuju iz Uprave policije.
Jak vjetar praćen kišom izazvao je probleme na objektu Osnovne škole „Lovćenski partizanski odred“ na Cetinju, koji je u fazi rekonstrukcije.
Naime, dio krova se odvojio od podloge i postojala je mogućnost da ugrozi učenike, ali i prolaznike u Ulici Peka Pavlovića.
Zbog toga će se nastava u narednih nekoliko dana, kako je Radio Cetinju kazala direktorica Danijela Bokan, odvijati onlajn.
Jako nevrijeme je danas oko 17 sati prouzrokovalo štetu na jednom dijelu krova škole. O ovom problemu odmah sam obavijestila izvođača radova, koji je u dogovoru sa Ministarstvom prosvjete, nauke i inovacija pravovremeno reagovao. U komunikaciji sa MPNI, radi bezbjednosti učenika i zaposlenih, odlučeno je da će se nastava u naredna dva dana odvijati online – objasnila je Bokan.
Povodom ove situacije oglasio se i gradonačelnik Nikola Đurašković koji se zahvalio ministarki Anđeli Jakšić Stojanović koja je, kako je kazao Radio Cetinju, odmah reagovala i nadležni su izašli na lice mjesta i sanirali oštećenje.
Jedan dio škole je osposobljen za nastavu, dok u drugom, kome učenici nemaju pristup, radovi još traju.
Dio Ulice Peka Pavlovića, u kojoj se nalazi škola, bio je zatvoren za saobraćaj dok je trajala popravka.
Zbog intenzivnih padavina i jakog vjetra koji su zahvatili područje Cetinja u proteklim satima, pripadnici Službe zaštite i spašavanja Prijestonice Cetinje obilaze ponor.
Prema riječima načelnika Miloša Ćećanovića nivo vode ne ugrožava okolne objekte.
Srećna okolnost je što kiša stane s vremena na vrijeme, dovoljno dugo da se voda povuče – kazao je za Radio Cetinje.
Pripadnici Službe zaštite i spašavanja imali su tokom dana nekoliko manjih intervencija, pomažući sugrađanima da namjeste tigle na krovovima, koje su se poremetile usljed jakog vjetra.
Osnovno državno tužilaštvo u Podgorici odredilo je zadržavanje do 72 sata, za D.Z. osumnjičenom da je više puta tukao majku i prijetio joj da će je ubiti ili zaklati ako mu ne stvori 10.000 eura.
Iz tužilaštva kojim rukovodi tužilac Duško Milanović saopštili su da je D.Z. osumnjičen zbog produženog krivičnog djela nasilje u porodici ili u porodičnoj zajednici, u sticaju da krivičnim djelom iznuda.
Osumnjičeni je svoju majku fizički napao u dvorištu kuće, od čega je pala na beton i udarila glavom u ivičnjak, a ponovo je napao 12. novembra ove godine, tako što joj je zadao više udaraca po glavi i tijelu, prijeteći joj da će je ubiti ako mu ne stvori 10.000 eura, i da će tada prestati da je maltretira, ponavljajući pritom da će je ubiti, zaklati i presuditi joj – navode iz ODT.
Ističu da je D.Z. već osuđivan za razna krivična djela.
U međunarodnoj akciji “MOZAIK 2024”, koja se sprovodila u sklopu Evropske multidisciplinarne platforme protiv kriminalnih prijetnji razotkriveno je oko 60 osoba koje su djecu iskorišćavale za pornografiju.
Akcija se realizovala od 4. do 15. novembra, a bila je usmjerena na počinioce kaznenih djela seksualnog zlostavljanja i iskorištavanja djece putem interneta.
Riječ je o saradnji hrvatske policije s kolegama iz Slovenije, Mađarske, Srbije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Sjeverne Makedonije i EUROPOL-a.
U Hrvatskoj se sprovodila na području 7 policijskih stanica, razotkriveno je 11 predatora, a, prema dosad prikupljenim podacima, i dvoje djece – njihove žrtve.
Uglavnom smo početne inicijalne informacije bazirali na dijeljenju materijala seksualnog zlostavljanja i to je bila prva informacija od koje smo krenuli dalje. Bilo je 60-ak počinitelja čiji smo identitet otkrili zajedničkim snagama. Naravno, svaka policija unutar svoje države je realizovala krim. istraživanja – kazala je govori Valerija Golubić, policijska službenica za sajber bezbijednost, MUP.
Sad se provjeravaju njihovi računari i mobilni telefoni, a nakon toga će se zaključiti ima li još kaznenih djela za koja će ih teretiti.
Prošle godine je u Hrvatskoj otkriveno 460 kaznenih djela iskorištavanja djece za pornografiju, dvostruko više u odnosu na 2020. godinu.
Policija uspješno rješava uglavnom više od 90 posto slučajeva. Međutim, počinioci iza rešetaka, slaba su utjeha žrtvama koje se kasnije cijeli život bore s posljedicama.
Izvor: HRT