U Kliničkom Centru Crne Gore (KCCG) uspješno su kod četiri pacijenta urađene interventne procedure krioablacije atrijalne fibrilacije, saopšteno je danas iz te zdravstvene ustanove.
Krioprocedure su urađene 6. i 7. maja 2022. godine protekle su bez komplikacija, navode iz KC, a pacijenti se nakon dvadesetčetvoročasovnog praćenja sa regulisanim srčanim ritmom otpuštaju na dalje kućno liječenje.
Procedura krioablacije atrijalne fibrilacije je savremeni trend liječenja atrijalne fibrilacije. Ova efikasna i bezbjedna metoda ubuduće će se rutinski raditi u KCCG – naglasili su.
Procedure je, kako se navodi, uradio stručni tim ljekara KCCG, načelnik Odjeljenja za poremećaje srčanog ritma i elektrofiziologiju srca, elektrofiziolog Mihailo Vukmirović i direktor Klinike za kardiologiju, elektrofiziolog Nikola Pavlović, uz podršku elektrofiziologa Nikole Pavlovića iz Kliničke bolnice “Dubrava” iz Zagreba, kao i obučenih medicinskih sestara i tehničara.
Atrijalna fibrilacija, ili pretkomorsko treperenje, najčešća aritmija kod čovjeka, i može biti prisutna čak i kod dva do četiri odsto opšte populacije. Kateter ablacija atrijalne fibrilacije izvodi se kod pacijenata koji imaju ponavljanje epizoda te aritmije uprkos ordiniranoj antiaritmijskoj terapiji – pojasnili su iz KCCG.
Ovom procedurom, saopštili su, otklanjaju se patološke struje koje dolaze iz lijeve, nekada i desne pretkomore i ometaju normalan srčani rad. Krioablacija atrijalne fibrilacije primjenjuje se tehnikom hlađenja tkiva supstrata koji je odgovoran za nastanak ove aritmije, a nalazi se u lijevoj pretkomori.
U KCCG do sada je rađena takozvana radiofrekventna ablacija atrijalne fibrilacije, podsjetili su, kada se otklanjanje patoloških struja koje dolaze iz srčanih pretkomora radi zagrijavanjem tkiva patološkog substrata primjenom radiofrekventne energije.
Priprema za uvođenje ove složene procedure zahtijevala je višestruke treninge naših ljekara u eminentnim evropskim klinikama, uz nabavku najsavremenije opreme – saopšteno je iz KCCG.