Izložba dokumenata pod nazivom ”Konzularna predstavništva Crne Gore – 1880-1914”, autora Jelene Nikolić i mr Vukote Vukotića, otvorena je večeras u Ministarstvu kulture na Cetinju. Saradnice na izložbi, koju je priredio Državni arhiv Crne Gore, su pomoćnica v.d. direktora Vesna Đuričković i Milena Vujović.
Na izložbi je, prema riječima vršioca dužnosti direktora Državnog arhiva Danila Mrvaljevića, predstavljena arhivska građa iz fonda Ministarstva inostranih djela, koja se po prvi put publikuje u našoj stručnoj i laičkoj javnosti, pa se ovom naučno-popularnom formom, kako ističe, posebno skreće pažnja na ovu veoma značajnu i zanimljivu građu koja se čuva u depoima Državnog arhiva. Istovremeno se, kako dodaje, široj publici približava izuzetno značajan period crnogorske istorije, koji je uslijedio nakon Berlinskog kongresa, kada je Crna Gora, kao međunarodno priznata, nezavisna i suverena država uspostavljala veze s državama širom Evrope i svijeta.
Izložba broji ukupno 39 panoa na kojima su prikazani dokumenti o radu konzulata od Italije, Francuske, Njemačke, SAD, skandinavskih zemalja, preko Brazila, Argentine, pa čak sve do Južne Afrike i Madagaskara – ukupno više od 20 zemalja. Prikazana građa nam govori o položaju i međunarodnom ugledu Crne Gore za vrijeme crnogorskog suverena knjaza i kralja Nikole I Petrovića, s posebnim akcentom na to kako je kroz instituciju počasnog konzula, Crna Gora u to doba razvijala snažne veze sa brojnim državama, ali i značajnim pojedincima, koji su u tim državama zastupali njene interese – istakao je Mrvaljević.
Istorija diplomatije je, prema riječima mr Vukote Vukotića, važan segment političke istorije, kojoj je u istoriografiji posvećivano najviše pažnje. Međutim, kako dodaje, riječ je o temi koja je u crnogorskoj istoriografiji zanemarivana.
Za veliki broj ovih konzulata naša nauka, zapravo ni dan danas ne zna. To je bio i osnovni motiv zašto smo mi željeli da izađemo sa ovakvom izložbom i da prikažemo ova 42 konzulata, koliko ih je imala Crna Gora. Diplomatska aktivnost Knjaževine/Kraljevine Crne Gore jako dugo je bila zanemarivana iz prostog razloga što se uvijek smatralo da je Crna Gora pod protektoratom Rusije i da njena diplomatija ima vrlo male ili skoro nikakve aktivnosti, odnosno vrlo male ili nikakve domete. Naša želja je bila da ovdje pokažemo da je Crna Gora uspjela u svom samostalnom bivstvovanju da izgradi određenu diplomatsku mrežu koja je bila, možda čak i preko njenih realnih mogućnosti – objasnio je Vukotić.
Izložbom ”Konzularna predstavništva Crne Gore – 1880-1914”, prema riječima direktorice Direktorata za kulturnu baštinu Ministarstva kulture Dobrile Vlahović, predstavljena je vrijedna građa koja podsjeća, kako je kazala, na napore naših predaka u kontekstu očuvanja državotvornosti kao i unapređenja međunarodnog pozicioniranja Crne Gore kao države.
Dodatno, kroz saradnju Ministarstva kulture i Državnog arhiva Crne Gore, najrelevantnijih institucija kulture, ali i Ministarstva vanjskih poslova, laičkoj i stručnoj javnosti čini se dostupnom građa koja ukazuje na nemjerljiv značaj diplomatskih odnosa Crne Gore što predstavlja osnov za građenje i produbljivanje bilateralne saradnje i u savremenom kontekstu – naglasila je Vlahović.
Izložba dokumenata ”Konzularna predstavništva Crne Gore – 1880-1914”, dijelom je prikazana 2020. godine na Balšića pazaru, a za večerašnju postavku izrađeno je svih 39 panoa uz prateći katalog na crnogorskom i engleskom jeziku. Iz Državnog arhiva poručuju da je u planu, shodno mogućnostima, predstavljanje ove izložbe i van granica Crne Gore, uz prilagođavanje postavke, odnosno štampanje kataloga sa prevodima na jezike zemalja koje budu ugostile izložbu.
Edukativna radionica „Kako rade naši organi” profesora biologije u Gimnaziji Cetinje, Petra Špadijera, održana je danas u čitaonici JU Narodna biblioteka i čitaonica „Njegoš”.
Špadiejr je u izjavi za Rdaio Cetinje kazao da je radionica bila je namijenjena učenicima I ciklusa osnovnih škola kao uvod u neke od tema koje, kako je kazao, biologiju čine najživopisnijom naukom sa kojom će se djeca tokom kasnijeg školovanja sresti.
Polaznici su upoznali osnove građe i funkcionisanja zuba i jezika, naučili kako se zvuk prenosi kroz uho, kako oko prima svjetlost, kako je građeno srce, što je puls i kako se mjeri, zašto se ubrzava ili usporava, kako i zbog čega bubreg prečišćava krv i na koji način mozak sve to drži pod kontrolom. Svi pomenuti organi učenicima su prikazani i u vidu plastičnih školskih modela – kazao je Špadijer.
Radionica je nastavak saradnje Biblioteke i profesora Špadijera koji ovaj vid edukacije sprovodi skoro godinu i po dana.
Profesor Špadijer je istakao da su dosadašnje teme bile raznolike, a za sljedeći vikend najavio razgovor o zbirci priča o đačkom humoru.
Italija je imala najveći broj automobila po glavi stanovnika u EU 2023. godine, sa 694 putnička vozila na svakih 1.000 stanovnika, objavio je italijanski statistički zavod Istat.
Ovo se poredi sa prosjekom EU od 571 automobila na svakih 1.000 stanovnika.
Nacionalna agencija za statistiku kaže da je prelazak na automobile koji zagađuju životnu sredinu spor.
Istat je objavio da 47,4 odsto automobila u Italiji radi na benzin, što je pad od 0,8 procentnihh poena godišnje od 2015. godine, dok je 35,2 odsto automobila na dizel, što je pad od 0,3 procentna poena godišnje od 2015. godine.
Novoizabrani predsjednik SAD Donald Tramp izjavio je da će Republikanska stranka iskoristiti sve svoje mogućnosti da ukine ljetnje računanje vremena.
Kako prenose svjetske medijske agencije, Tramp smatra da je ljetnje računanje vremena nepraktično i veoma skupo za američku naciju.
U SAD, ljetnje računanje vremena obično počinje druge nedjelje u martu i završava se prve nedjelje u novembru.
Satovi se pomjeraju sat unaprijed u svim državama, osim u Arizoni i na Havajima koji ne prelaze na ljetnje računanje vremena.
Izvor: Portal Analitika
Crnogorska plivačica Jovana Kuljača postavila je novi državni rekord u trci na 50 metara kraul na Svjetskom prvenstvu u plivanju u malim bazenima.
Ona je do najboljeg rezultata u toj disciplini došla u vremenu 26,22 sekunde.
U generalnom plasmanu završila je na 51. mjestu.
Ona je u disciplini 50 metara leđno ostvarila lični rekord u vremenu 30,10 sekundi i završila na 44. poziciju u ukupnom poretku.
Odličan nastup na ovom svjetskom prvenstvu. Međutim, ima stvari na kojima moramo da radimo, jer znamo da je ovo tek početak i da će Jovana plivati sve bolje na narednim takmičenjima – kazala je selektorka Danijela Franeta.
Današnjom trkom završen je nastup crnogorskih predstavnika na SP.
Miloš Milenković je u Budimpešti u trci na 50 metara delfin oborio crnogorski rekord, ostvarivši vrijeme 23;89, što je za deset stotinki bolji rezultat od prethodnog rekorda, koji je, takođe, bio njegovo vlasništvo.
Ukupno je u generalnom plasmanu zauzeo 48. mjesto.
Milenković je na 100 metara delfin ostvario rezultat 53;36, što je 12 stotinki sporije od rekorda Crne Gore, čime se plasirao na 49. poziciju.
Izvor: Agencija MIna
Saudijska Arabija biće domaćin Svjetskog prvenstva 2034. godine, potvrdila je FIFA.
Na predlog prvog čovjeka FIFA, Đanija Infantina, kandidatura Saudijske Arabije potvrđena je aklamacijom.
Saudijci ne čase ni časa, pa su predstavili stadione na kojima će se ovaj Mundijal igrati. Ako nam već bude čudno što ćemo ga pratiti u januaru ili februaru – bar da bude lijepo za oko, piše Sport klub.
Trebalo bi da se igra na 15 stadiona, kako kažu budući organizatori modernih i futurističkih koji će napraviti revoluciju u izgradnji stadiona.
Nju Muraba stadion trebalo bi da bude izgrađen od bagrema, imaće kapacitet od 45.000 mjesta i u obliku – kanjona.
With 15 extraordinary stadiums, #Saudi34 will usher in a new era for football! 🏟💚#WelcomeToSaudi34 pic.twitter.com/OqEBVtRCJV
— Saudi Arabia FIFA World Cup 2034™️ (@Saudi2034) December 11, 2024
Rošn stadion će biti napravljen u obliku kristala, a Princ Muhamed bin Salman stadion biće na uzbrdici i sa spoljne strane ispunjen led svijetlima.
Najveći će biti King Salman internacional stadon sa kapacitetom od 92.000 mesta, a on je inspirisan planinanama i uklopljen u okolinu.
Izvor: Sprt klub
Bivši ministar poljoprivrede Milutin Simović je nakon saslušanja u SPO pušten da se brani sa slobode, javljaju podgorički mediji.
Po nalogu Specijalnog državnog tužilaštva (SDT) juče su uhapšeni bivši ministri poljoprivrede Petar Ivanović i Milutin Simović, zbog sumnje da su oštetili državni budžet za preko 300.000 eura. U toj akciji uhapšeni su i bivši sekretar tog ministarstva Nemanja Katnić i bivša načelnica Službe za finansije Vukica Perović, dok je krivična prijava podnijeta i protiv još jednog bivšeg ministra poljoprivrede, Budimira Mugoše.
Kasno sinoć je na saslušanje doveden i Ivanović, kojem je danas određeno zadržavanje do 72 sata. Bivši sekretar Ministarstva poljoprivrede Nemanja Katnić je takođe zadržan do 72 sata, dok je bivša načelnica Službe za finansije Vukica Perović puštena je da se brani sa slobode.