Foto: RTV Cetinje
Vrijeme sjutra u Crnoj Gori biće pretežno sunčano, uz slab do umjeren razvoj oblačnosti, najavili su iz Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju. Na sjeveru ujutru, ponegdje po kotlinama moguća magla. Vjetar slab do umjeren, promjenljivog smjera.
Jutarnja temperatura vazduha od 3 do 17, najviša dnevna od 18 do 28 stepeni.
Nobelova nagrada za fiziologiju ili medicinu dodjeljuje se svake godine naučnicima koji rade na raznim poljima medicine ili fiziologije.
Ovogodišnji dobitnici Nobelove nagrade za medicinu ili fiziologiju su Viktor Ambros iz Hanovera i Gari Ruvkum iz Berklija za otkriće mikro RNK i njegovoj ulozi u post-transkripcionoj regulaciji gena.
U pitanju je jedna je od pet Nobelovih nagrada koje su osnovane 1895. godine po testamentu Alfreda Nobela, a dodjeljuje je Institut Karolinska za izuzetne doprinose u medicini ili fiziologiji.
Kako je nastala voljom Alfreda Nobela, nagradom upravlja Nobelova fondacija, a dodjeljuje je odbor koji se sastoji od pet članova izabranih od strane Švedske kraljevske akademije nauka.
Iako se često naziva Nobelovom nagradom za medicinu, Nobel je u svom testamentu izričito naveo da se nagrada dodjeljuje za “ medicinu i fiziologiju“, pa se tako nagrada može dodijeliti za širi spektar djelovanja .
Dobitnici prošlogodišnje Nobelove nagrade za fiziologiju ili medicinu bili su Katalin Kariko i Dru Vajsman. Američki naučnik i mađarska biohemirčarka su dobili nagradu za svoj doprinos razvoju mRNK vakcine protiv kovida 19.
Kako je objavio Nobelov komitet, njihova otkrića bila su ključna za razvoj efikasnih mRNK vakcina protiv kovida 19 tokom pandemije.
Najmanje jedan maloljetnik povrijeđen je u tuči koja se danas oko 11 časova dogodila u barskoj Gimnaziji „Niko Rolović”, saopšteno je iVijestima iz Uprave policije.
Prema istim informacijama, on je u obračunu zadobio ubodnu ranu i prebačen je na ukazivanje medicinske pomoći.
U toku su aktivnosti na rasvjetljavanju tog događaja.
Izvor: Vijesti
Mladi rendžeri sa Cetinja obilježili su na Ivanovim Koritima 7. oktobar – Dan zaštite Dinarida.
Od biologa, inženjera šumarstva i zaposlenih u Službi zaštite i spašavanja prijestonice Cetinje učili su o raznovrsnosti biljnog i životinjskog svijeta nacionalnih parkova Crne Gore, kako zaštititi šume od požara i zašto su šume važne za čovjeka i cijelu planetu – saopšteno je iz NVO „Parkovi Dinarida”.
Djeca iz Prijestonice Cetinje, Prijedora i Kozarske Dubice bili su učesnici sedmodnevnog kampa „Mladi rendžeri” u NP „Lovćen”.
Mladi rendžeri kažu za Mediabiro da su srećni što su bili dio radionice na Ivanovim Koritima koja je posljednja aktivnost projekta „Aktivni mladi za zaštitu prirode“. Riječ je o projektu koji je finansijski podržala Evropska unija, kroz Regionalni program lokalne demokratije na Zapadnom Balkanu, a koji sprovodi UNDP u Crnoj Gori.
Ideja je bila da uključimo mlade sa Cetinja, da ih upoznamo sa poslovima koje obavljaju ljudi u Nacionanom parku, njihovi zaposleni, da se više informišu o zaštiti prirode, šta konkretno znače i kako izgledaju aktivnosti zaštite prirode na terenu – kazala je projektna menažderka u NVO Parkovi Dinarida Milica Kandić.
Ona podsjeća da je projekat počeo u ljetnjoj školi koju su u julu, u NP Lovćen, pohađali mladi rendžeri sa Cetinja.
U Nacionalnom parku Lovćen srećni su što su domaćini tako važnog programa za mlade. I ako je kiša poremetila planove za aktivnosti na terenu, djeca su našla zamjenu i radionijca je organizovana u Centru za posjetioce na Ivanovim Koritima.
Izvor: parksdinarides.org
Sekretarijat za lokalnu samoupravu i društvene djelatnosti Prijestonice Cetinje, u okviru aktivnosti predviđenih Lokalnim planom socijalne i dječje zaštite za period 2022-2026. godina, nastavlja pilot projekat „Savjetovalište za djecu, mlade i porodice” – saopšteno je iz Kancelarije za odnose sa javnošću u kabinetu gradonačelnika Prijestonice Cetinje
Savjetovalište će biti otvoreno 9. i 23. oktobra 2024. godine, u terminu od 16 do 20 časova, u prostorijama Crvenog krsta Prijestonice Cetinje.
Individualno savjetovanje dostupno je svim građanima Cetinja koji procijene da im je ova vrsta podrške potrebna. Zakazivanje termina je obavezno, a moguće ga je izvršiti pozivom na broj telefona 067/423-995. Za građane koji nijesu u mogućnosti da posjete Savjetovalište, obezbijeđena je besplatna telefonska linija 0800 81400, dostupna svakog radnog dana od 07:00 do 20:00 časova. Linija je besplatna za pozive iz svih mreža – saopšteno je iz gradske uprave.
Ovaj projekat, kako su kazali, predstavlja ključnu inicijativu usmjerenu na pružanje stručne podrške osobama koje se suočavaju sa izazovima zloupotrebe psihoaktivnih supstanci, kao i na edukaciju i informisanje porodica o rizicima, fazama bolesti, te načinima adekvatne komunikacije sa članovima koji se nalaze u ovoj situaciji.
Savjetovalište će voditi Jovan Bulajić, iskusni psiholog sa dugogodišnjim radom u oblasti tretmana zavisničke populacije. Problematika zloupotrebe psihoaktivnih supstanci, koja sa sobom nosi ozbiljne zdravstvene i socijalne posljedice, posebno je izražena među mladima, koji su zbog različitih socijalnih, ekonomskih i emocionalnih faktora izloženi povećanom riziku. Porodice se često suočavaju s poteškoćama u pružanju adekvatne podrške, zbog čega je uloga Savjetovališta od neprocjenjivog značaja – kazali su iz Prijestonice.
Ovaj projekat, koji se sprovodi pod pokroviteljstvom Sekretarijata za lokalnu samoupravu i društvene djelatnosti Prijestonice Cetinje, te Kancelarije za ljudska i manjinska prava i prevenciju bolesti zavisnosti, ima za cilj stvaranje podržavajućeg okruženja i omogućavanje lakšeg pristupa psihološkoj pomoći onima kojima je to najpotrebnije. Time se korisnicima usluga pruža mogućnost da se uspješno suoče sa izazovima koje zavisnost donosi i pronađu put ka oporavku – zaključuje se u saopštenju.
Knjiga „64 šahovske priče”, velemajstora Božidara Bonje Ivanovića, biće predstavljena u utorak, 8. oktobra, u JU Biblioteka i čitaonica „Njegoš“.
O knjizi će uz autora govoriti dr Nikola Radunović i Vesko Pejović.
Ova knjiga nas na autentičan i slikovit način vodi kroz istoriju jedne od najstarijih društvenih aktivnosti. Zanimljivi događaji, anagdote, vrhunske partije šaha najistaknutijih šahista svijeta, ali i običnih ljubitelja ove igre. Posebnu vrijednost ovoj knjizi daje činjenica da je autor bio neposredni svjedok svih partija, događaja i ličnosti koje su u njoj opisane – navo se u saopštenju iz ove institucije kulture.
Moderatorka događaja je Nataša Špadijer, bibliotekarka savjetinica.
Božidar Ivanović, dobitnik „Trinestojulske nagrade“, nekadašnji ministar sporta u Vladi Crne Gore, svojevremeno jedan od najboljih igrača ondašnje Jugoslavije i planete, knjigu „64. šahovske priče“ je posvetio 11. svjetskom šampionu, šahovskom geniju, Robertu Bobiju Fišeru.
Događaj počinje u 18 časova.
Predstavnici radnika nekadašnje Košute završili su danas još jednu rundu razgovora sa ministarkom rada, zapošljavanja i socijalnog dijaloga Naidom Nišić i predstavnicima Fonda rada. Optimistični su i nakon ovog sastanka, očekujući da će se isplata zaostalih zarada realizovati uskoro, kazao je pravni zastupnik radnika Petar Martinović za Cetinjski list.
Saopštio je da su sa ministarkom dogovorili potpisivanje sporazuma za spajanje radnog staža za 81 radnika, dok će se isplata zaostalih zarada realizovati preko Fonda rada.
Intenzivno radimo na nekim tehničkim detaljima vezano za prikupljanje dokumentacije, pa vjerujem da će se dugogodišnji problem radnika Košute riješiti u najkraćem vremenskom roku – kazao je Martinović za Cetinjski list.
U međuvremenu, radnici stoje pored magistralnog puta na Kruševom ždrijelu, ne želeći da blokiraju saobraćaj između Cetinja i Podgorice. Oni će danas stajati sat vremena pored kolovoza.
Pregovori sa ministarkom Nišić odvijaju se veoma dobro, gajimo veliki optimizam i nadamo se da još dugo nećemo stajati ovdje – kazao je jedan od radnika za Cetinjski list.
Podsjetimo, 693 radnika očekuje isplatu 9 zaostalih zarada, što iznosi oko 2 miliona i 800 hiljada eura. Njihova borba za ostvarenje radničkih prava traje skoro 30 godina.