Zanimljivosti

U samo 40 godina broj stogodišnjaka u Japanu porastao sa 1000 na 90.000. Koja je tajna njihove dugovječnosti?

Jedna od 1500 osoba u Japanu, zemlji sa 125 miliona stanovnika, ima 100 ili više od sto godina. Nevjerojatan je to podatak koji intrigira naučnike širom svijeta, pogotovo što je porast broja dugovječnih i prilično vitalnih stanovnika zemlje izlazećeg sunca u neprestanom porastu. Početkom septembra ove godine objavljeni su najnoviji podaci: čak 90,526 osoba ima
U samo 40 godina broj stogodišnjaka u Japanu porastao sa 1000 na 90.000. Koja je tajna njihove dugovječnosti?

Foto: Shutterstock

Jedna od 1500 osoba u Japanu, zemlji sa 125 miliona stanovnika, ima 100 ili više od sto godina. Nevjerojatan je to podatak koji intrigira naučnike širom svijeta, pogotovo što je porast broja dugovječnih i prilično vitalnih stanovnika zemlje izlazećeg sunca u neprestanom porastu. Početkom septembra ove godine objavljeni su najnoviji podaci: čak 90,526 osoba ima više od 100 godina. Većinom su to žene, njih 88 posto, ali je i broj muških stogodišnjaka prvi put prešao 10.000. U odnosu na prošlu godinu, taj je broj veći za pet posto, u odnosu na 2020. zemlja je dobila 5.000 novih stogodišnjaka, a kad je prvi put objavljen ovaj podatak, davne 1963. godine, bilo ih je tek 153. Ne tako davne 1981. godine u Japanu je bilo tek 1000 stogodišnjaka.

OVE SU GODINE PREMINULI SU I ŽENSKI I MUŠKI REKORDER, NAJSTARIJA JAPANKA SADA IMA 115 GODINA

Foto:Instagram

Japan ima najdugovječnije stanovništvo od svih zemalja članica G7 (SAD, Kanada, Japan, Njemačka, Italija, Francuska i Ujedinjeno Kraljevstvo) i među najdugovječnijima na svijetu. Penzioneri u dobi od 65 i više godina čine čak 28 posto ukupne populacije.

ZDRAVA PREHRANA, FIZIČKA AKTIVNOST I POSVEĆENOST ZAJEDNICI

Razloge za sve duži životni vijek naučnici, antropolozi i nutricionisti vide uglavnom u navikama koje se u mnogo čemu razlikuju od onih u zemljama zapadnog svijeta. Prehrana im se uglavnom sastoji od ribe, riže, povrća, gotovo u potpunosti bez crvenog mesa, zbog čega rjeđe obolijevaju od karcinoma i bolesti kardiovaskularnog sistema. Jedna je studija, koja se bavila ovom temom, osim prehrane izdvojila i njihov stil života koji se uglavnom vrti oko brige za zajednicu, duhovnosti, fizičke aktivnosti i niskih nivoa stresa.

Foto:Instagram

POKUŠAVAJU OSTATI AKTIVNI I KORISNI KOLIKO GOD MOGU

S velikim brojem stogodišnjaka, i sve starijim stanovništvom u zemlji, došlo je do ozbiljnog nedostatka radne snage. Nedavno je objavljeno da čak 70 posto ljudi u dobi od 60 do 70 godina, kao i 50 posto starijih od 70 nastavlja sa poslom na radnom mjestu ili se uključuje u volontiranje.

Foto:Instagram

Japanci imaju posebnu kulturu i shvatanje života i svijeta, pa je u poznoj dobi kod njih više izražen strah da ne budu smetnja nego strah od same smrti. Strah od meiwaku, što u slobodnom prevodu znači “biti na teret”, ugrađen je u njih od rane dobi, pa kada u starosti zatrebaju pomoć teško je prihvataju. Japanski penzioneri se zato trude da ostatnu aktivni, korisni, nezavisni o drugima fizički i finansijski – koliko god mogu.

Izvor:Putni kofer