Foto: RTV Cetinje
Na jugu Crne Gore sjutra će biti umjereno do potpuno oblačno, vjetrovito, uglavnom krajem dana i tokom noći kiša, više uslova za padavine u noćnim satima.
Na sjeveru pretežno oblačno i hladno, povremeno sa uglavnom sniježnim padavinama, češće i intenzivnije u noćnim satima.
Kako je saopšteno iz Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju, vjetar povremeno umjeren do jak, na udare veoma jak i olujni, sjeverni.
Jutarnja temperatura vazduha od minus pet do deset, najviša dnevna od tri ispod nule do 15 stepeni.
Rukometašice Crne Gore na sjajan način otvorile su Evropsko prvenstvo. “Lavice” su večeras, u 1. kolu grupe B, savladale Srbiju u Debrecinu sa 24:18 (11:8).
Osvajač bronzane medalje sa posljednjeg Eura očitao je rukometnu lekciju Srpkinjama, koje nijesu bile ni blizu povoljnom rezultatu.
Obje selekcije imale su problema u napadu u uvodnim minutima meča, pa je nakon u 10. rezultat bio 1:1.
Odbrana naše ekipe bila je sve čvršćam Đina Jauković predvodila je napad, pa su “lavice” na pauzu između dva poluvremena otišle sa 11:8.
Drugi dio meča Crna Gora otvorila je serijom 3:0 i u 35. minutu prvi put je stigla do šest golova viška (14:8).
To je bilo, ispostaviće se, ključno u ovom meču. Srbija je pokušala da se vrati, ali je naša selekcija bez ikakvih problema privela meč kraju.
Ubjedljivo najbolja u pobjedničkom timu bila je Jauković sa 11 golova, dok je kod Srbije sedam golova postigla Jovana Jovović.
U narednom kolu, u nedjelju, Crna Gora će igrati protiv Rumunije koja je na startu bila bolja od Češke (29:28).
Univerzitet Crne Gore objavio je konkurs za upis na doktorske studije u drugom upisnom roku za ukupno 63 slobodna mjesta. Konkurs je objavljen u dnevnim novinama i na zvaničnoj internet stranici Univerziteta.
Prijave sa potrebnom dokumentacijom podnose se 2. i 3. decembra 2024. godine (do 14 časova) organizacionim jedinicama Univerziteta. Za studijski program Održivi razvoj prijave se podnose u prostorijama Rektorata Univerziteta Crne Gore.
Slobodna mjesta za upis su raspoloživa na sljedećim fakultetima: Biotehnički fakultet (5), Elektrotehnički fakultet (13), Fakultet za sport i fizičko vaspitanje (7), Filološki fakultet (5), Medicinski fakultet (3), Filozofski fakultet (1), Građevinski fakultet (7), Mašinski fakultet (4), Metalurško-tehnološki fakultet (4), Pomorski fakultet (4), Prirodno-matematički fakultet (1) i Institut za interdisciplinarne i multidisciplinarne studije (9).
Na studijski program Održivi razvoj mogu konkurisati kandidati koji su prethodne nivoe studija završili u oblastima prirodnih i tehničkih nauka. Postupak rangiranja kandidata sprovodi Komisija za doktorske studije na organizacionim jedinicama Univerziteta.
Pravo upisa imaju kandidati koji: posjeduju diplomu magistra/mastera iz odgovarajuće oblasti (najmanje 300 ECTS kredita); posjeduju aktivno znanje jednog svjetskog jezika na nivou B2; te koji su prethodno završili odgovarajuće studije i dostave dokaze o ispunjavanju uslova. Stranac se može upisati na studijski program doktorskih studija pod istim uslovima kao i crnogorski državljanin, uz prethodno priznavanje inostrane obrazovne isprave ranije završenog ciklusa/stepena/nivoa studija, koja je uslov za upis.
Prosječna oktobarska neto zarada u Crnoj Gori iznosila je 944 eura, saopšteno je iz Uprave za statistiku (Monstat).
Kako je saopšteno iz te institucije, bruto zarada u oktobru iznosila je 1137 eura.
“Prosječna (neto) zarada u oktobru 2024. godine u odnosu na septembar 2024. godine zabilježila je rast od 7,6 odsto, dok je prosječna (neto) zarada u oktobru 2024. u odnosu na isti mjesec prethodne godine zabilježila rast od 17,6 odsto. Ako se ima u vidu da su potrošačke cijene u oktobru 2024. godine u odnosu na septembar 2024. ostale na istom nivou proizilazi da su realne zarade za isti period zabilježile rast od 7,6 odsto”, navodi se u saopštenju.
“Metodologija obračuna prosječne zarade obuhvata sve isplaćene zarade u oktobru, a ne obračunate zarade samo za oktobar mjesec (koje se isplaćuju i do 15. novembra). Dakle, prosječna zarada u statističkom istraživanju za mjesec oktobar ne odnosi se na sve oktobarske zarade koje veliki broj izvještajnih jedinica isplaćuje u novembru, već će one biti sastavni dio istraživanja za novembar koje će biti objavljeno 30. decembra”, dodaje se.
Iz Monstat-a su kazali, da shodno navedenom, efekti Vladinog programa Evropa sad 2 nisu u potpunosti sastavni dio ovog saopštenja, već će biti potpuno obuhvaćeni narednim.
Premijer Milojko Spajić obećao je da će, ukoliko prosječna plata ne bude 1.000, a minimalna eura 700 do 31. oktobra ove godine, podnijeti ostavku.
Ovosezonsku evropsku avanturu rukometaši Lovćena nastaviće dvomečom 3. kola EHF Evropskog kupa protiv grčkog AEK-a.
Dogovorom dva kluba, a zbog smanjenja troškova, oba meča biće odigrana u Atini – prvi već sjutra.
Cetinjani su u prvom kolu bili slobodni, dok su u drugoj lako eliminisali Baki iz Bakua (41:22, 37:23), ali na žrijebu za treću rundu nijesu imali sreće pošto su za protivnika dobili jednog od favorita za osvajanje ovog takmičenja.
Toga je svjestan i trener crnogorskog šampiona, Fili Popović.
Suvišno je trošiti riječi i govoriti o njihovom kvalitetu. Ako pogledamo igrački kadar jasno je o kakvoj se ekipi radi – rekao je za Radio Cetinje Popović i nastavio:
To što je AEK veoma kvalitetan ne znači da smo u Atinu otišli turistički. Želimo da odigramo što bolje i da še pokažemo u što boljem svijetlu. Mišljenja sam da će ove dvije utakmice koristiti za sticanje iskustva, posebno mladim igračima. Pipremili smo se dobro, ali imamo i određenih kadrovskih problema pošto Bogdan Petričević neće biti u prilici da pomogne saigračima. Biće ovo lijepa prilika za afrimaciju kluba, grada, ali i čitave Crne Gore. Idemo da se nadigravamo i da uživamo na terenu – kazao je Popović.
Prvi duel AEK-a i Lovćena igra se sjutra od 16 sati. Revanš je u nedjelju od 17 sati i 30 minuta.
Sudski savjet izabrao je Valentinu Pavličić za predsjednicu Vrhovnog suda Crne Gore.
Pavličić je bivša zastupnica Crne Gore pred Evropskim sudom za ljudska prava u Strazburu, nekadašnja sutkinja Osnovnog i Specijalnog odjeljenja Višeg suda u Podgorici.
Za njen izbor glasalo je svih sedam prisutnih članova Savjeta, nakon što je prethodno deset od 15 sudija Vrhovnog suda glasalo da ona bude njihov predlog za predsjednicu.
Sjednici Savjeta nije prisustvovala v.d. predsjednica Vrhovnog suda Vesna Vučković jer je bila jedan od kandidata, dok je ministar pravde Bojan Božović napustio sjednicu uoči glasanja. Time ostaje pri stavu da Vlada poštuje preporuku Greka o nemiješanju ministra u rad sudske grane vlasti.
Pavličić je pred Savjetom kazala da stanje u sudstvu nije dobro, i da brojke govore da crnogorski sudski sistem nije u mogućnosti da rješava priliv predmeta.
Istakla je da oni koji neosnovano napadaju sudije i sudove moraju biti svjesni da time podrivaju državu.
“Preglasna politika je utihnula pravosuđe. Nisam se prijavila da u Vrhovnom sudu ispijam kafe, to mogu raditi i u slobodno vrijeme, već sam se prijavila da doprinesem jačanju sudstva”, rekla je Pavličić.
U pogledu rada Specijalnog odjeljenja Višeg suda, navela je da se predmeti korupcije i organizovanog kriminala ne mogu suditi kao do sada, i da svaki od sudija “specijalaca” mora imati lični program rada, kako će i na koji način završiti svoje predmete.
Čelna pozicija u Vrhovnom sudu je upražnjena od decembra 2020. godine, kada je ostavku na tu funkciju podnijela Vesna Medenica. Od tada je sudom u vd stanju rukovodila prvo Stanka Vučinić, a potom tri godine i dva mjeseca Vesna Vučković.
U Crnoj Gori je u oktobru u kolektivnom smještaju ostvareno 126,79 hiljada dolazaka turista i 348,76 hiljada noćenja, pokazuju preliminarni podaci Monstata.
„Od ukupnog broja noćenja u kolektivnom smještaju 89,4 odsto ostvarili su strani, a 10,6 odsto noćenja domaći turisti“, navodi se u saopštenju.
U strukturi noćenja po vrstama turističkih mjesta u oktobru najviše noćenja ostvareno je u primorskim mjestima 85,9 odsto, glavnom gradu 9,2 odsto, planinskim mjestima tri odsto i ostalim mjestima 1,9 odsto.
Kolektivni smještajni objekti uključuju hotele, pansione, motele, turistička naselja, odmarališta, hostele i kampove, a ne uključuju individualni, takozvani privatni smještaj – smještaj u kućama i sobama za iznajmljivanje, kao i u turističkim apartmanima.
Mina