Šef instituta za zdravlje životinja na španskom Univerzitetu Las Palmas, Antonio Fernandes Rodriges je pronašao ćilibar vrijedan oko pola miliona eura u tijelu nasukanog kita na plaži Las Palmasa.
Rodriges, koji je izvršio više od 1.000 autopsija tijela kitova, je rekao da je, pregledajući tijelo sisara, vidio da se nešto čvrsto zalijepilo na debelom crijevu, prenosi Tanjug pisanje londonskog Gardijana.
”Ono što sam izvadio bio je grumen prečnika oko 50 do 60 centimetra i težak 9,5 kilograma”, rekao je Rodriges.
Ćilibar ili jantar je fosilna smola koja se upotrebljava za izradu nakita i lakiranje. Iako nije mineral, jer nema kristalnu strukturu, smatra se dragim kamenjem.
Početkom 19. vijeka naučnici su otkrili da kitovi, koji jedu velike količine lignji i sipa, koje najčešće ne mogu da svare i povrate ih, uspiju da sintetišu određene količine ostataka tih životinja, što dovodi do stvaranja ćilibara, koji se ponekad i izluči u more, dok se najčešće zaglavi u slijepom crijevu kita, koje zbog toga pukne i kit ugine, prenosi Gardijan.
Dodaje se da je ćilibar rijetka supstanca, poznata i kao plutajuće zlato, koja je zbog prijatnog mirisa, ”sveti gral” za proizvođače parfema.