Društvo

Učite ih da izraze emocije: Savjeti za roditelje koji imaju hipersenzitivnu djecu

Pojedinoj djeci svijet se čini pregrubim i samim tim na njega reaguju veoma emotivno i osjetljivo. Kako pomoći takvoj djeci u suočavanju sa svijetom? Od visokosenzitivne djece roditelji mogu puno da nauče. Činjenica je da je odgajanje hipersenzitivne djece pravi izazov, međutim nježne duše sa istaknutim osjećajem za pravdu, čine ih izuzetno posebnim. Međutim, kako američki psiholog
Učite ih da izraze emocije: Savjeti za roditelje koji imaju hipersenzitivnu djecu

Foto: Shutterstock

Pojedinoj djeci svijet se čini pregrubim i samim tim na njega reaguju veoma emotivno i osjetljivo. Kako pomoći takvoj djeci u suočavanju sa svijetom?

Od visokosenzitivne djece roditelji mogu puno da nauče. Činjenica je da je odgajanje hipersenzitivne djece pravi izazov, međutim nježne duše sa istaknutim osjećajem za pravdu, čine ih izuzetno posebnim.

Međutim, kako američki psiholog i naučnik Elejn Aron navodi u svojoj knjizi Visokoosjetljivo dijete : „Da biste imali izuzetno djete, morate biti voljni da imate izuzetno dijete.”

I pored velike volje i želje, roditeljima je potrebno nekoliko savjeta, kako bi pomogli svojoj djeci da se što lakše nose sa ovim, za njih, pregrubim svijetom.

Dubravka Pešorda, mag. psihologije navodi četiri ključne stvari koje bi roditelji trebalo da urade.

Naučite ih da razgovaraju o osjećanjima

Vriska, glasni plač i histerija mogu biti posljedica nagomilanih emocija koje ne umijju da izraze. Kada nauče da verbalizuju emocije, djeci i roditeljima biva lakše da histeriju sasjeku u korijenu. Takođe, poželjno je da i roditelji iskazuju emocije, čime bi pružili djeci osjećaj razumijevanja.

Držite se rutine

Veoma je važno da se držite rutine i da djeca znaju vaš sljedeći korak. Jedan od najtežih zadataka sa kojima se visokosenzitivna djeca suočavaju jesu neizvjesnost i neočekivane situacije. Svijest o daljim dešavanjima i trajanju neke radnje pruža hipersenzitivnom djetetu da se lakše pripremi i primiri.

Puno mira

Budući da je osjetljivost reakcija nervnog sistema koja remeti svaki zahtjev postavljen pred dijete, rutina treba da uključuje vrijeme za tišinu. Važno je dati djetetu dovoljno vremena da se smiri. Vrijeme u tišini uključuje provođenje vremena u samoći ili u porodičnom okruženju i poznatom prostoru.

Više pohvala nego kritika

Visoksenzitivnoj djeci kritika izuzetno teško pada, pa se trude da je izbjegnu po svaku cijenu. Kada se ipak nađu u poziciji kada je nemoguće izbjeći kritiku, djeca doživljavaju snažnu emocionalnu reakciju, u kojoj je gotovo nemoguće objasniti im razlog kritike. Umjesto kritike koja im isuviše teško pada, pohvalite ponašanja koja su dobra. Pohvala visokosenzitivnu djecu dodatno motiviše da ponavljaju pohvaljene radnje, piše zivim.gloria.hr.

Izvor:N1