Društvo

Udruženje paraplegičara Cetinje održalo radionicu za srednjoškolce

Udruženje paraplegičara Cetinje (UPC) organizovalo je danas u JU Srednja stručna škola radionicu pod nazivom “Različitost i inkluzija su IN”, saopšteno je iz tog Udruženja. Radionica je organizovana u okviru projekta “Moje pravo – pravo na samostalan izbor”, koji Udruženje realizuje u partnerstvu sa NVU “FLUX”. Projekat je, kako navode, odobren od strane Centra za
Udruženje paraplegičara Cetinje održalo radionicu za srednjoškolce

Foto: UPC

Udruženje paraplegičara Cetinje (UPC) organizovalo je danas u JU Srednja stručna škola radionicu pod nazivom “Različitost i inkluzija su IN”, saopšteno je iz tog Udruženja.

Radionica je organizovana u okviru projekta “Moje pravo – pravo na samostalan izbor”, koji Udruženje realizuje u partnerstvu sa NVU “FLUX”. Projekat je, kako navode, odobren od strane Centra za građansko obrazovanje (CGO) kao nosioca projekta, zajedno sa projektnim partnerima – Friedrich Ebert fondacijom (FES), Centrom za zaštitu i proučavanje ptica Crne Gore (CZIP) i Politikon mrežom, kao i saradnicima na projektu – Ministarstvom javne uprave i Ministarstvom evropskih poslova Vlade Crne Gore.

Foto: UPC

Tema radionice je bila posvećena stepenu inkluzije osoba sa invaliditetom u društvu, usklađenosti nacionalnih pravnih propisa sa međunarodnim standardima, kao i filozofiji samostalnog života osoba sa invaliditetom. Moderator radionice Jovan Cebalović je u uvodnom obraćanju prisutnima govorio o istorijskom razvoju prava osoba sa invaliditetom sa posebnim osvrtom na Konvenciju UN-a o pravima osoba sa invaliditetom i Povelju EU o temeljnim pravima. Učesnici radionice su saznali nešto više o uređenosti prava osoba sa invaliditetom u pravnim sistemima najznačajnijih aktera na međunarodnoj sceni – navodi se u saopštenju.

Predsjednik Udruženja paraplegičara Cetinje Dejan Tmušić je, kako dodaju,  istakao je značaj pravilne terminologije osoba sa invaliditetom u javnom diskursu, razlikovanje medicinskog i socijalnog modela, kao i mnogobrojne probleme sa kojima se osobe sa invaliditetom suočavaju prilikom ostvarivanja svojih svakodnevnih aktivnosti.

Foto: UPC

Na radionici se diskutovalo o tome koliko je zajednica senzibilisana za društvo jednakih šansi i mogućnosti za sve građane/građanke. Na radionici smo učenicima akcentovali ključne barijere zbog kojih su osobe s invaliditetom nedovoljno uključene u društvenu zajednicu – objasnili su iz Udruženja.

Oni su zahvalili učenicima na velikom JU Srednja stručna škola  na odzivu, nastavnom kadru i direktorici Stanki Abramović koja je, kako dodaju, istakla da se bogatstvo jednog društva ogleda u prihvatanju različitosti i inkluzivnosti, kao i želju za nastavkom saradnje.