Društvo

Udruženje paraplegičara Cetinje slavi 18 godina postojanja

Udruženje paraplegičara Cetinje, tokom minulih godina postojanja, dosljedno se borilo za koncept ljudskih prava, bolji i ravnopravan status osoba s invaliditetom, prevashodno vodeći se svojom misijom – Jednakost svima, i jednake šanse i mogućnosti za sve građanke/građane, poručili su iz te organizacije, Iz Udruženja su poručili da su iza njih brojni projekti, kao i veliki
Udruženje paraplegičara Cetinje slavi 18 godina postojanja

Udruženje paraplegičara Cetinje, tokom minulih godina postojanja, dosljedno se borilo za koncept ljudskih prava, bolji i ravnopravan status osoba s invaliditetom, prevashodno vodeći se svojom misijom – Jednakost svima, i jednake šanse i mogućnosti za sve građanke/građane, poručili su iz te organizacije,

Iz Udruženja su poručili da su iza njih brojni projekti, kao i veliki broj zastupanja i podrška osobama s invaliditetom u kontinuitetu, i dodali da su organizacija koja je najviše zapošljavala osobe s invaliditetom u Prijestonici.

Do sad smo ostvarili sjajne rezultate u svim oblastima života, posebno u oblasti zapošljavanja, pristupačnosti, sportskih aktivnosti, ali i u drugim oblastima. Postali smo nezaobilazan partner svim institucijama i iskrena podrška osobama s invaliditetom – kazali su iz ovog Udruženja.

U saopštenju koje potpisuje tim UP Cetinja, ističu da su u prethodnom periodu djelovanjem tog Udruženja, nastale i druge Organizacije OSI.

NVO „Aktivni centar organizacija osoba s invaliditetom” , koja je uspješno preuzela rad u socijalnom preduzetništvu, kao i Stonoteniski klub OSI „ORLOV KRŠ“, član Paraolimpijskog komiteta Crne Gore. Koristimo ovu priliku da se zahvalimo svim članovima na povjerenju, građanima/građankama, Prijestonice, donosiocima odluka, medijima na iskrenoj podršci tokom prethodnih godina – navodi se u saopštenju.

U sklopu projekta „Pristupačnost fizičke sredine za sve građene/građanke“, odobrenog od Ministarstva ekologije, prostornog planiranja i urbanizma, ovo cetinjsko Udruženje sprovodi istraživanje o prioritetnim objektima u Prijestonici Cetinje.

Anketa je osmišljena da saznamo  stepen pristupačnosti fizičke sredine u Prijestonici  Cetinje, kao i stepen prilagođenost  po oblastima. Takođe, anketom su obuhvaćena pitanja, o tome  u kojoj mjeri osobe sa invaliditetom mogu se samosatalno kretatati u Prijestonici, ali i pitanje o tome,  da li  je dostupnost fizičke sredine glavni uzrok isključernosti OSI u društvenu zajednicu.

Istraživanjem želimo dobiti rezultate o tome, koji su to objekti od prioritetnog značaja za prilagođavanje osoba sa invalidtetom. Nakon završetka ankete,  istraživanje će biti objavljeno i pretstavljeno u Publikaciji sa fotografskim prikazom objekata koji su (Ne)prilagođeni u Prijestonici – objasnili su iz UP Cetinje.

Prema njihovim riječima, ostvarena je saradnja s Ministarstvom kapitalnih investicija u projektu „Za sigurnosti bezbjednost svih učesnika u saobraćaju“.

Sklopljen je meomradum o saradnji s Autom školom „Gazela“ za obuku vozača sa invaliditetom. U narednom periodu Udruženje će preuzeti komandu -Standard plus, koja će biti ustupljena na korišćenje pomenutoj auto školi – objasnili su.

Najavili su da će ovo Udruženje, s još više posvećenosti, istrajavati na ravnopravnost OSI u svim oblastima života, ali i na dosljednoj primjeni Konvencije UN o pravima OSI, kao i kako su kazali, na striktnoj implementaciji pozitivnih propisa namijenjenim OSI.