Društvo

Udruženje “Razvitak” realizuje projekat „Podrška razvoju savjetodavno – terapijskih usluga u Prijestonici Cetinje”

Projekat će trajati jedanaest mjeseci i najveći dio aktivnosti biće realizovan na Cetinju.
Udruženje “Razvitak” realizuje projekat „Podrška razvoju savjetodavno – terapijskih usluga u Prijestonici Cetinje”

Udruženje roditelja i omladine sa teškoćama u razvoju „razvitak“ Cetinje od 01. januara 2025. godine počeo je realizaciju projekta „Podrška razvoju savjetodavno – terapijskih usluga u Prijestonici Cetinje” koji ima za cilj posvećen stepen zdravstvene kulture  navika prevencije u ličnom nivou, posebno u domenu brige o mentalnom zdravlju, saopšteno je iz tog Udruženja.

Specifični ciljevi projekta, kako navode podrazumijevaju:

Iniciranje novih srevisa podrške djeci sa teškoćama u razvoju i mladima sa invaliditetom;

Jačanje individualnih kapaciteta i radnih navika u okviru radno–okupacione terapije;

Aktiviranje i uključivanje mladih sa invaliditetom u organizovanje svog slobodnog vremena;

Podsticanje, razvijanje kreativnosti i radnih navika u okviru radno–okupacione terapije;

Projekat je, kako dodaju, nastao kao rezultat zajedničke ideje NVO „ Razvitak“ Cetinje kao najstarije roditeljske NVO za zaštitu djece i mladih sa smetnjama u razvoju u Crnoj Gori i NVO Udruženja Paraplegičara Cetinje.

Kroz ovaj projekat Aplikant i Partnerska organizacija imaju ambiciju da doprinesu unaprjeđenju kvaliteta života djece sa teškoćama u razvoju i mladima sa invaliditetom u domenu brige o mentalnom zdravlju, iniciranjem servisa podrške – saopšteno je.

Pomenutoj populaciji, posebno licima nakon navršene 18 godine života nijesu omogućeni servisi podrške ovog tipa, programi unapređenje ili očuvanju zdravstvenog i psiho-fizičkog stanja, zbog čega često dolazi do stagnacije, pa čak i pogoršanja njihovog sveukupnog i opštefizičkog i zdravstvenog stanja.

U skladu sa gore navedenim, ovim projektom želimo razviti servs psihološke podrške koji podrazumijeva edukativne, savjetodavne i terapijske aktivnosti – naveli su.

Rad će biti organizovan dva puta sedmično. Mladima sa invaliditetom će se omogućiti da prevaziđu psihološke barijere u svim segmenmtima života.

Uz podignut nivo samopuzdanja i postavljene ciljeve samorealizacije mladi sa invaliditetom će biti osnaženi da aktivnije učestvuju u svim segmentima društvenog života. Za realizaciju ove aktivnosti angažovaćemo psihološkinju koja već ima iskustva u radu sa mladima s invaliditetom i s kojom već imamo uspostavljenu saradnju – saopšteno je.

Dodatno, ovim programom iz Udrženja će, kako navode, ojačati program radno–okupacione terapije, koji je prvi put pokrenut 2022. godine i koji je od strane korisnika ocijenjen kao posebno značajan servis.

U okviru radno–okupacione terapije, pod mentorstvom psihologa planirana je realizcija kreativnih radionica za osobe sa invaliditetom. U pitanju su slikarske radionice, radionice rada sa drvetom, radionice „dequpage“, radionice izrade nakita i radionice dizajna što ima za cilj razvoj vještina i bolju organzaciju slobodnog vremena kod mladih sa invaliditetom -saopšteno je.

Ovim programom rukovodiće tim sardnika – psiholog, grafički dizajner i preduzetnik. U okviru ove aktivnosti , posebno učešće imaće naša parterska organizacija, koja već 4 godine realizuje aktivnosti u okviru socijalnog preduzeća, pružajući usluge dizajna i štampe.

U dijelu zabavnih aktivnosti, za koje takođe smatramo da su posebno korisne u dijelu organizacije slobodnog vremena, angažovaćemo moderatora, predstavnika partnerske organizacije koja će osmisliti i realizovati pet tematskih večeri, koje će biti otvorene za predstavnike drugih organizacija i za građane i građanke Cetinja. Planirano je pet tematskih večeri: veče filma, veče društvenih igara, kulinarsko veče, muzičko veče, i druženje sa poznatim ličnostima. Navedene aktivnosti imaju za cilj sadržajniju organizaciju slobodnog vremena i doprinose prevazilaženju socijalnih i komunikacijskih barijera – navodi se.

Ovu aktivnost će realizovati predstavnici partnerske organizacije. U okviru ovog programa planirana je i organizacija dvodnevnog kampa, a koncept je zamišljenkroz realizaciju dvije psihološke, dvije rekreativne i dvije zabavne aktivnosti.

Kako osobe sa invaliditetom , vrlo rijetko putuju, smatramo da izbor ove aktivnosti u mnogome doprinosi druženju i socijalizaciji, ali i jačanju kapaciteta kroz postavljene ciljeve kampa – zaključuje se u saopštenju.

Projekat će trajati jedanaest mjeseci i najveći dio aktivnosti biće realizovan na Cetinju.