Formiranje Logopedsko-psihološkog kabineta u Crvenom krstu na Cetinju podstaknuto je snažnom željom da se izađe u susret roditeljima koji nijesu mogli ovu vrstu stručne podrške da obezbijede djeci u svom gradu, dok je odvođenje djece na tretmane u druge gradove dodatno finansijsko opterećenje po porodične budžete – kazao je u razgovoru za Radio Cetinje sekretar cetinjskog Crvenog krsta, Božidar Drecun povodom mjesec dana od početka rada ovog servisa.
On je podsjetio da je servis namijenjen djeci početnih razreda osnovnih škola kojima je potreban neki vid terapije govora i podrška u savladavanju psiholoških izazova razvojnog perioda.
Pilot projekat ,,Ujedinjenom akcijom budimo im vjetar u leđa“ realizuje se u prostorijama Crvenog krsta Cetinje a rad sa djecom obavljaju psihološkinja Nataša Kašćelan i logopedica Ana Šćekić. U radu sa najmlađima, prilikom brojnih aktivnosti koje sprovode Crveni krst i Centar za dnevni boravak, uočen je porast broja djece koja imaju poteškoće u govoru kao i nedostatak logopedsko-psihološke podrške na lokalnom nivou, što nas je i podstaklo na uspostavljanje ovog važnog servisa – kazao je Drecun.

Drecun Ističe da su u saradnji sa osnovnim školama, roditelji bili upoznati sa postupkom prijave djece, nakon čega su stručni radnici sproveli testiranje djece i na osnovu njihove procjene, formirana je prioritetna grupa od 16 korisnika.
Sve aktivnosti u kabinetu koje se sprovode sa djecom, imaju za cilj podsticanje motivacije, pažnje i rada na prevazilaženju govornih barijera. Rad logopedice podrazumijeva vježbe kojima se podstiče pravilan izgovor glasova i bolja pokretljivost govornih organa, koje su od velikog značaja za razvoj predčitalačkih vještina djece. Psihološke aktivnosti se sprovode u skladu sa interesovanjima djece, kroz različite strategije razvijanja pažnje i koncentracije – naveo je Drecun.
On je napomenuo da rani školski uzrast predstavlja važan razvojni period svakog djeteta, u kome se uspostavljaju navike, obaveze i aktivnosti koje škola nosi sa sobom, te je kod djece, naglasio je, bitno izgraditi osjećaj sigurnosti kako bi što bolje razvijala svoje potencijale.

Drecun je kazao da će se aktivnosti sa grupom djece koja je označena kao prioritetna, odvijati do 31. decembra, dok će eventualni nastavak projekta zavisiti i od potrebe za ovom vrstom podrške kao i finansijskih sredstava neophodnih za rad kabineta.
U komunikaciji sa osnovnim školama, upoznati smo sa njihovim zalaganjem da uspostave trajno rješenje kada su pomenuti tretmani u pitanju a isto tako uvjereni smo da ćemo za eventualni nastavak projekta ukoliko to okolnosti budu zahtijevale, imati podršku lokalne zajednice – zaključio je Drecun.