Naredna Vlada Crne Gore, ko god je činio, kao i cijela državna administracija, odnosno sve institucije sistema morale li podatke iz popisa stanovništva iskoristiti za adekvatnije planiranje i razvoj javnih politika u oblasti invaliditeta, pa samim tim i za adekvatnije sprovođenje, odnosno izmjene i dopune politika, kreiranje mjera u cilju adekvatnijih garancija svih ljudskih prava osoba s invaliditetom, uključujući i pravo na adekvatan standard života, poručila je izvršna direktorica UMHCG Marina Vujačić.
Istakla je da je obaveza Crne Gore još od 2009, kada je ratifikovala Konvenciju UN o pravima osoba s invaliditetom, dok je i Komitet UN o pravima osoba s invaliditetom u toku Kontruktivnog dijaloga održanog u avgustu 2017. postavio pitanja o primjeni tzv. Liste Vašingtonskih pitanja.
“Navedenu obavezu država Crna Gora nije nikada ispunila, odnosno ne prati je prilikom planiranja, pripreme, sprovođenja i praćenja sprovođenja javnih politika, a podatke dobijene popisom iz 2011. je samo koristila kao statistički iskaz osoba s invaliditetom, bez dubljih analiza, istraživanja i prikupljanja podataka koje je obavezna raditi”, kazala je Vujačić.
Prema njenim riječima ovo potvrđuje i činjenica da je Vlada Crne Gore tek nedavno pristupila pripremi Zakona o jedinstvenom vještaćenju invaliditeta, ali je usvajanje i ovog akta odložila u odnosu na prvobitni plan, bez ikakvih konsultacija s reprezentativnim organizacijama osoba s invaliditetetom, što je, takođe, dužna činiti u ovom slučaju preko resornog ministarstva (Ministarstvo rada i socijalnog staranja) nadležnog za pripremu Nacrta zakona, dok na terenu i dalje ima osoba s invaliditetom koje nemaju definisan status, ili imaju više dokumenata, izdatih od različitih institucija, koja se u osnovi potpuno razlikuju, dok procjene i utvrđivanje statusa osobe s invaliditetom nije u duhu modela pristupa invaliditetu zasnovanog na ljudskim pravima, već medicinskom ili funkcionalnom.
“UMHCG je, na osnovu ranije uspostavljene saradnje koja traje duži niz godina, a na poziv Uprave za statistiku, u maju ove godine, dostavilo svoje sugestije i komentare u cilju preciznijeg i potpunijeg definisanja pitanja u Upitniku za popisivače. Sugestije se odnose na preciznije i potpunije definisanje pitanja koja se odnose na invaliditet i prikupljanje podataka o invaliditetu (oštećenje + barijere + potrebna podrška), kao i na segment objekata za stanovanje u kojima žive osobe s invaliditetom u cilju informacija o pristupačnosti tih objekata, što je još jedna zakonska obaveza”, naglašava ona.
Međutim, Vujačić dodaje, da su nebrojeni primjeri da stambeni objekti, uključujući i zgrade sa više od četiri sprata nemaju adekvatan pristup za osobe s invaliditetom, niti pristupačne stanove.
Podsjeća, pravo na stan je osnovno ljudsko pravo, a pravo na pristupačan stan je, samim tim, ljudsko pravo osoba s invaliditetom i ukoliko nije obezbijeđeno država krši Konvenciju UN o pravima osoba s invaliditetom.
“Tako se u Opštem komentaru Komiteta, broj 5 o pravu na samostalni život i uključenost u zajednicu, u paragrafu 46 navodi: Države potpisnice imaju obavezu da bez odlaganja eliminišu diskriminaciju osoba s invaliditetom, kako pojedinaca, tako i grupa, i da im garantuju jednako pravo na samostalni život i učešće u zajednici”, rekla je Vujačić.
Ona pojašnjava da se ovim od država potpisnica zahtijeva da opozovu ili reformišu politike, zakone i prakse koje osobama s invaliditetom onemogućavaju, na primjer, da odaberu sopstveno mjesto boravka, ili im uskraćuju raspoloživost priuštivog i pristupačnog prostora za stanovanje, iznajmljivanje smještaja ili korišćenje osnovnih opštih servisa, tj. infrastrukture neophodne za njihovu samostalnost.
Dužnost obezbjeđivanja razumnih adaptacija (član 5 (3)) takođe ne podliježe progresivnoj realizaciji.
“Jedino što je Crna Gora uradila u dijelu navedene obaveze odnosi se na činjenicu da Zakon o održavanju stambenih zgrada definiše da u slučaju izvođenja radova na stambenoj zgradi kojima se obezbjeđuje nesmetan pristup, kretanje, boravak i rad lica smanjene pokretljivosti i lica sa invaliditetom nije potrebna saglasnost etažnih vlasnika. Međutim, mora se propisati i jasna obaveza lokalnih samouprava da obezbijede u praksi pravo na pristupačan stan osobama s invaliditetom, finansijskom podrškom ili drugim mjerama i politikama”, jasna je Vujalić.
Sve navedeno ukazuje, kako smatra Vujačić, na neopodnost ozbiljnih reformskih aktivnosti u oblasti prava osoba s invaliditetom u kojima se, inače, već duži vremenski period dešava potpuna stagnacija ili i nazadovanje.
“U tom smislu, ovom prilikom se zahvaljujemo Upravi za statistiku na dosadašnjoj saradnji, uz očekivanje da budemo uključeni i u toku obuka popisivala, kako bi oni, na adekvatan način, tokom terenskog rada, prikupljali podatke o osobama s invaliditetom. Ujedno, ohrabrujemo sve osobe s invaliditetom i članove njihovih porodica da vjerodostojno odgovore na pitanja o invaliditetu jer to može imati samo koristi, ne samo za populaciju osoba s invaliditetom, koje su primarne, već i za cijelo crnogorsko društvo. Nadamo se da je vrijeme posmatranja invalidnosti – što je lično svojstvo osoba – kao sramote prošlo i da se ne dešava skrivanje osoba s invaliditetom i institucionalizacija u sopstvenim domovima”, zaključila je Vujačić.
Italija je imala najveći broj automobila po glavi stanovnika u EU 2023. godine, sa 694 putnička vozila na svakih 1.000 stanovnika, objavio je italijanski statistički zavod Istat.
Ovo se poredi sa prosjekom EU od 571 automobila na svakih 1.000 stanovnika.
Nacionalna agencija za statistiku kaže da je prelazak na automobile koji zagađuju životnu sredinu spor.
Istat je objavio da 47,4 odsto automobila u Italiji radi na benzin, što je pad od 0,8 procentnihh poena godišnje od 2015. godine, dok je 35,2 odsto automobila na dizel, što je pad od 0,3 procentna poena godišnje od 2015. godine.
Novoizabrani predsjednik SAD Donald Tramp izjavio je da će Republikanska stranka iskoristiti sve svoje mogućnosti da ukine ljetnje računanje vremena.
Kako prenose svjetske medijske agencije, Tramp smatra da je ljetnje računanje vremena nepraktično i veoma skupo za američku naciju.
U SAD, ljetnje računanje vremena obično počinje druge nedjelje u martu i završava se prve nedjelje u novembru.
Satovi se pomjeraju sat unaprijed u svim državama, osim u Arizoni i na Havajima koji ne prelaze na ljetnje računanje vremena.
Izvor: Portal Analitika
Crnogorska plivačica Jovana Kuljača postavila je novi državni rekord u trci na 50 metara kraul na Svjetskom prvenstvu u plivanju u malim bazenima.
Ona je do najboljeg rezultata u toj disciplini došla u vremenu 26,22 sekunde.
U generalnom plasmanu završila je na 51. mjestu.
Ona je u disciplini 50 metara leđno ostvarila lični rekord u vremenu 30,10 sekundi i završila na 44. poziciju u ukupnom poretku.
Odličan nastup na ovom svjetskom prvenstvu. Međutim, ima stvari na kojima moramo da radimo, jer znamo da je ovo tek početak i da će Jovana plivati sve bolje na narednim takmičenjima – kazala je selektorka Danijela Franeta.
Današnjom trkom završen je nastup crnogorskih predstavnika na SP.
Miloš Milenković je u Budimpešti u trci na 50 metara delfin oborio crnogorski rekord, ostvarivši vrijeme 23;89, što je za deset stotinki bolji rezultat od prethodnog rekorda, koji je, takođe, bio njegovo vlasništvo.
Ukupno je u generalnom plasmanu zauzeo 48. mjesto.
Milenković je na 100 metara delfin ostvario rezultat 53;36, što je 12 stotinki sporije od rekorda Crne Gore, čime se plasirao na 49. poziciju.
Izvor: Agencija MIna
Saudijska Arabija biće domaćin Svjetskog prvenstva 2034. godine, potvrdila je FIFA.
Na predlog prvog čovjeka FIFA, Đanija Infantina, kandidatura Saudijske Arabije potvrđena je aklamacijom.
Saudijci ne čase ni časa, pa su predstavili stadione na kojima će se ovaj Mundijal igrati. Ako nam već bude čudno što ćemo ga pratiti u januaru ili februaru – bar da bude lijepo za oko, piše Sport klub.
Trebalo bi da se igra na 15 stadiona, kako kažu budući organizatori modernih i futurističkih koji će napraviti revoluciju u izgradnji stadiona.
Nju Muraba stadion trebalo bi da bude izgrađen od bagrema, imaće kapacitet od 45.000 mjesta i u obliku – kanjona.
With 15 extraordinary stadiums, #Saudi34 will usher in a new era for football! 🏟💚#WelcomeToSaudi34 pic.twitter.com/OqEBVtRCJV
— Saudi Arabia FIFA World Cup 2034™️ (@Saudi2034) December 11, 2024
Rošn stadion će biti napravljen u obliku kristala, a Princ Muhamed bin Salman stadion biće na uzbrdici i sa spoljne strane ispunjen led svijetlima.
Najveći će biti King Salman internacional stadon sa kapacitetom od 92.000 mesta, a on je inspirisan planinanama i uklopljen u okolinu.
Izvor: Sprt klub
Bivši ministar poljoprivrede Milutin Simović je nakon saslušanja u SPO pušten da se brani sa slobode, javljaju podgorički mediji.
Po nalogu Specijalnog državnog tužilaštva (SDT) juče su uhapšeni bivši ministri poljoprivrede Petar Ivanović i Milutin Simović, zbog sumnje da su oštetili državni budžet za preko 300.000 eura. U toj akciji uhapšeni su i bivši sekretar tog ministarstva Nemanja Katnić i bivša načelnica Službe za finansije Vukica Perović, dok je krivična prijava podnijeta i protiv još jednog bivšeg ministra poljoprivrede, Budimira Mugoše.
Kasno sinoć je na saslušanje doveden i Ivanović, kojem je danas određeno zadržavanje do 72 sata. Bivši sekretar Ministarstva poljoprivrede Nemanja Katnić je takođe zadržan do 72 sata, dok je bivša načelnica Službe za finansije Vukica Perović puštena je da se brani sa slobode.
Miloš Mudreša takmičar Stonoteniskog kluba ”OSI Orlov krš” sa Cetinja osvojio je juče bronzanu medalju u klasi 10 na međunarodnom turniru za osobe sa invaliditetom Podgorica open 2024., saopšteno je iz cetinjskog kluba.
Kako navode, u pitanju je najmasovnije takmičenje na kojem su učestvovali stonoteniseri iz Srbije, Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Makedonije, Bugarske i Crne Gore, među kojima su i osvajači medalja sa evropskih i svjetskih prvenstava.
Čestitamo našem Milošu na sjajnim mečevima, ali i ostalim takmičarima STK “OSI Orlov krš” na pruženim partijama. Zahvlnost upućujemo Igoru Tomiću na nesebičnoj i kontinuiranoj podršci našem klubu, kao i treneru Čedomiru Damjanoviću na ustupljenom prostoru i pripremi naših takmičara – saopšteno je.
Dodaju da su njihovi stonoteniseri ostvarili zapažen rezultat u Podgorici, te da je cetinjski klub za kratak period postojanja, prepoznat kao veliko otkrovenje za porodicu paraolimpijzma u Crnoj Gori.
Osvojena medalja biće nam veliki podstrek da nastavimo još posvećenije da doprinosimo popularnosti sporta kod osoba sa invaliditetom u Prijestonici, i njihovoj inkluziji u društvo – zaključuje se u saopštenju.
Međunarodni stonoteniski turnir Podgorica open 2024., organizovan je šesti put za redom, a organizator je Stonoteniski klub osoba sa invaliditetom Luča, pod pokroviteljstvom Glavnog grada i uz podršku Paraolimpijskog komiteta, Stonoteniskog saveza i Ministarstva sporta i mladih.