Fotot: Dnevni centar
Samo konstantnim ulaganjem napora u poboljšanje položaja djece sa smetnjama u razvoju i odraslih lica sa invaliditetom možemo ostvariti ravnopravnost i njihovu integraciju u sve sfere društvenog života, poručeno je sa proslave povodom obilježavanja devet godina rada Javne ustanove „Centra za dnevni boravak djece sa smetnjama u razvoju i odraslih lica sa invaliditetom u Prijestonici Cetinje“.
Gradonačelnik Prijestonice Cetinje Nikola Đurašković kazao je da od svog osnivanja 2013. godine, Centar za dnevni boravak na nivou lokalne zajednice, kroz stručni tretman, programe i inkluzivne aktivnosti u društvenoj zajednici, radi na unaprijeđivanju kvaliteta života korisnika Centra i zato treba konstantno raditi na poboljšanju njihovog položaja i ukazivati na njihove potrebe.
Kao lokalna samouprava pokazujemo odgovornost i svjesni smo da je konstantno ulaganje napora u poboljšanje položaja djece sa smetnjama u razvoju i odraslih lica sa invaliditetom važno na putu ka ravnopravnosti i njihovoj integraciji u sve sfere društvenog života. Važno nam je da oni budu ravnopravni članovi našeg društva i doprinesu razvoju i napredovanju našeg grada -poručio je Đurašković.
On je kazao da je neophodno zajednički podizati svijest ljudi o problemima sa kojim se svakodnevno susrijeću ova lica i o značaju njihovog uključivanja u širu društvenu zajednicu.
Ova proslava je i podsjetnik da svako zaslužuje priliku da bude prihvaćen u svojoj različitosti. Siguran sam da će u narednom periodu svi članovi kolektiva Centra za dnevni boravak Prijestonice Cetinje, svojim marljivim radom nastaviti uspješnu misiju rada sa djecom sa smetnjama u razvoju i odraslih osoba sa invaliditetom kao i do sada, a gradska uprava Prijestonice Cetinje će vam na tom putu uvijek biti iskrena podrška i oslonac – kazao je Đurašković.
Direktor Dnevnog centra Cetinje Božidar P. Drecun kazao je da je ponosan što je na čelu ustanove koja može biti primjer dobre prakse socijalne inkluzije djece i mladih sa smetnjama u razvoju.
Dnevni centar Cetinje mjesto gdje se radujemo uspjesima naših korisnika, svakom novom koraku koji pređu, svakoj novoj riječi koju izgovore, svakom osmjehu koji nam upute. U našem Centru mnogo volimo da crtamo, kuvamo, vježbamo. Sve to radimo uz mnogo ljubavi, podrške, solidarnosti i brige jedni o drugima. To je ono što sve nas u Centru motiviše i inspiriše da budemo još bolji – kazao je Drecun.
On se zahvalio timu Dnevnog centra koji, kako je kazao, posvećeno i sa mnogo ljubavi radi svoj posao, i koji je podrška ne samo korisnicima i njihovim roditeljima, nego cijeloj zajednici.
Želim da se zahvalim svim prijateljima i partnerima koju pružaju nesebičnu podršku u našim nastojanjima da izgradimo inkluzivno društvo. Takođe, želim da se zahvalim Prijestonici i lokalnoj samoupravi koja nam od početka pruža temeljnu podršku da nastavimo da razvijamo servise koje su neophodne našem gradu. Posebnu zahvalnost dugujem našim volonterima svih uzrasta koji odvajaju ono najvažnije – svoje vrijeme – i provode ga u društvu naših korisnika -kazao je Drecun.
On je zaključio da samo zajedno možemo stvoriti jedanke šanse za sve i izgraditi inkluzivno društvo u kojem će svaka osoba moći da ostvari svoje pune potencijale.
Na svečanosti je prikazan video u kojem su sažete najvažnije aktivnosti koje je kolektiv Dnevnog Centra pokrenuo u proteklih devet godina, a kroz koje je dat vidljiv i značajan doprinos korisnicima Centra, njihovim porodicama, ali i cijeloj društvenoj zajednici.
Drugo izdanje IPAF-a – Internacionalnog Festivala Performansa održaće se od 9. do 11. oktobra ove godine na Fakultetu likovnih umjetnosti na Cetinju (FLU), Crna Gora, koji će biti domaćin ovog događaja.
Ovaj internacionalni festival, posvećen umjetnosti performansa, osmislili su i zajednički kreiraju, Marko Marković (dekan Fakulteta likovnih umjetnosti Univerziteta Crne Gore), Maja Šofranac (prodekanica Fakulteta likovnih umjetnosti Univerziteta Crne Gore), Salvo Bitonti (direktor Akademije likovnih umjetnosti Albertina u Torinu) i Luigi Moio (umjetnik i profesor Tehnika performansa u vizuelnim umjetnostima na Akademiji likovnih umjetnosti Albertina u Torinu) – saopštili su sa FLU.
Kako su najavili organizatori Fakultet likovnih umjetnosti će biti pozornica za izvođenje različitih oblika performansa.
Uživo i video performansima će se predstaviti: Fakultet likovnih umjetnosti Cetinje i Akademija likovnih umjetnosti Albertina iz Torina. Kao i međunarodni gosti festivala: Nacionalna akademija za umjetnost iz Osla (KHiO), Atinska škola likovnih umjetnosti (ASFA), Grčka, Univerzitet Sister Nivedita, Kolkata, Indija i Institut za umjetnost iz Seula, Južna Koreja – najavili su organizatori.
Počasna gošća festivala, kako su saopštili, biće priznata gvatemalska umjetnica, Regina José Galindo. Rođena u Gvatemali 1974. godine, Galindo je poznata po tome što koristi svoje tijelo u radovima kroz koje osuđuje socijalno, političko i kulturno nasilje, s posebnim fokusom na rodno nasilje. Njeno stvaralaštvo prati tradiciju umjetnosti performansa koju su postavile umjetnice poput Ane Mendiete i Marine Abramović.
Tokom festivala, Galindo će izvesti performans “Jedan metar ispod zemlje”, u trajanju od 12 minuta i 3 sekunde, moćnu refleksiju o dinamikama potlačenosti i otpora.
Na IPAF-u će svoje radove predstaviti i istaknuti umjetnici i profesori sa Akademije u Oslu, Pedro Gómez-Egaña i Ane Hjort Guttu. Profesor Pedro Gómez-Egaña će voditi radionicu u kojoj će učestvovoati studenti iz Osla i Cetinja. Radionica istražuje kritični prostor između onoga što se anticipira i onoga što se doživljava, posebno iz perspektive ekonomije pažnje. Kao radionica za umjetnike, ovo postaje način aktiviranja kritičkog pristupa prema tome gdje i kako se slike i objekti dijele, kao i razvoj umjetničkih alata za suočavanje s pažnjom kao ključnim dijelom iskustva. Takođe, tokom trajanja festivala održaće se i predavanje dr Svetlane Racanović pod nazivom “Montenegro Performing the Past”, sa fokusom na performativne aspekte Cetinjskih bijenala – saopštili su organizatori.
Multidisciplinarnost i internacionalnost
IPAF teži da bude platforma za kulturnu i umjetničku razmjenu, gdje susret različitih disciplina i međunarodnih perspektiva stvara plodno tlo za inovacije, objasnili su sa FLU.
Akademija Albertina iz Torina i Fakultet likovnih umjetnosti sa Cetinja, zajedno sa međunarodnim gostima, promovišu inkluzivnu i multidisciplinarnu viziju umjetnosti performansa, podstičući dijalog između umjetnika, studenata i institucija iz cijelog svijeta. Za vizuelni identitet festivala zaslužna je umjetnica Michele Troian – navodi se u saopštenju.
Kako su najavili nakon Crne Gore, festival, koji ima putujući karakter, nastaviće svoje putovanje u martu 2025. godine u Atini, u domaćinstvu Atinske akademije likovnih umjetnosti, a zatim u junu naredne godine na Akademiji Albertina u Torinu.
Više vozila sudarilo se na putu Cetinje-Podgorica u mjestu Gornji Kokoti.
Iz Operativno-komunikacionog centra Uprave policije nijesu imali informaciju da li je u udesu bilo povrijeđenih.
Napravljena je veća materijalna šteta, a zbog udesa došlo je do zastoja i formiranja kolona.
Izvor: Dan
Prijestonica Cetinje završila je radove na adaptaciji Palate Đukanovića, istorijskog objekta od izuzetnog značaja za Cetinje.
Projekat je obuhvatao adaptaciju krova i fasade, a radove je izveo “Bombeton” d.o.o. Cetinje. Palata Đukanovića sagrađena je 1910. godine najvjerovatnije po projektu vlasnika, građevinskog inženjera, Marka Đukanovića, školovanog u Parizu – saopštili su iz gradske uprave.
Objekat je građen stilom francuskog klasicizma i renesanse, a najupečatljiviji je po četiri ženske statue, koje simbolizuju četiri godišnja doba. Korišćen za razne potrebe, danas je ovaj objekat u svojoj prvobitnoj stambenoj funkciji.
Crnogorski građani su do juče putem aplikacije, mogli provjeriti da li su podaci o vjeri i nacionalnosti, koje su saopštili na popisu sprovedenom u decembru prošle godine, vjerodostojno unijeti.
Monstat će se danas zvanično ovim povodom oglasiti..
Uputstvo za korišćenje aplikacije za provjeru podataka o nacionalnosti, jeziku i vjeri, na koje je usmjereno najveće interesovanje javnosti, moglo se provjeriti na stranicama Monstata, a građani su softveru mogli da pristupe putem linka.
Podsjetimo, konačni rezultati popisa najavljeni su za 15. oktobar.
Izrada softvera bila je jedan od uslova opozicije za sprovođenje popisa stanovništva.
Naime, redovan popis trebalo je da bude sproveden 2021. godine, ali je odgođen zbog pandemije korona virusa.
Nakon toga, popis je više puta odlagan zbog nepovjerenja opozicionih partija u taj proces, zbog sumnji da bi podaci mogli biti falsifikovani, posebno u dijelu nacionalnog i vjerskog izjašnjavanja.
Opozicione stranke prijetile su pozivom na bojkot popisa ukoliko im se ne omogući puna kontrola nad procesom.
Naknadno Skupština je odlučila da formira Odbor za praćenje toka popisa, pa je omogućila opoziciji da kontroliše proces.
Podsjećanja radi, prema poslednjem popisu iz 2011. u Crnoj Gori živi 29 odsto Srba i 45 odsto Crnogoraca.
Ovogodišnji popis, održan od 3. do 28. decembra, prošao je bez nepravilnosti.
Izvor: RTCG
Ministarka rada, zapošljavanja i socijalnog dijaloga Naida Nišić kazala je da je povećanje srazmjernih penzija na 450 eura izvjesno od januara predstojeće godine kako je i najavljeno iz ranijeg Ministartstva rada i socijalnog staranja, bez obzira na to što su se u javnosti pojavile određene spekulacije.
Naime, u cilju objektivnog informisanja zainteresovane javnosti obavještavamo da je do pune realizacije ostalo još potpisivanje Sporazuma o socijalnom osiguranju sa Bosnom i Hercegovinom. Imajući u vidu da je Vlada Crne Gore potvrdila taj Sporazum prema raspoloživim informacijama i procedura sa strane BiH provodi se kraju – objasnila je ministarka Nišić.
Stoga, navela je ona, nema mjesta bilo kakvoj neizvjesnosti jer 44. Vlada upravo omogućava da se zaustavi dugogodišnja nepravda prema penzionerima sa srazmjernim primanjima.
Vrijeme sjutra u Crnoj Gori biće promjenljivo oblačno sa dužim sunčanim periodima, saopštili su iz Zavoda za meteorologiju i seizmologiju.
Na sjeveru ujutru po kotlinama magla. Tokom noći u većem dijelu zemlje jače naoblačenje. Vjetar južnih smjerova, slab do umjeren, poslijepodne i tokom noći u sjevernim predjelima i na primorju u pojačanju. Jutarnja temperatura vazduha od 3 do 14, najviša dnevna od 17 do 25 stepeni.