Mjesne zajednice Bokovo, Đinovići i Kosijeri podnijele su danas inicijativu Skupštini Prijestonice Cetinje, u cilju raskidanja Ugovora o koncesiji za detaljna geološka istraživanja i eksploataciju nemetalične mineralne sirovine tehničko-građevinskog kamena lokaliteta „Milošev krš”, Prijestonica Cetinje, između Vlade Crne Gore i DOO Inženjering put Podgorica, zaključenog 26. avgusta 2022. u Podgorici.
U dopisu, danas dostavljenom Radio Cetinju, navodi se da mještani traže njeno usvajanje i dalje procesuiranje ka Vladi Crne Gore.
U Skupštini Prijestonice Cetinje, kako su objasnili, Inicijativu će predstaviti Maja Banović, Nikola Adžić i Marko Radović.
Inicijativu MZ- a Bokovo, Đinovići i Kosijeri, prenosimo integralno:
Polazeći od Zakona o lokalnoj samoupravi, člana 154: “U mjesnoj zajednici građani odlučuju i učestvuju u odlučivanju o ostvarivanju lokalnih potreba i interesa u oblastima: uređivanja naselja, stanovanja, zaštite potrošača, kulture, fizičke kulture, zaštite i unaprjeđivanja životne sredine, kao i drugim oblastima života i rada, u skladu sa statutom.”
Zakona o strateškoj procjeni uticaja na životnu sredinu, člana 3 “U cilju informisanja javnosti o planovima i programima i o njihovom mogućem uticaju na životnu sredinu, kao i u cilju obezbjeđenja pune otvorenosti postupka pripreme, donošenja i usvajanja planova i programa, javnost mora, prije donošenja bilo kakve odluke, kao i nakon usvajanja plana i programa, imati pristup informacijama koje se odnose na te planove i programe i njihove izmjene.“
Zakona o potvrđivanju Konvencije o dostupnosti informacjia, učešću javnosti u donošenju odluka i prava na pravnu zaštitu u pitanjima životne sredine (Arhuske konvencije);
Ustava Crne Gore, člana 23: “Svako ima pravo na zdravu životnu sredinu. Svako ima pravo na blagovremeno i potpuno obavještavanje o stanju životne sredine, na mogućnost uticaja prilikom odlučivanja o pitanjima od značaja za životnu sredinu i na pravnu zaštitu ovih prava. Svako je, a posebno država, obavezan da čuva i unapređuje životnu sredinu“;
Politika i direktiva Evropske unije s ciljem očuvanja životne sredine i biodiverziteta, smanjenja rizika za ljudsko zdravlje i promovisanja tranzicije ka cirkularnoj ekonomiji;
Univerzalne deklaracije o ljudskim pravima Ujedinjenih Nacija, člana 3: “Svako ima pravo na život, slobodu i bezbjednost ličnosti“;
Mjesne zajednice Bokovo, Đinovići i Kosijeri podnose ovu inicijativu Skupštini Prijestonice Cetinje, traže njeno usvajanje i dalje procesuiranje ka Vladi Crne Gore, u cilju raskidanja Ugovora o koncesiji za detaljna geološka istraživanja i eksploataciju nemetalične mineralne sirovine tehničko-građevinskog kamena lokaliteta “Milošev krš”, Prijestonica Cetinje, između Vlade Crne Gore i DOO Inženjering put Podgorica, zaključenog 26.8.2022. u Podgorici.

Zbor mještana Bokova, Đinovića, Kosijera, Ulića, Mikulića i Štitara u Kosijerima 2.9.2023. usvojio Odluku protiv kamenoloma, ističući da bi to ugrozilo život i životnu sredinu, životinjski i biljni svijet i kompletan biodiverzitet, te Ustavne slobode i prava na život i uživanje u svojoj imovini. Odlukom se ukazuje i na to da bi otvaranjem kamenoloma Milošev krš došlo do uništavanja cjelokupne putne infrastrukture, koju su mještani “svojim sredstvima, ličnim angažovanjima i na svojim imanjima napravili.” Tada je pokrenuta i peticija građana protiv kamenoloma. Odluka je upućena Prijestonici. Ubrzo je stigla podrška gradonačelnika Cetinja Nikole Đuraškovića.
Zbor mještana Bokova, Đinovića i Kosijera u Kosijerima 25.9.2023. usvojio je Odluku da se formiranju Eko-patrole, za praćenje i brzo reagovanje na moguće ugrožavanje života i životne sredine, ispoljavanjem građanske neposlušnosti, da se zahtijeva od Skupštine Prijestonice da donese Odluku o zaštiti stanovništva Cetinja, da se angažuje pravni zastupnik, uputi pozivno pismo ambasadama u Podgorici, partiji Zelenih Evrope, te da se organizuje okrugli sto o očuvanju zavičaja i organizuje pošumnjavanje brda “Milošev Krš”.
Na javnim tribinama o Elaboratu procjene uticaja kamenoloma na životnu sredinu, održanim 29.8.2023. na Cetinju i 25.9.2023. u Kosijerima (ova druga je zakonski nevalidna zbog izostanka koncesionara), ukazali smo na materijalne greške u elaboratu. Podnijeli smo i podnosićemo primjedbe na elaborat, usmene i pisane. Imamo podršku ekologa, naučnika, univerzitetskih pofesora, akademika, predstavnika zelenog i antikorupcijskog NVO sektora.
Način na koji je cijeli postupak oko koncesionog akta i tendera za” Milošev krš” sprovelo Ministarstvo kapitalnih investicija od kraja 2021. je neprihvatljiv, vjerujemo i nelegalan. Mještani, tri mjesne zajednice i oni koji potiču iz naših sela su za tu koncesiju saznali godinu i po nakon početka procesa. Dovedeni smo pred svršen čin, ali smo odlučni u borbi protiv kamenoloma, koja je još na institucionalnom nivou. Ako izgubimo, bićemo primorani na drugačije djelovanje i građansku neposlušnost u cilju odbrane naše džade i naših prava. Radimo sve što možemo da do toga ne dođe. Zato, pored podrške gradonačelnika, očekujemo i podršku Skupštine Prijestonice Cetinje, kako bismo odbranili našu životnu sredinu, mir, vazduh, tlo, floru i faunu, naš seoski put, imanja i vode, kako bismo nastavili proces oživljavanja naših sela u kojima je sve više mladih, organizuju se radne akcije, obnavljaju stare kuće, grade nove, pokreću i planiraju agroturistički projekti u skladu s ekološkim i principima održivog razvoja.”