Kultura

Uređeno nekadašnje Francusko poslanstvo, Lompar: Sačuvana istorija, unaprijeđen prostor

.
Uređeno nekadašnje Francusko poslanstvo, Lompar: Sačuvana istorija, unaprijeđen prostor

Foto: RTV Cetinje

Tokom protekle tri i po godine, pokrenuti su značajni poslovi na reorganizaciji i zaštiti vrijednih fondova Nacionalne biblioteke Crne Gore “Đurđe Crnojević” koji su smješteni u bivšem Francuskom poslanstvu, ali i na uređenju enterijera i eksterijera ovog istorijskog zdanja, kazala je u razgovoru za Cetinjski list direktorica Biblioteke mr Dragica Lompar.

Prema njenim riječima, posebna pažnja posvećena je očuvanju autentičnosti objekta, uz istovremeno prilagođavanje modernim potrebama korisnika i zaposlenih.

Objekat nekadašnjeg Francuskog poslanstva nije samo mjesto gdje se čuva dragocjena bibliotečka građa, već i kulturno-istorijski simbol Cetinja i Crne Gore. U proteklom periodu, pored stručnih bibliotečkih i konzervatorskih radova, završeni su značajni infrastrukturni zahvati koji su unaprijedili funkcionalnost i estetiku ovog prostora – naglasila je Lompar.

Zbirka ” Montenegrina”

Lompar ističe da je završeno uređenje ulaznog hola i čitaonice, nabavljen je nedostajući mobilijar i oprema za zaposlene i korisnike, dok su prostori poput kuhinje i stražarske službe opremljeni novim plakarima.

Poseban fokus stavljen je na unaprjeđenje smještajnih kapaciteta bibliotečkih fondova, uključujući dogradnju nedostajućih polica za bibliotečku građu, kao i nabavku specijalizovanih zastakljenih ormara za čuvanje stare crnogorske periodike – novina i časopisa do 1945. godine – kazala je Lompar.

Namjenski ormari – stara crnogorska periodika

Takođe, navela je da su preduzeti koraci za osiguranje dugotrajne zaštite građe – izvršena je temeljna revizija i čišćenje publikacija pod stalnim nadzorom konzervatora, dok su dotrajali drveni podovi u potkrovlju, koji su predstavljali potencijalnu opasnost za knjižnu građu, u potpunosti zamijenjeni.

Podovi u potkrovlju nakon zamjene

Prema riječima Lompar, sa Centrom za konzervaciju i arheologiju potpisan je ugovor o restauraciji četiri velika fenjera na glavnom i bočnom ulazu u objekat, ulaznih vrata i dvije kapije koje su značajno oštećene zbog nepreduzimanja adekvatnih mjera za njihovu zaštitu.

Na donjim djelovima kapija nalazi se utisnut žig – Cartier, posebno interesantan turistima, koji se skoro više i ne vidi zbog djelovanja višedecenijske korozije. Početak ovih radova se očekuje čim to vremenske prilike budu dozvoljavale. Njihova restauracija, najvjerovatnije će biti realizovana u aprilu ove godine – kazala je direktorica Nacionalne biblioteke.

Ističe da je završeno čićenje fasade i kamenog dijela ograde prema Njegoševoj ulici.

U razgovoru za Cetinjski list podsjeća da je krajem prošle godine započeta rekonstrukcija svih toaleta u objektu koja podrazumijeva kompletnu zamjenu vodoinstalacionih cijevi, keramičke radove i opremanje potrebnim sanitarnim mobilijarom. Saopštila je da je objekat dobio savremeni uređaj za elektronsku evidenciju zaposlenih i četiri nova protivpožarna aparata.

Planirano je da uovoj godini nastavimo sa uređenjem enterijera, prvenstveno glavnog stubišta, koje predstavlja arhitektonski ukras objekta, kao i sa trajnim smještajem Rukopisne zbirke i drugog dijela Legata dr Dušana Martinovića. Takođe, nastavićemo sa oplemenjivanjem parka oko Francuskog poslanstva, čime želimo dodatno istaknuti njegovu jedinstvenost i ljepotu – kazala je Lompar.

Uređenje dvorišta

Kako dodaje, svi ovi poslovi realizovani su od redovnih sredstava Nacionalne biblioteke sa pozicija investiciono i tekuće održavanje objekata, uporedo sa radovima na restauraciji fasadne stolarije koja je u toku, a realizuje se od sredstava Ministarstva kulture i medija – Program zaštite kulturnih dobara, uz prethodno pribavljene saglasnosti Uprave za zaštitu kulturnih dobara.

Lompar je izrazila zahvalnost zaposlenima i rukovoditeljki Danijeli Radulović, koji su, kako je naglasila, svojom posvećenošću doprinijeli realizaciji svih planiranih aktivnosti, često i više od toga.

Radovi na ovom objektu, koji nosi značajnu kulturnu vrijednost, predstavljaju nastavak nastojanja da se nekadašnje Francusko poslanstvo očuva kao simbol bogate istorije Cetinja i Crne Gore, zaključila je Lompar u razgovoru za Cetinjski list.

M. Jovanović