Politika

Usvojen rebalans Budžeta Prijestonice Cetinje; Cijena vode neće biti povećana

Skupština je Odboru direktora DOO Vodovod i kanalizacija Cetinje dala preporuku da donese odluku o subvencionisanju dijela cijene za javno vodosnabdijevanje i upravljanje komunalnim otpadnim vodama
Usvojen rebalans Budžeta Prijestonice Cetinje; Cijena vode neće biti povećana

Foto: RTV Cetinje

Odbornici Skupštine Prijestonice Cetinje usvojili su na dvadesetom zasijedanju lokalnog parlamenta Odluku o izmjenama i dopuni Odluke o budžetu Prijestonice Cetinje za 2024. godinu, Zaključke o stavovima i izjavama predsjednika Skupštine Crne Gore Andrije Mandića o Prijestonici i njenim građanima, ali i Zaključak na osnovu kojega cijena vode neće biti povećana u narednom periodu.

Oni su na današnjem zasijedanju dali saglasnost na cijene usluge vodosnabdijevanja i usluge upravljanja komunalnim otpadnim vodama DOO “Vodovod i kanalizacija – Cetinje” za fizička i pravna lica.

Skupština je Odboru direktora DOO Vodovod i kanalizacija Cetinje dala preporuku da donese odluku o subvencionisanju dijela cijene za javno vodosnabdijevanje i upravljanje komunalnim otpadnim vodama, kojima se za fizička lica koja uredno izmiruju svoje mjesečne račune, odnosno potrošačima koji na dan generisanja računa, posljednji dan u mjesecu, iznosi 0,00 eura odobrava popust od 50%.

Ovu Odluku donosimo zato što će na osnovu nje cijena za pravna lica biti gotovo prepolovljena. Njihovi računi će umjesto dosadašnjih 3,10 eura biti oko 1,80 eura. Subvencije za redovne platiše, na osnovu ove Odluke, idu sa 40 na 50 odsto cijene vode, što znači da fizička lica neće osjetiti povećanje 1. februara – objasnio je potpredsjednik Skupštine Mirko Stanić.

Usvojen rebalans Budžeta Prijestonice Cetinje

Sa sedamnaest glasova za, jednim protiv i pet uzdržanih, odbornici su usvojili Odluku o izmjenama i dopuni Odluke o budžetu Prijestonice Cetinje za 2024. godinu.

Budžet Prijestonice je, prema riječima sekretara Sekretarijata za finansije i ekonomski razvoj Sava Borozana, planiran u iznosu od 12.295.000 eura, što je za 711.000 eura više u odnosu na prvobitni budžetski plan.

Odluka o rebalansu Budžeta, kako je istakao, donijeta je zbog uvećanja kako ustupljenih tako i sopstvenih prihoda. Rebalansom je, kako je objasnio, planirano uvećanje naplate poreza na nepokretnost, poreza na promet nepokretnosti i prireza na porez, dok se porez na dohodak fizičkih lica umanjuje zbog smanjenja pripadajućeg dijela Prijestonici izmjenom zakonskih propisa.

Sredstva od donacija planirana su takođe u većem iznosu dok je došlo i do uvećanja sredstava predviđenih Zakonom o Prijestonici nakon usvajanja rebalansa državnog budžeta. Uvećanje planiranih prihoda dominantno se planira preraspodijeliti na obaveze iz prethodnog perioda, izmirivanjem obaveza po osnovu poreza i doprinosa, rashoda na poziciji tekućeg održavanja javne infrastrukture kao i uvećanja izdataka koji nijesu obuhvaćeni budžetskim pozicijama ili su obuhvaćeni u nedovoljnom iznosu u skladu sa potrebama nesmetanog funkcionisanja potrošačkih jedinica i finansiranja poslova od opšteg interesa – kazao je Borozan.

Nezavisni odbornik Ivan Popivoda problematizovao je upravljanje javnim finansijama.

Ovaj dokument pokazuje da se javnim finansijama uopšte ne upravlja racionalno i rekao bih da se odluke koje se odnose na finasije donose ad hoc, kako je nekome volja. Realno gledano, na osnovu onoga što je bilo predviđeno budžetom i s ovim podacima koji su nam dati kroz predlog rebalansa, mislim da su javne finansije pred kolapsom – istakao je Popivoda.

Odbornik Huter je kazao da je rebalans budžeta potvrda lošeg planiranja, zapitavši se da li je riječ o amaterizmu u upravljanju javnim finansijama. On je pitao da li će i naredni iskaz Državne revizorske institucije biti negativan.

Popivoda i Huter su insistirali na tome da dobiju odgovor na pitanje koje se odnosi na visinu duga Prijestonice.

Potredsjednik Skupštine Mirko Stanić ukazao je na činjenicu da izvještaj pokazuje da se više sredstava troši za kulturu, za investicije u gradu, za tekuće održavanje, za kredite koje su ranije uzimali, te na uplate doprinosa za zapošljene koji su stekli pravo na odlazak u penziju, istakavši da su pokazatelji kvaliteta razvoja grada povećanje izvornih prihoda, povećanje izgradnje stanova i povećanje broja radnih mjesta od nekoliko stotina u zadnjih godinu i po ili dvije. U prilog tome da je u pravu što se tiče tumačenja dokumenta, kako je kazao, govori i činjenica da je Ministarstvo finansija dalo potvrdan odgovor na plan rebalansa budžeta.

Iz opozicionih redova je ukazano na demografski problem i činjenicu da se on može riješiti otvaranjem novih radnih mjesta i stvaranjem uslova za investicije.

Ističući da podržava i rebalans budžeta i sve infrastrukturne projekte koji se realizuju u gradu, odbornik Cetinjske URE Slavko Šole Janković iskazao je zabrinutost zbog bezbjednosne situacije u gradu.

Strah me je da ćemo zbog toga doći u situaciju da ljudi bježe iz ovoga grada, da će jednoga dana svi ovi projekti i sve ovo dobro što se radi u Prijestonici, nažalost, pasti u drugi plan zbog svih ovih tragedija –  upozorio je Janković.

Mandić nije dobrodošao na Cetinje dok se “javno ne izvini građanima Cetinja zbog svega izrečenog u vezi sa Prijestonicom”

Odbornici Prijestonice jednoglasno su danas donijeli Zaključke o stavovima i izjavama predsjednika Skupštine Crne Gore Andrije Mandića o Prijestonici i njenim građanima.

Uvažavajući Inicijativu podnijetu od strane Odbora Demokratske partije socijalista Prijestonice Cetinje, oni su snažno osudili  i protestovali zbog izjava i stavova predsjednika Skupštine Crne Gore Andrije Mandića kojima je, kako ističu, javno, u više navrata, grubo povrijedio dostojanstvo, ugled i čast Prijestonice Cetinje i njenih građana, tražeći Mandićevo javno izvinjenje Prijestonici i njenim građanima zbog spornih izjava i stavova.

Sve dok ne uputi javno izvinjenje, Skupština Prijestonice jednoglasno iskazuje stav da Andrija Mandić nije dobrodošao u Prijestonici Cetinje – jedan je od usvojenih zaključaka Skupštine.

Skupština je takođe pozvala nadležne državne institucije da, u skladu sa zakonom, sprovedu radnje i aktivnosti u cilju zaštite prava i sloboda građana Prijestonice Cetinje i da pokrenu odgovarajuće postupke u cilju utvrđivanja da li u izjavama i stavovima predsjednika Skupštine Crne Gore ima elemenata prekršajne ili neke druge odgovornosti.

Usaglašavanju stavova i usvajanju Zaključaka prethodila je polemika o Inicijativi koju je predložio odbornički klub Demokratske partije socijalista, a kojom je predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić trebalo da se proglasi za nepoželjnu osobu u Prijestonici.

Eventualnim donošenjem takve Odluke od strane lokalne uprave, prema riječima zamjenika gradonačelnika Marka Brnovića, bio bi prekršen niz pravnih propisa, u prvom redu Ustav. Takva odluka bi, kako je objasnio, u slučaju donošenja ostala van pravnog sistema, “mrtvo slovo na papiru čiju primjenu ne bi bilo moguće obezbijediti u praksi”.

Pravni sistemi evropskih država, zemalja okruženja, uključujući i našu državu ne poznaju mogućnost donošenja odluke od strane lokalnih samouprava kojima se određena lica proglašavaju za persona non grata i da im se na teritoriji države, čiji su državljani, ograničavaju prava koja su im Ustavom i Zakonom te države garantovana – objasnio je Brnović.

Odbornik DPS-a Oskar Huter optužio je lokalnu vlast da priča političke floskule kako ne bi ugrozili koaliciju sa ljudima koji su u koaliciji sa Andrijom Mandićem.

Partija koja baštini šovinistički narativ i koja ima političke koalicione partnere koji mogu da ugroze stabilnost ove vlasti, ne mogu da budu razlozi da se ne nađe kompromis. Sa naše strane imate pruženu ruku da ga modifikujemo i korigujemo, ali da se traži izvinjenje – istakao je Huter.

U polemiku se uključio i gradonačelnik Prijestonice Cetinje Nikola Đurašković traživši od Hutera da zaustavi više priče o partnerima, jer se, kako je istakao, zna se ko čini koaliciju, ko su partneri a ko je manjinski podržao.

Imali ste priliku da ovakvu Inicijativu podnesete u Parlamentu Crne Gore, znali ste dobro da je ovđe potpuno besmislena. Svi imamo jednako mišljenje o njegovim izjavama. Uvrijedio je Cetinjane, ponizio nije, ja ne dozvoljavam da me on ponizi. Ja ga nijesam, kao vaši šefovi, zvao na intervjue. On za dvije i po godine nijednom nije zvanično pozvan na Cetinje – podsjetio je Đurašković dodavši da je njegova poslovnička dužnost bila da se izjasni o Inicijativi pa je shodno tome, kako je kazao, dao i odgovarajuće prijedloge.

Budite uvjereni, da imamo način da mu zabranimo ulazak u Cetinje, a da to ima smisla, prvi bih digao ruku za to – poručio je Đurašković.

Odbornici su na današnjem zasijedanju usvojili Izvještaj o ostvarenim primicima i izvršenim izdacima Budžeta Prijestonice Cetinje  za period januar-jun 2024.godine, Prijedlog Odluke o izmjenama Odluke o javnom vodosnabdijevanju na području Prijestonice Cetinje, kao i Prijedlog Odluke o izmjenama i dopunama Odluke o komunalnom redu.

Izglasan je i Prijedlog Odluke o podizanju spomen–obilježja davanjem naziva javnom objektu ulici po Ivanu Vazovu, Prijedlog Odluke o izmjeni i dopuni Odluke o Savjetu za saradnju lokalne samouprave i nevladinih organizacija, te Prijedlog Odluke o finansiranju Crvenog krsta Prijestonice Cetinje za vršenje poslova od javnog interesa.

Odbornici su usvojili i Prijedlog Odluke o izmjenama i dopuni Odluke o auto-taksi prevozu, Prijedlog Odluke o davanju saglasnosti na nepotpunu eksproprijaciju za potrebe izgradnje energetskog objekta u KO Cetinje I, kao i Prijedlog Odluke o izmjenama i dopunama Odluke o određivanju lokacije za privremeno skladištenje i preradu neopasnog građevinskog, biorazgradivog i kabastog otpada.

M. Sekulić