Foto: RTV Cetinje
Odbornici Skupštine Prijestonice Cetinje usvojili su na dvadesetom zasijedanju lokalnog parlamenta Odluku o izmjenama i dopuni Odluke o budžetu Prijestonice Cetinje za 2024. godinu, Zaključke o stavovima i izjavama predsjednika Skupštine Crne Gore Andrije Mandića o Prijestonici i njenim građanima, ali i Zaključak na osnovu kojega cijena vode neće biti povećana u narednom periodu.
Oni su na današnjem zasijedanju dali saglasnost na cijene usluge vodosnabdijevanja i usluge upravljanja komunalnim otpadnim vodama DOO “Vodovod i kanalizacija – Cetinje” za fizička i pravna lica.
Skupština je Odboru direktora DOO Vodovod i kanalizacija Cetinje dala preporuku da donese odluku o subvencionisanju dijela cijene za javno vodosnabdijevanje i upravljanje komunalnim otpadnim vodama, kojima se za fizička lica koja uredno izmiruju svoje mjesečne račune, odnosno potrošačima koji na dan generisanja računa, posljednji dan u mjesecu, iznosi 0,00 eura odobrava popust od 50%.
Ovu Odluku donosimo zato što će na osnovu nje cijena za pravna lica biti gotovo prepolovljena. Njihovi računi će umjesto dosadašnjih 3,10 eura biti oko 1,80 eura. Subvencije za redovne platiše, na osnovu ove Odluke, idu sa 40 na 50 odsto cijene vode, što znači da fizička lica neće osjetiti povećanje 1. februara – objasnio je potpredsjednik Skupštine Mirko Stanić.
Usvojen rebalans Budžeta Prijestonice Cetinje
Sa sedamnaest glasova za, jednim protiv i pet uzdržanih, odbornici su usvojili Odluku o izmjenama i dopuni Odluke o budžetu Prijestonice Cetinje za 2024. godinu.
Budžet Prijestonice je, prema riječima sekretara Sekretarijata za finansije i ekonomski razvoj Sava Borozana, planiran u iznosu od 12.295.000 eura, što je za 711.000 eura više u odnosu na prvobitni budžetski plan.
Odluka o rebalansu Budžeta, kako je istakao, donijeta je zbog uvećanja kako ustupljenih tako i sopstvenih prihoda. Rebalansom je, kako je objasnio, planirano uvećanje naplate poreza na nepokretnost, poreza na promet nepokretnosti i prireza na porez, dok se porez na dohodak fizičkih lica umanjuje zbog smanjenja pripadajućeg dijela Prijestonici izmjenom zakonskih propisa.
Sredstva od donacija planirana su takođe u većem iznosu dok je došlo i do uvećanja sredstava predviđenih Zakonom o Prijestonici nakon usvajanja rebalansa državnog budžeta. Uvećanje planiranih prihoda dominantno se planira preraspodijeliti na obaveze iz prethodnog perioda, izmirivanjem obaveza po osnovu poreza i doprinosa, rashoda na poziciji tekućeg održavanja javne infrastrukture kao i uvećanja izdataka koji nijesu obuhvaćeni budžetskim pozicijama ili su obuhvaćeni u nedovoljnom iznosu u skladu sa potrebama nesmetanog funkcionisanja potrošačkih jedinica i finansiranja poslova od opšteg interesa – kazao je Borozan.
Nezavisni odbornik Ivan Popivoda problematizovao je upravljanje javnim finansijama.
Ovaj dokument pokazuje da se javnim finansijama uopšte ne upravlja racionalno i rekao bih da se odluke koje se odnose na finasije donose ad hoc, kako je nekome volja. Realno gledano, na osnovu onoga što je bilo predviđeno budžetom i s ovim podacima koji su nam dati kroz predlog rebalansa, mislim da su javne finansije pred kolapsom – istakao je Popivoda.
Odbornik Huter je kazao da je rebalans budžeta potvrda lošeg planiranja, zapitavši se da li je riječ o amaterizmu u upravljanju javnim finansijama. On je pitao da li će i naredni iskaz Državne revizorske institucije biti negativan.
Popivoda i Huter su insistirali na tome da dobiju odgovor na pitanje koje se odnosi na visinu duga Prijestonice.
Potredsjednik Skupštine Mirko Stanić ukazao je na činjenicu da izvještaj pokazuje da se više sredstava troši za kulturu, za investicije u gradu, za tekuće održavanje, za kredite koje su ranije uzimali, te na uplate doprinosa za zapošljene koji su stekli pravo na odlazak u penziju, istakavši da su pokazatelji kvaliteta razvoja grada povećanje izvornih prihoda, povećanje izgradnje stanova i povećanje broja radnih mjesta od nekoliko stotina u zadnjih godinu i po ili dvije. U prilog tome da je u pravu što se tiče tumačenja dokumenta, kako je kazao, govori i činjenica da je Ministarstvo finansija dalo potvrdan odgovor na plan rebalansa budžeta.
Iz opozicionih redova je ukazano na demografski problem i činjenicu da se on može riješiti otvaranjem novih radnih mjesta i stvaranjem uslova za investicije.
Ističući da podržava i rebalans budžeta i sve infrastrukturne projekte koji se realizuju u gradu, odbornik Cetinjske URE Slavko Šole Janković iskazao je zabrinutost zbog bezbjednosne situacije u gradu.
Strah me je da ćemo zbog toga doći u situaciju da ljudi bježe iz ovoga grada, da će jednoga dana svi ovi projekti i sve ovo dobro što se radi u Prijestonici, nažalost, pasti u drugi plan zbog svih ovih tragedija – upozorio je Janković.
Mandić nije dobrodošao na Cetinje dok se “javno ne izvini građanima Cetinja zbog svega izrečenog u vezi sa Prijestonicom”
Odbornici Prijestonice jednoglasno su danas donijeli Zaključke o stavovima i izjavama predsjednika Skupštine Crne Gore Andrije Mandića o Prijestonici i njenim građanima.
Uvažavajući Inicijativu podnijetu od strane Odbora Demokratske partije socijalista Prijestonice Cetinje, oni su snažno osudili i protestovali zbog izjava i stavova predsjednika Skupštine Crne Gore Andrije Mandića kojima je, kako ističu, javno, u više navrata, grubo povrijedio dostojanstvo, ugled i čast Prijestonice Cetinje i njenih građana, tražeći Mandićevo javno izvinjenje Prijestonici i njenim građanima zbog spornih izjava i stavova.
Sve dok ne uputi javno izvinjenje, Skupština Prijestonice jednoglasno iskazuje stav da Andrija Mandić nije dobrodošao u Prijestonici Cetinje – jedan je od usvojenih zaključaka Skupštine.
Skupština je takođe pozvala nadležne državne institucije da, u skladu sa zakonom, sprovedu radnje i aktivnosti u cilju zaštite prava i sloboda građana Prijestonice Cetinje i da pokrenu odgovarajuće postupke u cilju utvrđivanja da li u izjavama i stavovima predsjednika Skupštine Crne Gore ima elemenata prekršajne ili neke druge odgovornosti.
Usaglašavanju stavova i usvajanju Zaključaka prethodila je polemika o Inicijativi koju je predložio odbornički klub Demokratske partije socijalista, a kojom je predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić trebalo da se proglasi za nepoželjnu osobu u Prijestonici.
Eventualnim donošenjem takve Odluke od strane lokalne uprave, prema riječima zamjenika gradonačelnika Marka Brnovića, bio bi prekršen niz pravnih propisa, u prvom redu Ustav. Takva odluka bi, kako je objasnio, u slučaju donošenja ostala van pravnog sistema, “mrtvo slovo na papiru čiju primjenu ne bi bilo moguće obezbijediti u praksi”.
Pravni sistemi evropskih država, zemalja okruženja, uključujući i našu državu ne poznaju mogućnost donošenja odluke od strane lokalnih samouprava kojima se određena lica proglašavaju za persona non grata i da im se na teritoriji države, čiji su državljani, ograničavaju prava koja su im Ustavom i Zakonom te države garantovana – objasnio je Brnović.
Odbornik DPS-a Oskar Huter optužio je lokalnu vlast da priča političke floskule kako ne bi ugrozili koaliciju sa ljudima koji su u koaliciji sa Andrijom Mandićem.
Partija koja baštini šovinistički narativ i koja ima političke koalicione partnere koji mogu da ugroze stabilnost ove vlasti, ne mogu da budu razlozi da se ne nađe kompromis. Sa naše strane imate pruženu ruku da ga modifikujemo i korigujemo, ali da se traži izvinjenje – istakao je Huter.
U polemiku se uključio i gradonačelnik Prijestonice Cetinje Nikola Đurašković traživši od Hutera da zaustavi više priče o partnerima, jer se, kako je istakao, zna se ko čini koaliciju, ko su partneri a ko je manjinski podržao.
Imali ste priliku da ovakvu Inicijativu podnesete u Parlamentu Crne Gore, znali ste dobro da je ovđe potpuno besmislena. Svi imamo jednako mišljenje o njegovim izjavama. Uvrijedio je Cetinjane, ponizio nije, ja ne dozvoljavam da me on ponizi. Ja ga nijesam, kao vaši šefovi, zvao na intervjue. On za dvije i po godine nijednom nije zvanično pozvan na Cetinje – podsjetio je Đurašković dodavši da je njegova poslovnička dužnost bila da se izjasni o Inicijativi pa je shodno tome, kako je kazao, dao i odgovarajuće prijedloge.
Budite uvjereni, da imamo način da mu zabranimo ulazak u Cetinje, a da to ima smisla, prvi bih digao ruku za to – poručio je Đurašković.
Odbornici su na današnjem zasijedanju usvojili Izvještaj o ostvarenim primicima i izvršenim izdacima Budžeta Prijestonice Cetinje za period januar-jun 2024.godine, Prijedlog Odluke o izmjenama Odluke o javnom vodosnabdijevanju na području Prijestonice Cetinje, kao i Prijedlog Odluke o izmjenama i dopunama Odluke o komunalnom redu.
Izglasan je i Prijedlog Odluke o podizanju spomen–obilježja davanjem naziva javnom objektu ulici po Ivanu Vazovu, Prijedlog Odluke o izmjeni i dopuni Odluke o Savjetu za saradnju lokalne samouprave i nevladinih organizacija, te Prijedlog Odluke o finansiranju Crvenog krsta Prijestonice Cetinje za vršenje poslova od javnog interesa.
Odbornici su usvojili i Prijedlog Odluke o izmjenama i dopuni Odluke o auto-taksi prevozu, Prijedlog Odluke o davanju saglasnosti na nepotpunu eksproprijaciju za potrebe izgradnje energetskog objekta u KO Cetinje I, kao i Prijedlog Odluke o izmjenama i dopunama Odluke o određivanju lokacije za privremeno skladištenje i preradu neopasnog građevinskog, biorazgradivog i kabastog otpada.
M. Sekulić
Vrijeme u Crnoj Gori sjutra pretežno sunčano, povremeno uz slabu i umjerenu visoku oblačnost, saopšteno je iz Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju.
Kako navode, na sjeveru tokom jutra, ponegdje po kotlinama magla. Vjetar uglavnom slab, promjenljivog smjera, na krajnjem jugoistoku povremeno umjeren sjeveroistočni.
Jutarnja temperatura vazduha od -3 do 11, najviša dnevna od 14 do 23 stepena.
Univerzitet Crne Gore (UCG) osnovaće Fond za finansijsku podršku studenata u stanju materijalne potrebe. Odluku o tome donio je Upravni odbor, na sjednici sredinom oktobra, kada je, kako je navedeno, i stupila na snagu.
Ovom odlukom osniva se Fond za finansijsku podršku studenata UCG u stanju socijalne (materijalne) potrebe, čija je svrha finansijska podrška studenata koji su korisnici materijalnog obezbjeđenja, lične invalidnine, kao i dodatka za njegu i pomoć, u skladu sa Zakonom o socijalnom i materijalnom obezbjeđenju ili studentima kojima je neophodna materijalna pomoć – piše u Odluci, koja je objavljena u Biltenu UCG od 25. oktobra.
Odlukom o osnivanju Fonda za finansijsku podršku studenata u stanju materijalne potrebe predviđeno je da se sredstva Fonda obezbjeđuju preko Alumni asocijacije u vidu donacija, sponzorstava i na drugi način.
Alumni asocijacija je i predložila osnivanje Fonda.
Kako se dodaje, sredstava će biti uplaćivana na poseban podračun i dodjeljivati se studentima Univerziteta Crne Gore koji su korisnici materijalnog obezbjeđenja, lične invalidnine i dodatka za njegu i pomoć u skladu sa zakonom, na zahtjev pojedinca.
Odluku o tome, kako se navodi, donosiće Komisija za dodjelu novčanih sredstava.
Uslovi i postupci za ostvarivanje finansijske podrške koju dodjeljuje Fond, kako se dodaje u Odluci, u cilju ostvarivanja svoje svrhe biće propisani posebnim pravilnikom.
Taj pravilnik donosi Upravni odbor Univerziteta Crne Gore, u roku od 60 dana od dana stupanja na snagu odluke.
Kako je pojašnjeno u odluci, materijalno obezbjeđenje, lična invalidnina i dodatak za njegu i pomoć podrazumijeva jedna od osnovnih prava koja spadaju u domen osnovnih materijalnih davanja iz socijalne zaštite i koja se ostvaruju na osnovu uslova propisanih Zakonom o socijalnoj i dječijoj zaštiti.
Socijalna (materijalna) pomoć podrazumijeva finansijsko i imovinsko stanje određenog lica koje upućuje da isto nema dovoljno sredstava za život i zadovoljenje životnih potreba.
Izvor: Vijesti
U okolini Prijepolja, duž granice sa Crnom Gorom, trinaesti dan traje intenzivna potraga za Alijom Balijagićem, osumnjičenim za dvostruko ubistvo kod Bijelog Polja, javlja RTS Portal.
Srpska policija od subote pretražuje teren duž granice sa Crnom Gorom, trenutno u rejonu Kamene Gore, na oko 1.200 metara nadmorske visine.
Područje pretražuju granična policija, Žandarmerija i Specijalna antiteroristička jedinica.
Mještani navode da im policija daje sigurnost, mada bi oni normalno funkcionisali i da nije policije jer, kako navode, gora nikad nije bila bez vuka, ali su spremni da dočekaju prijatelje, a bjegunce isprate.
Policija Crne Gore i Srbije koordinirano u pograničnom pojasu detaljno pretražuju veliko područje u vrlo teškim uslovima na teritoriji obje zemlje u potrazi za Alijom Balijagićem, osumnjičenim za dvostruko ubistvo 25. oktobra.
Izvor: RTCG
Štoper Trabzonspora i crnogorske reprezentacije Stefan Savić oporavio se od povrede zadnje lože i biće u ikonurenciji za meč sa Rizeom za vikned, pišu turski mediji.
Rizespor maçı hazırlıklarını sürdüren Trabzonspor'da, sakatlığı düzelen Stefan Savic de antrenmanda yer aldı
— NTV Spor (@ntvspor) November 5, 2024
🔗https://t.co/sJBKfKVFIB
Foto: DHA pic.twitter.com/pvJC92PFOk
To znači da će Savić biti spreman i za mečeve Lige nacija, koje Crna Gora igra 16. i 19. novembra u Nikšiću sa Islandom i Turskom.
On se povrijedio 19. septembra na meču sa Kajserispora.
Očekivalo se da će Savić biti spreman i za duel protiv Fenerbahčea minulog vikedna, ali trener Trabzona Šenol Guneš nije želio da rizikuje.
Trabzonspor je trenutno na 11. mjestu na tabeli Superlige Turske.
Izvor: RTCG
Vlada Crne Gore će do kraja godine izdvojiti 878 hiljada eura za zaštitu i očuvanje kulturnih dobara, a najveći dio tog novca biće usmjeren na konzervatorske mjere. Programom zaštite i očuvanja kulturnih dobara za 2024. godinu, koji je Vlada usvojila 30. septembra, predviđeno je da svi odobreni projekti budu završeni do sredine naredne godine.
Programom je predviđeno da se arheološka istraživanja finansiraju sa 207 hiljada eura, od čega će 50 hiljada biti potrošeno na konzervaciju stolarije u kraljevskom pozorištu Zetski dom na Cetinju, dok će za konzervaciju Kaluđerskog mosta kod manastira Morača biti potrošeno 30 hiljada eura. Ministarstvo će sa po 25 hiljada eura finansirati istraživanje srednjovjekovnog lokaliteta Brskovo kod Mojkovca i crkve Svete Marije u Svaču kod Ulcinja.
Po 25 hiljada eura će, između ostalog, biti izdvojeno za sanaciju Crkve Svetog Save kod Budve, Crkve Svetog Đorđa na Cetinju, sanaciju krova Nacionalne biblioteke “Đurđe Crnojević” na Cetinju, konzervatorske radove u manastiru Ostrog, Crkvi Svetog Đorđa u Podgorici i Redžepagića džamiji u Plavu.
Za promociju kulturne baštine predviđeno je 95 hiljada eura, od čega će 30 hiljada biti izdvojeno za nabavku opreme za prezentaciju predmeta iz Cetinjskog manastira, dok će 20 hiljada eura biti utrošeno na monografiju o tvrđavama Osmanskog carstva u Crnoj Gori. Ministarstvo je izdvojilo i 12 hiljada eura za projekat očuvanja tradicionalnog načina prerade i bojenja vune.
Prioritet je dat projektima koji zahtijevaju hitan konzervatorski tretman i onima koji zahtijevaju nastavak već započetih aktivnosti. Realizacija predloženih projekata doprinijeće unapređenju stanja kulturnih dobara, uspostavljanju blagovremene saradnje između nadležnih institucija i vlasnika-držalaca kulturnih dobara – navodi se u programu koji je predložilo Ministarstvo kulture i medija.
Program je usvojen nakon što je izabrano 57 od 500 projekata dostavljenih Direktoratu za kulturnu baštinu, nakon javnog poziva za finansiranje i sufinansiranje projekata od javnog značaja. Pojašnjeno je da je Direktorat predložio projekte koji se odnose na arheološka i konzervatorska istraživanja, konzervatorske mjere, te prezentaciju i popularizaciju kulturne baštine. Najveći dio odobrenih projekata odnosi se na konzervatorske mjere, dok će se kroz 10 projekata predstaviti kulturna baština.
U programu se navodi i da je od 2020. godine Vlada uložila 2,4 miliona eura u 176 projekata očuvanja kulturne baštine, od čega je 1,1 milion potrošen na 87 projekata sprovedenih tokom 2020. godine. Ministarstvo pojašnjava i da je 69 posto tih projekata realizovano, 24 posto je započeto ili djelimično realizovano, dok sedam posto projekata nije realizovano.
Ovogodišnji program zaštite, inovativnim konceptom u odnosu na prethodni period, dao je mogućnost široj javnosti, vlasnicima, držaocima i drugim subjektima da daju svoje prijedloge i sugestije, od kojih su mnogi uključeni. Na taj način, kroz uključenost društvene zajednice, stvaraju se bolji uslovi za razumijevanje značaja očuvanja kulturne baštine, kao i uslova njene zaštite – navodi se u saopštenju Ministarstva kulture i medija.
Ako želimo da imamo poboljšan uspjeh znači da moramo stvoriti uslove, osnovne škole ne bi trebalo da prelaze više od 600–700 učenika, način rada sa djecom da se promijeni iz frontalnog i repetitivnog u individualni, samo su neki od zaključaka sa sinoć održane tribine „Crnogorski obrazovni sistem i udžbenici“ koju je organizovala Matica crnogorska.
Bivši ministar prosvjete, akademik Slobodan Backović istakao je da nam nizak nivo funkcionalne pismenosti govori da „imamo djecu koja znaju da pročitaju tekst ali ako ih pitate šta ste pročitali, šta to znači, o čemu je tekst, oni ne znaju o čemu se radi.“
– Takve djece imamo mnogo, skoro 50% četrnaestogodišnjaka od kojih 70% ide u srednje stručne škole. Srednje stručne škole su po meni veliki problem, posebno za visoko obrazovanje, jer tamo je 70% djece funkcionalno nepismeno i kako na fakultetu tu djecu mogu da nauče nečemu a da bude funkcionalno dobro? Ako uporedite skandinavske zemlje sa našim zemljama to su egalitarna društva za razliku od nas koji smo kompetitivna. To što daje rezultate u Finskoj kod nas neće dati, jer pazite: u Finskoj se djetetu nikad ne govori da je najbolji, ne pita se za ocjenu, nego koliko si naučio. Skandinavske zemlje izdvajaju iz nacionalnog dohotka mnogo više nego mi. Prosjek po OECD-e za izdvajanje na obrazovanje je 4,7% bruto društvenog proizvoda. Mi izdvajamo 4,2% ili 4,3%, dok Island izdvaja preko 7% – objasnio je Backović.
On je podsjetio i da su u jednom periodu vanredni učenici koji su pohađali obrazovanje odraslih vraćeni u škole i time je, kako je istakao, vraćena korupcija u škole.
– Pazite, imate nekih 800 plus koji završe vanredno godinu i imaju pravo da se zapošljavaju i da se upisuju na univerzitet. Za šta smo ih osposobili tim vanrednim učenjem? Samo će dobiti papir s kojim dobiju posao koji neće znati da rade – objasnio je Backović.
Smatra da bi trebalo razmisliti o povećanju broja učenika u srednjim školama s opštim obrazovanjem, gimnazijalcima.
– Iako smo bili predvidjeli da završni ispit u stručnim školama ne može biti jednak gimnazijskoj maturi, zakonodavci su ih poslije izjednačili i oborili nivo mature i dozvolili upis na fakultet sa završnim ispitom koji po suštini mora da je nešto drugo od maturskog ispita. Na ispitu u stručnoj školi mora da se pokaže i stručnost koju je trebalo da steknu učenici da bi počeli da rade. Imamo problem tržišta rada. To malo što se zaposli ima niske plate pa nemaju nikakav stimulans da rade pa se više isplati da upišu neke studije, dobiju neke stipendije koje su povećane na 300 eura, socijalno su zaštićeni i u jednom trenutku smo imali univerzitet koji je bio praktično socijalna ustanova koja je upisivala po 800 ekonomista i pravnika. Na moje javno suprotstavljanje toj praksi, odgovor je bio da je ustavno pravo da imaju pravo na obrazovanje. Onda sam pitao ako je ustavom zagarantovano pravo na rad, što ne zaposlimo sve? Nije bilo odgovora, ali je bilo važno da se sačuva socijalni mir. Taj socijalni mir nam je napravio toliko pravnika i ekonomista, učinio je da tolike odškolujemo, a da ih ništa ne naučimo – rekao je Backović.
Osvrnuo se i na skraćenje norme, te da je time najviše štete nanijeto predmetima kao što su biologija i istorija, te onima koji kod djece razvijaju kognitivne vještine. To je rezultiralo time da djeca u osnovnoj i u srednjim stručnim štolama ne čuju ništa o Darvinu i ne znaju ništa o sopstvenoj istoriji.
Predsjednik Udruženja profesora istorije Crne Gore Rade Vujović je istakao da je jedan od najpogubnijih poteza koji možete napraviti – ne poštovati plan i program.
– Profesori jesu obučeni, ali pitanje je hoće li se držati programa. Mi smo došli u situaciju da profesori predaju lične istorije, istorija je postala lična stvar svakog profesora – rekao je Vujović i objasnio da je to zato što smo mi „društvo koje se ne zamjera“.
– Čini mi se da nismo imali snage i hrabrosti da sprovedemo reforme. Nije problem u zakonima, nije problem u bolonji. Neko je mudar rekao: dajte mi dva čovjeka, glumca i gledaoca i napraviću pozorište. Ja to smatram i za školu – škola su profesor i đak. Ako vi hoćete da proizvedete nešto, vi ćete na ledini toga đaka naučiti da bude neko ko će da se raznese i bude terorista ili da upravlja avionom. Tu suštinu mi trideset godina nemamo – rekao je Vujović.
On se osvrnuo i na opštu sliku obrazovanja u današnjoj Crnoj Gori.
– Bio sam frapiran činjenicom da smo na popisu od jedne države u kojoj je vjernika bilo desetak posto došli do države koja meni, pravo da vam kažem liči, na Avganistan jer imamo 2,5% ateista. Ta slika u stvari govori šta smo mi učinili u obrazovanju, šta smo učinili u kulturi. Od štrikova za Brisel mi smo zaboravili da mislimo svojom glavom i čini mi se da sve to što je rađeno jeste jedan veliki promašaj i to je ono što je okvir – rekao je Vujović.
Iz pozicije nekoga ko je učestvovao u recenziranju udžbenika osvrnuo se i na jedan momenat iz prošlosti.
– Krenuli smo s užbenikom za deveti razred pošto je 20. stoljeće bilo najproblematičnije u kojem su autori gospodin Burzanović i Jasmina Đorđević imali rečenicu: „U Drugom svjetskom ratu naši neprijatelji su koristili pravilo zavadi pa vladaj, a partizanski pokret je odgovarao sa bratstvom i jedinstvom.“ Meni se čini da su u zadnjih 30 godina naši prijatelji koristili pravilo zavadi pa vladaj, da su razigravali najgore kod nas – rekao je Vujović i dodao da se čudimo otkud nered u našim školama, otkud agresija u našim školama, „a mi smo iznjedrili generacije kojima su očevi siledžije, kojima su u Skupštini heroji oni koji lome kompjutere, psuju…“
Profesor sa Fakulteta za crnogorski jezik i književnost Aleksandar Čogurić je govorio iz pozicije jednog od autora udžbenika i osvrnuo se na naziv predmeta koji u sebi ima četiri jezika.
– Taj naziv predmeta je bio stvar političkoga momenta zbog drugih ciljeva i morao je predmetni program to slijediti. Teško je i programom i udžbenikom ispratiti taj naziv, ali ono što što sam siguran, učenik od početka do kraja može da razumije jezik kao sistem, a obilježja ta četiri jezika je vrlo teško predstaviti, pogotovo što je to od najranijeg uzrasta. Mi odrasli teško možemo te posebnosti jezičke shvatiti; to su četiri jezika, ko prihvatio – ko ne prihvatio. Svi su potekli od staroslovenskoga pa su se jezici razišli, formirali vremenom. Bitno je da shvate jezik kao sistem, strukturu jezika i mislim da to udžbenici prate u jednom vrlo korektnom obimu – objasnio je Čogurić i dodao da je obrazovni sistem vrlo složen sistem u kome učestvuje čitavo društvo.
– Imate učenike, nastavnike, roditelje i to je vrlo teško pa je sve sinhronizovati. Reforme kad se dešavaju ta je riječ vrlo vrlo slojevita, a ovdje se olako upotrebljava. Ovdje se koristi riječ reforma i za najmanju promjenu. Treba uvijek razlikovati promjenu od reforme. Reforma podrazumijeva ogromna ulaganja, ogromna materijalna sredstva u prostor i u ljude. Ljudi koji je u svemu tome učestvovali napravili su velike stvari to ne može da se dovodi u pitanje, ali onda dalje nije otišlo do svih rukavaca prosvjetnih, oni su izostali – objasnio ej Čogurić i dodao da je „zvijezda obrazovnog sistema učenik.“
Backović je objasnio i kao je došlo do „četvoroimenog jezika“.
– Anketa je neka bila u kojoj je 18% izrazilo da govori crnogorski i to nam je bila jedina tačka na osnovu koje smo mogli da uvedemo crnogorski jezik u priču. Vi znate koja je nastala halabuka ne zato što je uvođenje ugrožavalo nekoga, nego što se pojavio crnogorski. Šta je radila gimnazija nikšićka i tako dalje. Mi smo u tom trenutku imali srpskohrvatski jezik kao kodirani jezik sa gramatikom i pravopisom. Da bi crnogorski jezik ozvaničili i da bude u programima morali smo da ga kodifikujemo i zbog toga je crnogorski stajao sa ova tri jezika na srpskohrvatskoj jezičkoj normi sve dok se nije kodifikovao. Poslije toga se, kad se Ustavom odredio kao službeni jezik, moglo uraditi i nešto više. Nije urađeno i za to dalje ne snosim odgovornost. Predmet se uvijek u nastavnom planu zvao maternji jezik, a program koji je dolazio na taj materni jezik je bio srpsko-hrvatski, pa su ga promijenili na srpski ne pitajući nikoga, pa smo mi stavili crnogorski, srpski, bosanski i hrvatski prosto da sačuvamo crnogorski jezik. Četiri smo imali tužbe na Ustavnom sudu do uvođenja crnogorskog u papire prosvetne i Ustavni sud je zaključio da smo imali to pravo da uradimo, da nijesmo povrijedili Ustav, tako da je to ostalo. Inače bila je žilava borba i od pokojnog vođe crkve Amfilohija i onda svih sljedbenika njegovih, sastanaka u Reževićima. Ne znate šta se radilo u Reževićima, svi politički predstavnici, da ih ne nabrajam sad, idu na sastanak, uključujući ovog našeg predsjednika Skupštine, pa dobiju zadatke, pa onda na Univerzitetu pokreću peticije i tako dalje. Svakog dana meni ispred Ministarstva dolaze studenti iz Nikšića, a faksove šalju iz Parohijskog doma SPC – rekao je Backović i zaključio da su u tom trenutku uradili sve što su mogli da urade.
Medijatorka tribine bila je novinarka i teoretičarka književnosti Jelka Malović.
IZVOR: Matica crnogorska