Njega ste ili voljeli ili nijeste, nije bilo sredine, jer nikoga nije ostavljao ravnodušnim. Prošlo je 28 godina otkad ga nema, a to se nije promijenilo. Formulu 1 je učinio boljim sportom, a ona poslije tog kobnog 1. maja 1994. godine više nikada nije bila ista.
Blago je reći da je Aerton Sena bio poseban, a i magičan. Za sve koji su bili svjedoci njegove vožnje, ona je bila čista umjetnost. I to ne zbog titula ili pobjeda, već njegovog ponašanja svaki put kada bi se našao za volanom svog bolida. Mnogo toga je ispričano ne samo u posljednje tri decenije, već od prvog dana kada ga je neko primijetio, ali je prikladno podsjetiti se nekih detalja na dan kada je zauvijek napustio ovaj svijet.
Bio je to crni vikend u Imoli, a sada, sa ovog stanovišta, možda je i jasno koliko je bilo pokazatelja da je samo pitanje vremena kada će nešto poći po zlu. A pošlo je već u subotu, tokom kvalifikacija, kada je život na stazi „Enco i Dino Ferari“ izgubio Austrijanac Roland Racenberger. Uprkos toj tragediji, niko nije vidio razlog za otkazivanje Velike nagrade San Marina, jer je jednostavno vozačima trkanje u krvi, znaju da svakog puta kada sjednu u bolid rizikuju život. Takav slučaj je i sada, kada je bezbjednost podignuta na izuzetno visok nivo, a posebno je bilo tada.
I u petom krugu, pri brzini od preko 300 km/h, Sena je izgubio kontrolu nad svojim Vilijamsom i udario pravo u zid u krivini „Tamburelo“. Jednom prilikom je rekao da ukoliko i nastrada na stazi, volio bi da se to desi brzo, a tako je i bilo. Iako se ne zna da li je smrt nastupila u Imoli, na putu do Bolonje ili samoj bolnici, izvjesno je da se nije dugo mučio. Bilo je to na neki način u skladu sa svime što je predstavljao jer je i živioo brzo, a poslije smrti je postao još veći nego što je bio za života.
A bio je veliki, jedan od najvećih sportista svih vremena, ne samo vozača Formule 1. Njegova vožnja je sama po sebi legendarna, a ni njegovi rezultati ne zaostaju jer je od debija do smrti ostvario 41 pobjedu, uz 39 podijuma i tri titule. Karijeru je započeo u Tolemanu, do prve pobjede je stigao u Lotusu, a svoje najbolje rezultate ostvario u Meklarenu, prije prelaska u Vilijams, u čijem bolidu je i poginuo. Kvalifikacije su bile njegov forte, Monte Karlo staza na kojoj mu nije bilo ravnog, a njegova vožnja je često bila kao sa druge planete i trebalo ju je doživjeti.
Senina priča počinje 21. marta 1960. godine u Sao Paulu. Njegova porodica je bila izuzetno bogata, što mu je i te kako pomoglo u želji da se bavi izuzetno skupim sportom, kakav je automobilizam. Sa četiri godine je dobio svoj prvi karting, a vrlo brzo je počeo da sanja o Formuli 1 budeći se rano ujutro da bi gledao svoje idole, među kojima je bio i Emerson Fitipaldi, na nekim od legendarnih staza, kakve su one u Monte Karlu i Monci, između ostalih.
Trkački debi imao je kao 13-godišnjak u kartingu i već na prvoj trci se našao na najvišem stepeniku pobjedničkog postolja. Konstantno je napredovao, ali je vrlo dobro znao da mora da napusti Brazil ako želi da ostvari svoj cilj. Sa 21 godinom se preselio u Veliku Britaniju, gdje je za tri sezone osvojio pet titula, koje su mu otvorile vrata Formule 1, a priliku mu je ukazao Toleman.
Bilo je to 1984. godine, a Toleman je bio ekipa koja je za tri sezone pre Seninog dolaska osvojio samo deset bodova. Na prvih pet trka debitantske sezone, Brazilac je imao dva šesta mjesta, uz dva odustajanja, a za jednu trku, simbolično onu u Imoli, nije se kvalifikovao, da bi onda na red došao Monte Karlo. Mnogi su u njemu videli veliku zvijezdu i prije toga, ali je tog junskog popodneva svima jasno pokazao da je Aerton Sena stigao u Formulu 1 i nema namjeru da se zaustavlja.
Veliku nagradu Monaka je te godine obiljležio veliki pljusak, po kojem se on sjajno probio i čak u jednom trenutku poveo, ali je nedugo zatim trka prekinuta. Sena je klasifikovan kao drugi, iza Alena Prosta, kojeg je pretekao u borbi za vođstvo, ali je pobjeda pripala Francuzu zbog pravila da se računa poredak na kraju posljednjeg kompletnog kruga. Tada je i te kako bilo jasno da zaslužuje da se nađe u nekom boljem timu od Tolemana, pa je otkupio svoj ugovor i prešao u Lotus.
Na taj način je sebi omogućio borbu za nešto više, ne samo bodove ili poneki podijum, pošto je do kraja svoje prve sezone još dva puta stigao do njega. Tako je došla i prva pobjeda – na Velikoj nagradi Portugala u Eštorilu, a dok je bio u legendarnom timu ostvario je još pet trijumfa, prije nego što je stigao poziv koji se ne odbija. Zvao ga je Meklaren, a ispostavilo se da je to bila i najbolja odluka koju je doneo u karijeri, jer je za šest sezona u britanskom timu osvojio sve tri svoje titule, ostvario je 35 pobeda i zacimentirao svoje mjesto među legendama.
Sezonu te 1988. godine je Sena po mnogo čemu učinio posebnom, ali to ne bi bilo moguće bez Meklarena i Prosta, njegovog tadašnjeg timskog kolege. Njih dvojica su na 16 trka trijumfovali 15 puta, Brazilac osam, a francuski automobilista sedam i to je i te kako uticalo na njihovu borbu za titulu. Iako je Prost osvojio više bodova, tada je na snazi bilo pravilo po kojem se računalo 11 najboljih rezultata, a Sena je za tri boda bio bolji.
Ta sezona je predstavljala samo početak njihovog rivalstva u kojem su obojica mnogo puta prelazili granice. Najbolje primjere za to dobili smo na legendarnoj „Suzuki“, koja je u naredne dvije godine bila poprište njihovih okršaja koji su odlučili titulu. Ona 1989. godine je pripala Prostu tako što je Senu izbacio sa staze u šikani, a godinu dana kasnije je uslijedila osveta u prvoj krivini. Jedina razlika je bila ta što je Francuz 1990. godine već prešao u Ferari, ali nije uspio da spriječi Senu u pohodu na titulu, koju je Brazilac osvojio i sljedeće sezone.
Ispostavilo se da mu je titula 1991. godine bila posljednja, ali smo najboljeg Senu možda vidjeli u dvije sezone koje su uslijedile. Trka koja bi bila dovoljna da ga smjesti među velikane i bez svih titula i drugih pobjeda sigurno je bila Velika nagrada Evrope 1993. godine. U promjenljivim uslovima izveo je nevjerovatna preticanja u prvom krugu na stazi „Donington park“, a potom je imao savršenu strategiju koja mu je omogućila da rivale ostavi daleko iza sebe. Bio je to savršen primer njegove umjetnosti, ali vjerovatno još jedan pokazatelj da ne može da se smiri, pa je novi izazov pronašao u Vilijamsu.
Britanski tim je dvije godine bio nezaustavljiv zahvaljujući Prostu i Menselu, koji su završili karijere poslije osvojenih titula, a Sena je došao kao velika zvezda. Od početka te 1994. godine bilo je jasno da nešto nije u redu, iako je bio nezaustavljiv u kvalifikacijama. Jednostavno, rezultati nijesu dolazili, a svi su se nadali da poslije trka na „Interlagosu“ i Velike nagrade Pacifika situaciju može da preokrene u Imoli.
I tamo je osvojio pol poziciju i poveo, ali je brzo došlo do incidenta koji je usporio trku, a kada je ona nastavljena u normalnom ritmu samo je nastavio pravo u zid. Jeziva tišina proširila se Imolom, vreme kao da je stalo, ali je odmah bilo jasno da su šanse da Sena izađe iz bolida kao da se ništa nije desilo minimalne, ako i tolike. Taj muk se sa staze „Enco i Dino Ferari“ proširio širom sveta, pošto su milioni ljudi pratili trku preko malih ekrana, a nekoliko sati kasnije stigla je vest koje su se svi pribojavali – Sena je zaista izgubio život. I više ništa nije bilo isto…
Za brazilskog automobilistu su mnogi govorili da je vozio kao opsjednut, a možda su kvalifikacije u Monte Karlu 1988. godine najbolji primjer za to. Cijelog sebe je davao Formuli 1, koja mu je bila sve na svijetu, a i na stazi i van je je samo razmišljao kako da bude bolji. Konstantno je tražio način da popravi svoje vrijeme makar za jednu hiljaditinku, jer je znao koliko bi to na kraju moglo da mu bude bitno. I tako razmišlja pravi trkač, kakvih je malo bilo tokom istorije, a posebno ih je malo u današnje vrijeme.
„Svaki put kada tjeram sebe dalje, saznajem sve više o sebi. Ali, tu se javlja kontradiktornost. U istom trenutku kada postanete najbrži, nevjerovatno ste ranjivi. Jer, u jednoj sekundi sve može da nestane. Baš sve. I te dvije krajnosti dovode do toga da sebe upoznajete sve dublje i dublje“, istakao je legendarni Brazilac.
Njegove vještine su bile vanvremenske, njegova strast nemjerljiva, a sve to ga čini jednim od najboljih, ako ne i najboljim u istoriji, iako je izuzetno nezahvalno porediti vozače koji se nikad nijesu borili na stazi. Borbe koje je vodio sa Prostom, Menselom i drugim rivalima su ljude činile da ga obožavaju ili mrze, pošto je vozio kao da sjutra ne postoji, što ga je vjerovatno i koštalo. Prelazio je granice, ali mu je to u to vrijeme bilo dozvoljeno, što je problem koji je Formula 1 na neki način pokušala da riješi u godinama koje su uslijedile.
Ono što je ostavio iza sebe je možda i veće od svega onoga što je ostvario tokom karijere. Mnogi vozači su se ugledali na njega, a među njima i Luis Hamilton, koji je od Sene naslijedio titulu kralja kvalifikacija. I ne samo to, bio je svjestan svoje uloge u brazilskom društvu, pa je veliki dio svog bogatstva davao u humanitarne svrhe, posebno da bi pomogao obrazovanje siromašne omladine. Njegova porodica je u znak sjećanja na njega osnovala „Fondaciju Aerton Sena“, koja je nastavila njegov rad. I kroz nju on i dalje živi, ali i kroz sve koji su imali priliku da uživaju u njegovoj umjetnosti, što samo ide u prilog njegovoj veličini.
„Želim da živim punim plućima, veoma intenzivno. Ne želim da živim djelimično, da me zadesi bolest ili povreda. Ukoliko se desi da doživim nesreću koja će me koštati života, nadam se da će sve desiti brzo“, rekao je Sena jednom prilikom.
Izvor: Sport klub
Džon Bojega će igrati “kralja soula” Otisa Redinga u novom filmu koji će prikazati ljubavnu priču između njega i njegove partnerke Zelme Atvud.
U filmu “Otis i Zelma”, glumac koji se proslavio ulogama u “Ratovima zvijezda” i “Napadu na kvart”, igraće tragično preminulog pjevača, dok će talentovana Daniel Dedvajler, koja je privukla pažnju u filmu “Til”, igrati njegovu suprugu, prenosi Gardijan.
Drama će pratiti uspjehe Otisa Redinga, čija je karijera uključivala hitove poput “Sittin’ On The Dock of the Bay” i “These Arms of Mine”, sve do njegove tragične smrti u avionskoj nesreći 1967. godine, kada je imao samo 26 godina.
U zvaničnom opisu filma stoji da on “slavi deset kratkih godina koje su Otis i Zelma proveli zajedno, i njihovu vječnu ljubavnu priču nakon njegove smrti”. Film ima punu podršku Redingove zadužbine.
Nakon pjevačeve smrti, njegova udovica je otvorila sopstvenu agenciju za rezervacije nastupa, prodavnicu ploča i noćni klub, i nikada se nije preudala.
Nikada neću. Volim da budem gospođa Otis Reding. Ja sam jedna jedina – rekla je za Njujork tajms 2022. godine.
Ovoga mjeseca će Otis Reding posthumno dobiti zvijezdu na Holivudskoj stazi slavnih.
Film “Otis i Zelma” će režirati Čening Godfri Pipls.
Izvor: Vijesti
Ministarstvo kulture i medija je objavilo Konkurs za dodjelu sredstava za sufinansiranje 57 projekata planiranih kroz Program zaštite i očuvanja kulturnih dobara Crne Gore u 2024. godini, koji je donijela Vlada Crne Gore, u ukupnom iznosu od 878.000 eura.
Novac je opredijeljen za nekoliko oblasti: arheološka i konzervatorska istraživanja – 16 projekata; izrada konzervatorskih projekata i sprovođenje konzervatorskih mjera – 31 projekat i popularizacija i prezentacija kulturne baštine – 10 projekata.
Pravo učešća imaju vlasnici/držaoci kulturnih dobara; nosioci/čuvari nematerijalne baštine i pravna lica koja su u Crnoj Gori registrovana za obavljanje poslova iz djelatnosti kulture/kulturne baštine.
“Pozivaju se navedeni subjekti da podnesu prijave kako bi svojim učešćem doprinijeli realizaciji prioriteta utvrđenih ovim konkursom. Rok za podnošenje prijava je 15 dana od dana objavljivanja Konkursa, zaključno sa 19.10.2024. godine. Prijava se podnosi u jednom štampanom primjerku, neposredno ili poštom na adresu: Ministarstvo kulture i medija, ul. Njegoševa 83, 81250 Cetinje”, navodi se u saopštenju.
Za dodatne informacije, moguće je obratiti se na e-mail: kulturna.bastina@mku.gov.me
Film “Rust” će biti premijerno prikazan na filmskom festivalu sljedećeg mjeseca, tri godine nakon što je snimateljka Halina Hačins ubijena dok je snimala vestern.
Svjetska premijera održaće se na EnergaCAMERIMAGE festivalu u Poljskoj 23. novembra, uz panel diskusiju sa rediteljem filma Džoelom Souzom, koji je takođe povrijeđen na setu, snimateljem Bjankom Klajn i Stivenom Lajthil.
Snimatelji filma će razgovarati o događajima oko filma, nudeći uvid u nastavak produkcije nakon Halinine smrti. Očuvanje Halinine umjetničke vizije živom je bilo zaista važno za filmske stvaraoce jer se nadaju da će ispuniti svoju dužnost da dovrše njen rad – navodi se u najavi projekcija.
Halina Hačins (42) je ubijena iz pištolja koji je koristio glumac i producent Alek Boldvin, a koji je bio napunjen pravim mecima umjesto lažnim. On je optužen za ubistvo iz nehata i izjasnio se da nije kriv, ali je slučaj odbačen u julu zbog odbijanja dokaza od strane tužioca.
Hana Gutijerez Rid, koja je bila oružar zadužen za vatreno oružje na filmskom setu, osuđena je za ubistvo iz nehata u martu. Ona služi kaznu od 18 mjeseci.
Film “Rust” ili “Rđa” se fokusira na priču o 13-godišnjem dječaku koji, ostavljen da se brine za sebe i svog mlađeg brata nakon smrti njihovih roditelja u Vajomingu 1880-ih, odlazi u bjekstvo sa svojim davno otuđenim djedom nakon što je je osuđen na vješanje zbog slučajnog ubistva lokalnog rančera, navodi se u sinopsisu projekta.
Boldvin neće prisustvovati projekciji, navodi The Hollivood Reporter.
Udovac Haline Hačins podnio je tužbu protiv Boldvina i drugih uključenih u produkciju filma. Prošle godine su postigli nagodbu, ali nijesu objavili detalje.
Izvor: Klix.ba
Reprezentativac Crne Gore i prvotimac Prestona, Milutin Osmajić, dobio je žestoku kaznu pošto je tokom utakmice protiv Blekburna ugrizao Ovena Beka, fudbalera protivničke ekipe.
On je od starne Fudbalske asocijacije Engleske kažnjen sa čak osam utakmica suspenzije.
Osim toga, Osmajić će morati da plati 15.000 funti zbog ovog poteza.
Incident se dogodio 22. septembra, a nakon optužbe Osmajić je priznao da je izvršio nasilničko ponašanje oko 87.minuta tako što je ugrizao protivnika.
Odbojkaši Lovćena predstojećeg vikenda počeće novu sezonu crnogorskoj Super ligi.
Na startu takmičenja cetinjski tim igraće protiv Mornara.
Cetinjani će na otvaranju sezone biti gosti, a meč u “Topolici” igra se u nedjelju od 20 sati.
Odbojkašice Lovćena na parket će već večeras pošto će od 19 sati, u okviru prvog kola grupe Jug, gostovati u Budvi ekipi Mediterana.
Kako je saopšteno iz cetinjskog kluba, Lovćen će se takmičiti i u juniorskoj ligi za muškarce, dok će odbojkašice još nastupati u kadetskoj i piniorskoj konkurenciji, kao i u mini odbojci.
Pred nama je izuzetno zahtjevna sezona na svim prontovima, a s obzirom da zbog renoviranje sale na Cetinju nijesmo imali adekvatne trenige, pokušaćemo da pružimo najveći mogući otpor, a svaki povoljan rezultat biće nagrada – istakli su iz Odbojkaškog kluba “Lovćen”.
Florence and the Machine (stilizovano kao Florence + The Machine) engleski je indi rok čija muzika se opisuje kao kombinacija različitih žanrova, uključujući rock i soul.
Na početku karijere bend je dobio dosta pohvala putem medija, a posebno iz BBC-a, koji je odigrao veliku ulogu u njihovom usponu. Na Brit Awards 2009. dobili su nagradu “Critics Choice”.
Muzika benda je poznata po dramatičnoj i ekscentričnoj produkciji te vokalnim nastupima Florens Velč.
Prvi studijski album, “Lungs”, objavljen 6. jula 2009. godine, bio je na drugoj poziciji top liste najprodavanijih albuma u Ujedinjenom Kraljevstvu pet nedjelja nakon izlaska. Album se 17. januara 2010. našao na prvom mjestu, nakon što je na listi proveo 28 uzastopnih sedmica. Lungs je na listi ostao ukupno 65 nedjelja, što ga čini jednim od najprodavanijih albuma u 2009. i 2010. godini. Njihov drugi album Ceremonials objavljen je u oktobru 2011. i našao se na vrhu top liste u Ujedinjenom Kraljevstvu i na šestom mjestu u Sjedinjenim Američkim Državama.
Album Lungs donio im je nagradu MasterCard britanski album na dodjeli BRIT nagrada 2010. Bend je takođe bio nominovan za nagradu Gremi, a 2010. nastupali su na koncertu održanom povodom dodjele Nobelove nagrade za mir i MTV video muzičkim nagradama. Njihova pjesma Jenny of Oldstones je prvi put predstavljena 2019. godine u drugoj epizodi osme sezone serije Igra prijestola.
Slušaoci Radio Cetinja večeras od 23 sata mogu uživati u nevjerovatnoj kolekciji snimaka uživo sa njihove Dance Fever turneje, snimljene na dva rasprodata koncerta u Medison Skver Gardenu u Njujorku u septembru 2022. Turneja prati istoimeni, odlično ocijenjeni peti studijski album, sa koga su se izdvojili hitovi “King”, “My Love” i “Free”.