„Veče cetinjskog (H)umora“ sa Aleksandrom Radunovićem Popajem i Đorđijem Đokom Radonjićem održano je večeras u Centru za kulturu.
Veče posvećeno cetinjskom humoru koji je, kako objašnjava sekretar Sekretarijata za kulturu Prijestonice Cetinje Željko Vušurović, nematerijalno kulturno dobro i Crne Gore i grada Cetinja, u nizu je aktivnosti koje je Sekretarijat organizovao u cilju podsticanja dijaloga, očuvanja baštine i podizanja svijesti o vrijednosti kulture i kulturnog nasljeđa.
Želimo da na neki način odamo počast tom fenomenu koji nas je, ja mislim i održao kroz istoriju, kroz razgovor sa moja dva velika prijatelja i, prema mojem mišljenju, velikana crnogorske kulture, novinarom i profesorom Đorđijem Radonjićem i članom organizacije The books of knjige Aleksandrom Radunovićem Popajem, koji je i prepoznatljiv kao reprezent cetinjskog humora – kazao je Vušurović.

Na ovaj način, kako objašnjava, Prijestonica Cetinje učestvuje u mafestaciji “Dani evropske baštine”, koju Crna Gora organizuje kroz Ministarstvo kulture. Manifestacija se obilježava u svim zemljama potpisnicama Evropske konvencije o kulturi, a bazirana je na promociji kulturne raznolikosti, tradicije, umjetnosti i zajedničkog kulturnog nasljeđa evropskih zemalja.
Prijestonica Cetinje svake godine krajem septembra organizuje programe obilježavanja te manifestacije, čime se prilključujemo grupi od sedamdesetak država koje to organizuju – objasnio je Vušurović.
Aleksandra Radunović Popaj smatra da je lijepo što je Sekretarijat za kulturu pokrenuo priču o cetinjskom humoru.
Ja nijesam siguran da sam joj naredan, jer to je jedan fenomen koji je poprilično širok i koji karakteriše Cetinje na veoma specifičan način. Mi ćemo noćas popričati o svemu tome što mislimo i kako mislimo, a na što će to izać ne znam. Ne znam oće li se ljudi zabaviti ali ćemo se sigurno lijepo podružiti – kazao je Radunović neposredno pred početak događaja.

Đorđije Radonjić je, između ostalog, za publiku pripremio par anegdota iz svoje dvije knjige “Bez uzla na jezik”(1996) i Oriđinali (2010).
Govoriću o specifičnostima cetinjskoga humora, zapravo crnogorskoga humora, ne bih sad posebno cetinjski izdvajao iako je on najprepoznatljiviji. Ispričaću par anegdota, neke su poznate, neke nijesu, neke su već klasika, a objavljene su u knjigama Pavla Đonovića, Veska Pejovića, Pura Đurića. Najveći broj anegdota, njih 630, objavljeno je u mojim knjigama – kazao je Radonjić.
Obilježavanje “Dana evropske baštine”, nastavlja se sjutra izložbom slika Jelene Vušurović “Sinergija proslosti” i mini koncertom “Klasične note” učenika i profesora JU Škole za osnovno muzičko obrazovanje “Savo Popović” sa Cetinja. Izložba i koncert održaće se uprostorijama Centra za kulturu sa početkom u 12 sati.
M.S.