Društvo

Veliki odziv za imunizaciju u januaru neće nas spasiti epidemije morbila

U januaru je vakcinu protiv malih boginja, rubeole i zaušaka primilo 3.154 djece od čega u glavnom gradu 1.543 što je osam puta više nego u novembru i decembru kada je imunizovano samo 377 najmlađih – kazali su Pobjedi iz Instituta za javno zdravlje, naglasivši da neselektivna imunizacija starijih od 18 godina nije u planu
Veliki odziv za imunizaciju u januaru neće nas spasiti epidemije morbila

U januaru je vakcinu protiv malih boginja, rubeole i zaušaka primilo 3.154 djece od čega u glavnom gradu 1.543 što je osam puta više nego u novembru i decembru kada je imunizovano samo 377 najmlađih – kazali su Pobjedi iz Instituta za javno zdravlje, naglasivši da neselektivna imunizacija starijih od 18 godina nije u planu niti je opravdana.

Nacionalna komisija za rutinsku imunizaciju pod rukovodstvom Ministarstva zdravlja uskoro će predstaviti akcioni plan za povećanje obuhvata MMR vakcinom. Kako su rekli iz ovog resora planom su predviđene kratkoročne, srednjoročne i dugoročne mjere u cilju brzog odgovora na nizak obuhvat MMR vakcinacijom i uspostavljanje sistema nadzora i praćenja kao održivog modela.

Iz Ministarstva, međutim, nijesu precizirali na što će se one konkretno odnositi. Obuhvat MMR vakcinacijom u posljednje četiri godine u našoj zemlji pao je za čak 35 odsto, što dodatno povećava mogućnost prvih slučajeva malih boginja pogotovo jer u susjednoj Srbiji raste broj oboljelih. U toj zemlji do sada je registrovano 25 oboljelih, a dvoje dvogodišnjaka se zbog komplikacija nalaze na bolničkom liječenju.

Veliki odziv u januaru

Sa druge strane, iz Instituta za javno zdravlje ističu da ohrabruju podaci koji pokazuju da je u januaru vakcinu protiv malih boginja, rubeole i zaušaka primilo 3.154 djece od čega u glavnom gradu 1.543 što je, kako su Pobjedi rekli iz te zdravstvene ustanove, osam puta više nego u novembru i decembru kada je imunizovano samo 377 najmlađih.

Ovakav trend vakcinacije MMR vakcinom ohrabruje i predstavlja dokaz da su roditelji poslušali naš apel i uvidjeli dobrobiti vakcinacije i rizik od malih boginja u slučaju epidemije u našoj zemlji – kazali su iz Instituta.

Oni naglašavaju da za MMR vakcinu ne postoji gornje starosno ograničenje kada bi se mogla primijeniti, ali i da svako odlaganje produžava period osjetljivosti osobe.

Svaku vakcinu iz obaveznog kalendara imunizacije najbolje je primiti na vrijeme odnosno prema zadatom rasporedu vakcinacije, kada se postiže najbolji imuni odgovor i pravovremena zaštita. Ukoliko je primanje vakcine propušteno, postoji mogućnost da se vakcina nadoknadi i to treba učiniti prvom prilikom, bez odlaganja – kazali su iz Instituta.

Na pitanje da li MMR vakcinom mogu da se vakcinišu stariji od 18 godina i da li se u slučaju epidemije vakcinišu svi ili samo oni koji su bili u kontaktu sa zaraženom osobom, iz Instituta poručuju da su apsolutni prioritet u vakcinaciji djeca predškolskog uzrasta, a potom školskog koja su propustila primiti neku od predviđene dvije doze vakcine.

Neselektivna vakcinacija starijih od 18 godina, kako su naglasili, nije opravdana i nije u planu.

Kolektivnim imunitetom štite se stariji

Vakcinacija kod odraslih osoba može se sprovesti kada se utvrdi epidemiološka indikacija koju utvrđuju teritorijalno nadležna epidemiološka služba ili Institut za javno zdravlje. Ukoliko brzo i značajno podignemo obuhvat vakcinisane djece jačanjem kolektivnog imuniteta dodatno ćemo posredno štititi i starije osobe koje potencijalno nijesu zaštićene odnosno nekompletno su vakcinisane ili nepoznatog vakcinalnog statusa – kazali su iz ove zdravstvene ustanove.

A kada su u pitanju osobe koje su u bilo kom periodu života prebolovale male boginje, kažu u Institutu, one najčešće stiču doživotan imunitet.

Od pojave epidemije morbila u Srbiji pokrenulo se i pitanje postoji li mogućnost da se na neki način roditelji “uslove” da dijete odvedu na MMR vakcinu s obzirom na to da imamo 27.000 nevakcinisane školske djece i 60 odsto predškolske, a epidemija malih boginja je na pragu.

Roditelji koji ne žele vakcinisati svoju djecu dužni su, prekršajno, platiti kaznu, ali država ne ograničava roditeljima pravo da, nakon što “izmire dug”, pošalju nevakcinisanu djecu u vrtiće i škole.

To se, ipak, može promijeniti u slučaju da se pojavi prvi slučaj obolijevanja.

Tada, kako su objasnili iz Ministarstva zdravlja, biva zaustavljen boravak i djeca će morati ostati kod kuće, a taj period, kažu, mogao bi da potraje.

– Trenutne kaznene odredbe izriču sudovi na osnovu prijave pedijatara. Iako pojedine zemlje Evrope i svijeta koriste modele u kojima nije moguć upis u predškolske ustanove i vanškolske aktivnosti, zakonski te mjere nije moguće sprovesti u našoj zemlji do momenta proglašenja epidemije malih boginja, kada stupa na snagu Zakon o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti, na osnovu kojeg Institut za javno zdravlje, kao institucija nadležna za predlaganje protivepidemijskih mjera, predlaže preporuke kojima je predviđeno isključivanje djece nevakcinisane MMR vakcinom iz ne samo ovih ustanova i aktivnosti već i iz školske sredine.

Na osnovu ovih preporuka Ministarstvo zdravlja donosi odluku koja je obavezujuća i čije sprovođenje kontroliše zdravstveno-sanitarna inspekcija.

Da ne bi došlo do stupanja na snagu ovih krajnjih mjera, još jednom apelujemo na roditelje da vakcinišu svoju djecu MMR vakcinom u periodu predviđenom za vakcinaciju, jer je to vrijeme kada su djeca najosjetljivija na zarazne bolesti koje se preveniraju ovom vakcinom i omogućava im se zdravo djetinjstvo – kazali su iz Ministarstva.

Mali broj sprovedenih postupaka

Komentarišući kaznene odredbe za roditelje, koji ne vakcinišu svoje dijete i to što sudovi uglavnom izriču samo opomenu, iz Ministarstva ističu da je do sada veoma mali broj osoba od strane pedijatara prijavljeno sudovima, još manje je sprovedenih postupaka.

Kako bi se to promijenilo, akcionim planom, između ostalog, predviđeni su i sastanci sa predstavnicima sudova, udruženjima pravnika, ombudsmanom, da bi se ovi elementi društva uključili u zajednički odgovor na ovu javno zdravstvenu prijetnju

Iz Ministarstva zdravlja podsjećaju da u situacijama kada roditelji plate kaznu to ih ne oslobađa obavezne imunizacije MMR vakcinom njihove djece i postupak je moguće ponoviti.

Dom zdravlja u Beranama, na zahtjev sanitarne inspekcije dostavio je podatke za 40 roditelja koji odbijaju vakcinaciju djeteta, a nakon što od Ministarstva unutrašnjih poslova u tom gradu dobiju matične brojeve protiv njih će biti podnešene prijave.

Tokom prošle godine inspekcija je podnijela 101 zahtjev za pokretanje prekršajnog postupka Sudu za prekršaje protiv roditelja zbog odbijanja obavezne imunoprofilakse djece kod određenih zaraznih bolesti.

Iz Uprave za inspekcijske poslove su najavili da je u planu pojačana akcija kontrole organizacione jedinice domova zdravlja.

Među protivepidemijskim aktivnostima predviđena imunizacija po prioritetu

Institut za javno zdravlje Crne Gore je ažurirao i proslijedio svim javnim zdravstvenim ustanovama „Vodič za istraživanje i postupanje kod epidemijskog javljanja morbila“ namijenjen svim ljekarima koji mogu doći u kontakt sa osobom za koju se sumnja da je oboljela od malih boginja.

On, kako su objasnili iz Instituta, predviđa preduzimanje više koraka kao što su pooštravanje epidemiološkog nadzora nad malim boginjama, detaljno ispitivanje svakog sumnjivog slučaja a zatim, u slučaju laboratorijskog potvrđivanja, izolaciju pacijenta, detaljno istraživanje kontakata i preduzimanje niza protivepidemijskih mjera koje imaju za cilj sprečavanje i suzbijanje epidemije.

Među protivepidemijskim aktivnostima koje su predviđene su i mjere koje uključuju vakcinaciju osjetljivih osoba po prioritetima, u prvom redu nevakcinisanih kontakata oboljele osobe, nevakcinisane djece predškolskog i školskog uzrasta, kao i zdravstvenih radnika, posebno na dječjim i infektivnim odjeljenjima – naveli su iz Instituta.

Izvor: Pobjeda