Ilustracija (foto: Profimedia)
U ruskoj federalnoj jedinici Jakutiji otkriveni su izuzetno očuvani ostaci mladunčeta mamuta, čija starost se procjenjuje na oko 50.000 godina, kako je naveo profesor Maksim Čeprasov, šef laboratorije Muzeja mamuta na Ruskom sjeveroistočnom federalnom univerzitetu.
Rektor univerziteta Anatolij Nikolajev i Maksim Čeprasov predstavili su u ponedeljak ovo jedinstveno otkriće.
U ovom trenutku možemo reći da je ovo jedan od najbolje sačuvanih ostataka mamuta do sada pronađenih u svijetu… Ukupno je do sada pronađeno šest mamuta u svijetu, od kojih pet u Rusiji – istakao je Čeprasov.
Prema njegovim riječima, mladunče mamuta otkrili su lokalni stanovnici u junu ove godine u oblasti Batagajka u Verhojanskoj oblasti.
Mještani su se našli na pravom mjestu u pravo vrijeme. Vidjeli su da se mamut skoro potpuno odledio. Odledio se do pojasa i pod svojom težinom i težinom zemlje koja je pala na njega prepolovio se. Prednji dio je pao na dno kratera, dok je ostatak i dalje ostao u zamrznutom tlu – objasnio je Čeprasov.
Mještani su ipak sve preduzeli kako bi sačuvali ovo otkriće, i improvizovanim nosilima izvukli prednji dio iz kratera dubokog više od 80 metara.
U oktobru su ostaci mladunčeta mamuta isporučeni u Jakutsk gdje su u laboratoriji Sjeverostočnog federalnog univerziteta otpočela preliminarna genetska istraživanja.
Već znamo geološku starost ovog nalaza, ispostavilo se da je van granica za radiolucentnu analizu. Star je preko 50.000 godina. Ali da bismo potvrdili ovo geološko doba izvršićemo unakrsna istraživanja. Preliminarna biološka starost mladunčeta je oko godinu dana, možda malo više, ali će se tačnije utvrditi nakon unakrsnih studija – napomenuo je Čeprasov.
Kao i većine dosadašnjih nalaza zamrznutih ostataka mamuta, ovo mladunče je vjerovatno upalo u močvaru i tako su njegovi ostaci ostali očuvani nekoliko desetina hiljada godina.
Pošto po pravilu dio koji se prvi odmrzne, posebno trup, često jedu grabljivice ili ptice, tako da su kod ovih ostataka prednji udovi već bili pojedeni, ali je glava izvanredno očuvana, istakao je Čeprasov.
Visina bebe mamuta u grebenu je 120 centimetara, dužina manje od dva metra.
Izvor: RTS
Vladimir Putin je čestitao Donaldu Trampu na preuzimanju dužnosti nekoliko sati prije njegove inauguracije.
Ruski predsjednik izjavio je da je otvoren za dijalog s novom američkom administracijom o pitanju Ukrajine i nuklearnog naoružanja.
Putin je ove komentare iznio tokom sastanka Savjeta bezbjednosti Rusije.
Vitalna vojna i finansijska podrška Amerike Ukrajini, u njenim pokušajima da se odupre ruskoj invaziji, smatra se ugroženom dolaskom Trampove administracije.
Tramp je ranije obećao da će riješiti sukob u roku od 24 sata.
To ukazuje na mogućnost razgovora, ali bi takvi pregovori stavili Putina u znatno povoljniju pregovaračku poziciju, s obzirom na to da je Rusija zauzela veliki dio ukrajinske teritorije.
Institut za javno zdravlje (IJZ) registrovao je u petak treći slučaj obolijevanja od morbila u Crnoj Gori od početka godine, saopšteno je iz te ustanove.
Prisustvo morbila dijagnostikovano je kod dvadesetčetvorogodišnje osobe sa mjestom prebivališta u Rožajama, hospitalizovane u Kliničko-bolničkom centru Berane, a kako su saopštili iz Instituta, vakcinalni status oboljelje osobe nije poznat.
„Ovo je treći registrovani slučaj u ovoj godini, a ukupno 38 u posljednjih 11 mjeseci“, kaže se u saopštenju.
Od početka godine, osim u Rožajama, po jedan slučaj morbila registrovan je u Podgorici i Bijelom Polju.
Iz IJZ su kazali da trenutni obuhvat prvom dozom vakcine protiv morbila, zauški i rubele (MMR) u Crnoj Gori kod djece predškolskog uzrasta iznosi 58,1 odsto, kod djece u osnovnoj školi 87,9 odsto, dok u srednjoj školi iznosi 91,6 odsto.
Prema njihovim riječima, 27,7 hiljada djece uzrasta od jedne do 18 godina nijesu primila nijednu dozu MMR vakcine.
Kako su istakli iz IJZ, registruje se pad vakcinacije i drugom dozom.
Iz Instituta su kazali da je vakcinacija najbolja zaštita od morbila, navodeći da je vakcina bezbjedna i djelotvorna. Naglasili su da je naročito važno pravovremeno primanje vakcine.
„Potpuna vakcinacija podrazumijeva primanje dvije doze vakcine, pri čemu u redovnim okolnostima prvu dozu treba dati što prije nakon navršenih godinu, a drugu prilikom sistematskih pregleda pred polazak u školu“, pojašnjava se u saopštenju.
Iz IJZ su kazali da u kontinuitetu pozivaju roditelje da vakcinišu djecu bez odlaganja, a da nevakcinisanu djecu ne šalju u kolektive.
Oni su upozorili da rizik od pojave i širenja morbila raste sa nastavkom redovne nastave u predškolskim i školskim ustanovama.
„Osobama koje nijesu potpuno vakcinisane protiv morbila ili nemaju dokaz da su preležale ovu bolest, savjetuje se da izbjegavaju posjete oblastima sa registrovanim slučajevima obolijevanja u zemlji i inostranstvu, kao i prisustvo masovnim događajima“, navodi se u saopštenju.
Stranica Global Firepower svake godine od 2006. objavljuje godišnji izvještaj i rang-listu nacionalnih oružanih snaga, od najjačih do najslabijih.
Tako je i ove godine objavila spisak od 145 država svijeta gdje je svakoj pridružen indeks snage izračunat na temelju 60 individualnih faktora.
Prvo mjesto drže Sjedinjene Američke Države, druga je Rusija, a treća Kina iako im je indeks snage jednak. Indija je četvrta, a Južna Koreja peta. Deset najboljih zatvaraju redom: Velika Britanija, Francuska, Japan, Turska i Italija.
SAD – PwrIndx: 0.0744
Rusija – PwrIndx: 0.0788
Kina – PwrIndx: 0.0788
Indija – PwrIndx: 0.1184
Južna Koreja – PwrIndx: 0.1656
Velika Britanija – PwrIndx: 0.1785
Francuska – PwrIndx: 0.1878 (zabilježen rast)
Japan – PwrIndx: 0.1839 (zabilježen pad)
Turska – PwrIndx: 0.1902
Italija – PwrIndx: 0.2164
Srbija najjača od država bivše Jugoslavije, Italija u našem susjedstvu
Hrvatska je na 74. mjestu i, od država bivše Jugoslavije, najjača je nakon Srbije, koja je smještena na 63. mjestu.
Prema stranici Global Firepower, Hrvatska je zabilježila pad na ovoj ljestvici.
Vrijedi izdvojiti Sloveniju (96.), Makedoniju (112.), Crnu Goru (127.), Bosnu i Hercegovinu (132.) i Kosovo (141).
Konteksta radi, Slovenija, Hrvatska, Crna Gora, Kosovo i Makedonija od nabrojanih su članice NATO saveza.
Izvor: Index.hr
Podaci o dugoročnoj prognozi za proljeće 2025. dostupni su i pokazuju uglavnom topliju sezonu u Evropi s normalnim padavinama. Trenutno se za evropski kontinent predviđa pretežno visok pritisak, sa sistemima niskog pritiska i mlaznom strujom koja se kreće sjevernije, piše Severe Weather Europe.
Ovo je prelazno razdoblje iz zime u ljeto, tako da se može očekivati širok raspon vremenske dinamike u ovom razdoblju. Takođe može uključivati uticaje okeanskog fenomena La Niña, kao i sezonski proboj stratosferskog polarnog vrtloga, prenosi Index.hr.
Web stranica severe-weather.eu usresrijedila se na dva glavna (ili najčešće korišćena) sezonska modela za ovu prognozu: ECMWF i UKMO.
Sve ove prognoze pokazuju prosječnu sliku kroz tri meteorološka proljećna mjeseca i prikazuju prevladavajuće vremenske prilike.
Čak i da su modeli potpuno tačni, to ne znači da bi takvi vremenski uslovi trajali tri mjeseca zaredom. Umjesto toga, sugeriše se kako bi prevladavajući vremenski obrasci mogli izgledati tokom sezone.
ECMWF model
Predviđanje obrasca pritiska iz ECMWF-a pokazuje opštu prognozu visokog pritiska. Ovo je predviđanje prilično prosječno jer se radi o tromjesečnom prosjeku. Čini se da je zona visokog pritiska usmjerena prema Skandinaviji.
Kao rezultat toga, toplije temperaturne anomalije i blaži uslovi vjerovatniji su u istočnim i centralnim djelovima Evrope.
Centralna i zapadna područja vjerovatno će iskusiti povremene atlantske fronte sa zapada/sjeverozapada pod uticajem područja niskog pritiska iznad sjevernog Atlantika.
Što se tiče padavina, Evropa ima trend više padavina nad jugozapadnim, centralnim i dijelom sjevernim predjelima. To vjerovatno znači da model ide prema području nižeg pritiska iznad jugozapadne Evrope, uprkos samo malim pokazateljima područja niskog pritiska.
U kombinaciji s nižim temperaturama, to takođe nosi potencijal sniježnih padavina u rano proljeće.
Iako je projleće opšte poznato kao početak toplijeg dijela godine, još uvijek može donijeti sniježne padavine, naročito u martu. Ali gledajući prognozu sniježnih padavina za februar-april 2025. godine, veći dio kontinenta imaće sniježne padavine ispod normale.
Model UKMO iz Meteorološkog ureda Ujedinjenog Kraljevstva pokazuje vrlo sličnu prognozu ECMWF-u, sa zonom visokog pritiska iznad Evrope i naznakom područja niskog pritiska iznad sjevernog Atlantika. U prognozi UKMO-a područje visokog pritiska nalazi se malo južnije nego u ECMWF-u.
Gledajući temperaturnu prognozu, očekuju se uglavnom topliji uslovi od normalnih u većem dijelu kontinenta, posebno u sjevernim i centralnim regijama. Ovo nije bitno drugačije od ECMWF-a, a takođe pokazuje naznaku zapadnijeg toka u zapadnom i sjeverozapadnom dijelu Evrope.
Gledajući prognozu padavina, nad južnom Evropom vidimo uglavnom normalne do sušnih uslova. To je uglavnom očekivano, s obzirom na prognozu visokog pritiska iz ovog modela. Ali sjeverna i djelovi srednje Evrope imaće više padavina u proljeće, što ukazuje na uticaj zone niskog pritiska na sjeveru.
Takođe možemo pogledati prognozu sniježnih padavina UKMO-a, koja je prilično nepovoljna i niža od normalne za ovo razdoblje. No, to je očekivano uz temperature iznad normale i dominantan sisitem visokog pritiska nad kontinentom s prevladavajućim zapadnim strujanjem.
Izvor: Index
Nevladino udruženje Antifašisti Cetinja pokloniće školskom brodu „Jadran“ portret maršala Jugoslavije Josipa Broza Tita, u očekivanju da će se isti, pored velikog broja ikona, naći na jedrenjaku.
Iz dva saopštenja političke partije Demokrate saznali smo da se na zidovima u dva salona u potpalublju školskog broda „Jadran“ nalaze ikone koje su, kako je saopšteno, jedrenjak „prethodnih decenija dobijao kao protokolarne poklone od domaćih i stranih vjerskih velikodostojnika“. S obzirom na to da su iz te partije negodovali što su ikone uklonjene po nalogu načelnika Generalštaba Vojske Crne Gore, uz obrazloženje da one predstavljaju dio našeg istorijskog nasljeđa, smatramo da je i portretu maršala Tita mjesto na zidovima broda – saopšteno je iz NVU Antifašisti Cetinja.
Josip Broz Tito (Kumrovec, 7. maja 1892. – Ljubljana, 4. maja 1980.) bio je jugoslovenski revolucionar, vojskovođa i državnik. Smatra se jednom od najvažnijih ličnosti XX vijeka i uopšte istorije na prostorima bivše Jugoslavije. Za vrijeme svoje političke karijere bio je veoma popularna i cijenjena ličnost, kako u zemlji, tako i u inostranstvu. Bio je lider Komunističke partije Jugoslavije od 1937. do 1980, vođa narodnooslobodilačke borbe naroda Jugoslavije, te predsjednik Socijalističke federativne republike Jugoslavije od 1953. do 1980. godine. Jedan je od utemeljivača Pokreta nesvrstanih. Njegova sahrana okupila je najveći broj svjetskih državnika u istoriji. Pod njegovom vrhovnom komandom jedrenjak „Jadran“ je plovio punih 35 godina.
Podgorička policija uhapsila je tri maloljetna lica zbog sumnje da su u glavnom gradu Crne Gore tukli više osoba metalnim šipkama.
Uhapšeni imaju između 15 i 16 godina, a na teret im se stavlja krivično djelo nasilničko ponašanje na štetu četiri maloljetna lica, navode iz policije.
Policijski službenici su juče, pozvali veći broj lica, i u prisustvu roditelja prikupili obavještenja na okolnosti događaja, gdje su za sada utvrdili da su tri maloljetna lica učestovala u izvrsenju krivičnog djela, i o istom obavijestili nadležnog državnog tužioca po čijem su nalogu pomenuta lica lišena slobode. Oni će uz krivičnu prijavu zbog sumnje da su počinili krivično djelo nasilničko ponašanje biti sprovedeni na dalju nadležnost postupajućem tužiocu u Osnovnom državnom tužilaštvu u Podgorici – navodi se u saopštenju Uprave policje.
Dodaje se da policija preduzima dalje mjere i radnje u koordinaciji sa postupajućim tužiocem, u cilju identifikacije ostalih učesnika i rasvjetljavanju cjelokupnog događaja.
Uprava policije apelovala je na roditelje, čija je uloga ključna u prepoznavanju negativnih obrazaca ponašanja njihove djece, da aktivno prate njihovo ponašanje i pravovremenom reakcijom dopinesu preveniranju i sprječavanju sličnih događaja. Iz Uprave policije navode da će i oni dati puni doprinos na preduzimanju proaktivnih, preventivnih, represivnih mjera i radnji u cilju suzbijanja nasilja.
Podsjećamo da su roditelji shodno Krivičnom zakoniku Crne Gore i Zakonu o zaštiti od nasilja u porodici odgovorni za zanemarivanje dužnosti zbrinjavanja i vaspitavanja svoje djece ili ukoliko ne sprečavaju dijete u štetnom druženju ili na drugi način u većoj mjeri zanemaruju podizanje i vaspitanje djeteta – zaključuje se u saopštenju.