Pvodom izjave premijera u tehničkom mandatu Dritana Abazovića, nakon obilaska prostorija Višeg suda “da je neko iz Višeg suda morao biti uključen u ove aktivnosti, jer se početak kopanja tunela poklapa sa početkom renoviranja zgrade suda”, te da će tražiti odgovornost predstavnika ove institucije, reagovali su zajedničkim saopštenjem iz Vrhovnog i Višeg suda, rekavši da olako iznošenje ozbiljnih optužbi bez ikakvih dokaza ne bi trebalo biti način postupanja visokih državnih funkcionera.
Ovo naročito, ako se uzme u obzir da premijer svakako zna čija je nadležnost obezbjeđivanja objekata, a to je Sektor za obezbjeđenje ličnosti, objekata i diplomatskog korpusa. Premijer dakle propušta da istakne da li postoji odgovornost nekih drugih organa za sve ono što se dešavalo u periodu iskopavanja tunela i ko je trebalo da prepozna te aktivnosti- navode oni.
Premijer bi, kako kažu, takođe trebalo da shvati jako važnu činjenicu, a to je da su upravo zaposleni u sudu, otkrili šta se desilo, i to nakon izvršenog uviđaja.
Uprkos tome, oni se targetiraju kao saučesnici izvršilaca, a predsjednik institucije koja zapravo snosi posledice propusta drugih državnih organa poziva se na odgovornost. Podsjećamo da je upravo predsjednik Višeg suda u Podgorici Boris Savić u više navrata apelovao i iznosio u javnost činjenicu šta se sve skladišti u depou Višeg suda, te da stoga depo ne bi trebalo da se nalazi u ovoj zgradi. Nažalost, trebalo je da se dogodi nešto ovako, pa da nadležne institucije konačno čuju sve ove apele, i shvate da se podhitno mora naći rješenje ovog problema- dodaju iz Višeg i Vrhovnog suda.
Oni su ukazali na činjenicu da su danas, u službenim prostorijama suda, uključujući sudski depozit, boravili predjednik Vlade, ministri i njihovi saradnici, bez odobrenja i to u vrijme trajanja uviđaja.
Naglašavamo, članom 21 Kućnog reda, koji se primjenjuje na unutrašnji red u zgradi Vrhovnog suda, Apelacionog suda i Višeg suda u Podgorici, propisano je da je svim zaposlenima i drugim licima zabranjeno zadržavanje u prostorijama sudskog depozita, kao i da postoji jasna procedura za ulazak u zgradu i unošenje mobilnih telefona i drugih elektronskih uređaja- kazali su u saopštenju.
Dodaju i da je jedan od načina boljeg obezbjeđenja pravosudnih institucija, formiranje službe zaštitara sudova o kojoj se već decenijama govori, a za koju nikada nisu odobrena sredstva iz budžeta.
Smatramo da je premijerov zaključak da se tunel ne bi mogao iskopati bez pomoći nekoga iz ovog suda krajnje proizvoljan i ničim utemeljen, osim ako premijer nema informacije da je kopanje vršeno iz prostorija sudskog depoa, što ne bi trebalo ni komentarisati. Podsjetimo još jednom, funkcija sudova je da sude, a drugih organa vlasti da omoguće uslove za samostalan i nezavisan rad sudova, i to upravo oni organi na čijem čelu je premijer, koji prebacuje teret odgovornosti za propuste na zaposlene u sudu kojima nije u opisu poslova, niti su obučeni da se bave bezbjednošću zgrada sudova – zaključili su iz Višeg i Vrhovnog suda.
Vlada: Abazović posjetio Viši sud uz saglasnost Savića i Terzića
Predsjednik Vlade Crne Gore Dritan Abazović je sa ministrima i rukovodstvom Uprave policije posjetio prostorije Višeg suda u Podgorici uz prethodnu saglasnost predsjednika tog suda Borisa Savića, dobijenu u komunikaciji sa Ministarstvom pravde, saopšteno je iz Vlade.
Oni su reagovali na zajedničko saopštenje Vrhovnog suda i Višeg suda u Podgorici za koje kazu da u potpunosti ne korespondiraju istini – odnosno da se implicira da su “danas, u službenim prostorijama suda, uključujući sudski depozit, boravili predsjednik Vlade, ministri i njihovi saradnici, bez odobrenja i to u vrijeme trajanja uviđaja”.

Abazović, ministar pravde Marko Kovač i ministar unutrašnjih poslova Filip Adžić posjetili su danas stan iz kog je probijen tunel do Višeg suda.
Iz Vlade su poručili i da je saglasnost dobijena od vršioca dužnosti direktora Uprave policije Nikole Terzića.
Dakle, nakon pribavljenih saglasnosti predsjednika Suda, gospodina Savića i direktora Uprave policije Nikole Terzića premijer je danas, u kapacitetu predsjedavajućeg Vijećem za nacionalnu bezbjednost, zajedno sa ministrima i direktorom Uprave policije, uz sve mjere predostrožnosti, ostvario neposredan uvid u činjenično stanje. Pozivanje ovih sudskih instanci na kršenje Kućnog reda sudova, preciznije člana 2 kojim se propisuje “da je svim zaposlenima i drugim licima zabranjeno zadržavanje u prostorijama sudskog depozita” očigledno je već prethodno ozbiljno prekršeno zbog čega je ova prostorija postala mjesto izvršenja krivičnog djela – kazali su iz Vlade.
Poručili su i da je pitanje ko je, kada, kako i iz kojih razloga prekršio “kućni red” boraveći bez dozvole u prostorijama sudskog depozita, sada u nadležnosti Uprave policije i nadležnog tužilaštva od kojih se očekuje efikasno postupanje u konkretnom slučaju.
Što se tiče drugih navoda iz saopštenja, smatramo nepotrebnim ulaziti u javne polemike posebno ako smo na zajedničkom cilju pronalaska počinilaca i nalogodavaca. Interes Vlade je da se trend pada povjerenja građana u rad sudstva zaustavi, kako se časni poziv sudije ne bi više identifikovao sa određenim imenima protiv kojih se trenutno vode krivični postupci u istoj zgradi – zaključuje se u saopštenju.