Vlada Crne Gore je, na danas održanoj 59. sjednici utvrdila Predlog Zakona o izmjeni Zakona o vanjskim poslovima. Izmjene Zakona odnose se na usklađivanje koeficijenata složenosti poslova za pojedina zvanja u Ministarstvu vanjskih poslova sa izmijenjenim koeficijentima složenosti poslova za državne službenike i namještenike, saopšteno je iz Vlade.
Vlada je usvojila Informaciju o primjeni Odluke o privremenim mjerama za ograničavanje cijena proizvoda od posebnog značaja za život i zdravlje ljudi i Listi proizvoda.
Ocijenjeno je da njen primarni cilj da doprinijese otklanjanju štetnih posljedica inflacije, ograniči rast cijena osnovnih životnih namirnica i smanji inflatorna očekivanja uspješno ostvaren. Imajući u vidu da ključni faktori koji uslovljavaju globalni rast cijena i dalje djeluju i u kombinaciji sa domaćim faktorima i rastom agregatne tražnje kreiraju određeni inflatorni pritisak, Vlada je odlučila da se i u narednom periodu nastavi sa ograničavanjem maksimalnih marži na pšenično bračno (tip 400 i 500), šećer, suncokretovo ulje i kuhinjsku so u trgovinama na veliko na 5 %, a u malim trgovinama na 7 % – saopštili su iz Vlade.
Istovremeno, kazali su, konstatovano je da su prestali razlozi da se produžava ograničavanje cijena peleta, jer je trenutno njegova tržišna vrijednost niža od maksimalno određene maloprodajne cijene.
Donijeta je Odluka o dopuni Odluke o kriterijumima za utvrđivanje naučnog, privrednog, ekonomskog, kulturnog i sportskog interesa Crne Gore za sticanje crnogorskog državljanstva prijemom.
Vlada je donijela je Odluku o otvaranju Konzulata Crne Gore u Gdanjsku, Republika Poljska.
U diskusiji je istaknuto da Crna Gora i Republika Poljska baštine tradicionalno prijateljske odnose, te je otvaranje Konzulata u Gdanjsku sa počasnim konzulom na čelu dodatan podsticaj snažnijem, naročito ekonomskom i kulturnom, povezivanju dviju država. Za počasnog konzula postavljen je Maciej Cervinski – saopštili su.
Na sjednici je usvojena informacija o kratkoročnoj podršci aktivnostima Ambasade Crne Gore u Srbiji u cilju jačanja ekonomske diplomatije.
Kako su kazali Vlada je usvojila Strategiju razvoja mikro, malih i srednjih preduzeća u Crnoj Gori 2023-2026 godine sa Akcionim planom za sprovođenje Strategije za period 2023-2024.
Donijet je Akcioni plan za sprovođenje Strategije razvoja ženskog preduzetništva 2021-2024, za period 2023-2024. godine. U okviru Akcionog plana definisani su sljedeći strateški ciljevi: izgradnja povoljnog ambijenta za održivi razvoj ženskog preduzetništva, jačanje konkurentnosti ženskog biznisa i zagovaranje interesa i pozicioniranost žena preduzetnica. Akcioni plan sadrži 79 aktivnosti za čiju implementaciju u 2023. godini će biti izdvojeno 14.364.125 eura, a u 2024. godini 14.274.500 eura – navodi se u saopštenju.
Data je saglasnost na Statut JU Muzej savremene umjetnosti Crne Gore. Donošenjem ovog akta vrši se normativno usklađivanje sa Zakonom o kulturi i Odlukom o organizovanju Javne ustanove Muzej Savremene umjetnosti Crne Gore, kako bi ustanova stekla status pravnog lica, čime će se ispuniti uslovi za obavljanje djelatnosti za koje je i osnovana.
Vlada će, kazali su, u skladu sa Zakonom o popisu stanovništva popisnim komisijama opredijeliti 3,2 miliona eura.
Strateški cilj razvoja ruralnog turizma je, kako se navodi, usmjeren ka razvoju diverzifikovane i autentične ruralne turističke ponude Crne Gore koja će stvoriti osnov za poboljšanje životnog standarda stanovništva u ruralnom području i zaustavljanje depopulacije ruralnih područja.
Kako je saopšteno donijeta je odluka o visini i rasporedu sredstava popisnim komisijama za finansiranje popisa stanovništva, domaćinstava i stanova u ovoj godini.
Vlada je usvojila Godišnji izvještaj o realizaciji Akcionog plana 2021-2023 za sprovođenje Programa za borbu protiv HIV/AIDS za period od 2021. do 2023., za 2022 godinu i donijela Akcioni plan za sprovođenje Programa za borbu protiv HIV/AIDS za 2023. godinu. U Izvještaju se navodi da je realizovano 30 od ukupno 64 planiranih aktivnosti, djelimično realizovano 13, dok je 21 aktivnost nerealizovana zbog nepostojanja finasijskih sredstava, jer su aktivnosti planirane da se realizuju kroz projekte/donacije, koji se nijesu ostvarile. Akcioni plan za 2023. godinu je obuhvatio aktivnosti koje su nerealizovane i djelimično realizovane u prethodnom Akcionom planu, za čiju implementaciju je potrebno 362.278 eura. Sredstva je potrebno obezbijediti iz donacija Global Fonda, UNODC-a i drugih donatora – saopšteno je iz Vlade.
Na današnjoj sjednici je, pored ostalog, donijeta i Odluku o utvrđivanju javnog interesa za eksproprijaciju nepokretnosti radi izgradnje pristupnog puta do izlazne stanice „Kuk“ – žičare Kotor Lovćen, čime se ispunjavaju formalni uslovi za efikasnu realizaciju ovog najznačajnijeg infrastrukturnog projekta za unapređenje turističke ponude.