Teme

Vozačke će biti priznate – samo se ne zna kada

Crnogorske vozačke dozvole ne važe u Njemačkoj ni nakon sedam godina pregovora. Svi se, međutim, sjete dijaspore samo pred izbore. Hiljade crnogorskih državljana koji žive i rade u Njemačkoj već sedam godina čekaju na rješavanje pitanja priznavanja naših vozačkih dozvola u toj državi. Iako je u više navrata najavljivano u medijima, to pitanje nije riješeno,
Vozačke će biti priznate – samo se ne zna kada

Crnogorske vozačke dozvole ne važe u Njemačkoj ni nakon sedam godina pregovora. Svi se, međutim, sjete dijaspore samo pred izbore.

Hiljade crnogorskih državljana koji žive i rade u Njemačkoj već sedam godina čekaju na rješavanje pitanja priznavanja naših vozačkih dozvola u toj državi. Iako je u više navrata najavljivano u medijima, to pitanje nije riješeno, a crnogorski državni organi nemaju konkretan odgovor ni kada će konačno biti.

Finalizacija procedure za međusobno priznavanje vozačkih dozvola između Crne Gore i Njemačke, jedno je od prioritetnih pitanja na kojem radi Ministarstvo vanjskih poslova u  komunikaciji sa vlastima SR Njemačke, posredstvom Ambasade Crne Gore u Berlinu. Ovaj sporazum je od izuzetne važnosti za crnogorske državljane koji borave i rade u Njemačkoj, imajući u vidu da nakon isteka perioda od šest mjeseci, moraju pristupiti postupku ponovnog polaganja ispita radi sticanja njemačke vozačke dozvole. Nakon pozitivnog stava Saveznog ministarstva za digitalizaciju i saobraćaj (BMDV) Njemačke iz januara 2023, neophodno je da se izjasne i njemačke savezne pokrajine, a zbog kompleksnosti tog procesa nije moguće govoriti o konkretnim datumima – saopštili su za RTV Cetinje iz Ministarstva vanjskih poslova Crne Gore.

Oni dodaju i da Ambasada Crne Gore u Berlinu održava redovnu komunikaciju sa njemačkim Saveznim ministarstvom za digitalizaciju i saobraćaj, te da će javnost biti informisana o svim detaljima pomenutog sporazuma nakon okončanja procedura u njemačkim pokrajinama.

Pitanje priznavanja crnogorskih vozačkih dozvola u Njemačkoj pokrenuto je 15.aprila 2016.godine, dakle prije sedam i po godina.

U međuvremenu, Njemačka je priznala vozačke dozvole iz gotovo svih država nekadašnje Jugoslavije.

Od prvog avgusta ove godine u Njemačkoj su priznate vozačke dozvole iz Bosne i Hercegovine.

U Njemačkoj su od utorka, prvog augusta, priznate sve vozačke dozvole izdate u BiH, uključujući i dozvole za vozače kamiona i autobusa, kojih već sada na domaćem terenu nema dovoljno – objavilo je prošlog mjeseca Radio Sarajevo.

Vozačke dozvole iz Srbije u Njemačkoj se priznaju još od 2107.godine. Sporazum između Njemačke i Srbije kojim je regulisana procedura o direktnoj zamjeni vozačkih dozvola stupio je na snagu u februaru 2017.godine, od kada su srpske dozvole  priznate u ovoj zemlji bez polaganja dodatnog ispita.

Njemačka je odlučila da prizna vozačke dozvole sa Kosova u februaru 2022.godine, a odluka je donijeta glasovima svih 16 saveznih država.

Iz Ambasade Njemačke u Crnoj Gori za RTV Cetinje kratko je saopšteno da vozačke dozvole iz naše države nijesu priznate i nije odgovoreno na pitanje kada će se to konačno dogoditi.

Povodom ovog problema kontaktirali smo i Vladu Crne Gore i Ministarstvo unutrašnjih poslova. Odgovor iz MUP-a dobili smo tek  nakon urgencije iz Biroa za odnose ssa javnošću Vlade Crne Gore, koja je saopštila da je to pitanje u njihovoj nadležnosti.

Ministarstvo unutrašnjih poslova je preko Ministarstva vanjskih poslova obaviješteno od strane nadležnih organa SR. Njemačke, da će zajednička izjava o namjerama međusobnog priznavanja vozačkih dozvola moći biti potpisana tek nakon dobijanja saglasnosti saveznih pokrajina, a koje se preliminarno očekuje krajem ljeta ove godine – saopštili su iz MUP-a za RTV Cetinje. Riječ je, podsjećamo, o ponovljenoj izjavi, koja je već data crnogorskim medijima u julu 2023.godine.

Nije poznato zbog čega pregovori između Crne Gore i Njemačke traju duže od sedam godina ali je poznata činjenica da su naši državljani zbog nerješavanja tog pitanja izloženi visokim troškovima. Većina njih sa kojima smo razgovarali saglasna je da ih ova barijera usporava u svakodnevnim aktivnostima.

Opšte je poznata činjenica da ogroman broj državljana Crne Gore napušta državu u potrazi za boljim životom i većom zaradom. Međutim, postavlja se pitanje koliku brigu prema njima pokazuje matična država nakon odlaska, osim u vrijeme predizbornih kampanja, kada se gotovo sve političke partije sjete dijaspore?

I.J. – M.Z.