Kultura

Vrijedno izdanje iz 1901. godine u fondu NBCG

Nacionalna biblioteka Crne Gore “Đurđe Crnojević” (NBCG) nedavno je otkupila publikaciju Karadağ ve ordusu: Karadağ’ın ehval-i tarihiye ve coğrafyasile kuvve-yi askeriyesinden bahsidir (Crnogorska vojska: Istorija, geografija i vojna sila Crne Gore), autora Mehmeda Subhija, objavljenu u Istanbulu 1901. godine. U pitanju je, kako ističu iz NBCG, prvo i jedino izdanje ove neobično rijetke knjige o
Vrijedno izdanje iz 1901. godine u fondu NBCG

Foto: NBCG

Nacionalna biblioteka Crne Gore “Đurđe Crnojević” (NBCG) nedavno je otkupila publikaciju Karadağ ve ordusu: Karadağ’ın ehval-i tarihiye ve coğrafyasile kuvve-yi askeriyesinden bahsidir (Crnogorska vojska: Istorija, geografija i vojna sila Crne Gore), autora Mehmeda Subhija, objavljenu u Istanbulu 1901. godine.

U pitanju je, kako ističu iz NBCG, prvo i jedino izdanje ove neobično rijetke knjige o strukturi i organizaciji crnogorske vojske, namijenjene za nastavu u osmanskim vojnim školama početkom 20. vijeka.

Autor je Mehmed Subhi, oficir osmanske vojske, a bavi se vojnim odnosima Crne Gore i Osmanskog carstva u 19. vijeku, kao i mjestom i značajem crnogorske vojske u balkanskim vojskama, njenom strukturom, organizacijom i istorijom. Ilustrovana je slikama uniformi crnogorskih vojnika, njihovim činovima, medaljama, ordenjem i zastavama, koje su rad F. Leflera, poznatog vlasnika štamparije za litografiju i izdavača knjiga i razglednica u Istanbulu toga vremena – navodi se u saopštenju Biblioteke.

Foto: NBCG

Knjiga je, kako objašnjavaju, u tvrdom povezu, a na koricama je originalno platno boje pistaćija, dok su dekoracije u stilu secesije.

Ime autora i naslov navedeni su pozlaćenim slovima. Tu je i atraktivni logo izdavača (Tüccarzâde Ibrahim Hilmi) na zadnjoj koričnoj strani. Pisana je otomanskim pismom (staroturski sa arapskim slovima), a u sastavu publikacije je vrijedna hromo-litografska karta Crne Gore (44×32 cm, u razmjeri 1/200.000), štampana samo za ovu knjigu i smještena u džepu na njenom kraju – objašnjavaju iz Nacionalne biblioteke Crne Gore “Đurđe Crnojević”.