Društvo

Vujanić: Uvesti edukativne TV spotove u udarnim terminima na kojima se vide uzroci i posljedice saobraćajnih nezgoda

Veliki broj saobraćajnih nesreća sa smrtnim ishodom i teško povrijeđenim osobama na crnogorskim putevima u proteklom periodu još jednom nas opominje da je neophodno aktivno raditi na obrazovanju svih učesnika u saobraćaju, da bi oni spoznali opasnosti, uzroke i preventive, čime bi se saobraćajne nezgode svele samo na one koje su posljedica “više sile”, kazao
Vujanić: Uvesti edukativne TV spotove u udarnim terminima na kojima se vide uzroci i posljedice saobraćajnih nezgoda

Vujanić, Foto: Screenshot/Youtube

Veliki broj saobraćajnih nesreća sa smrtnim ishodom i teško povrijeđenim osobama na crnogorskim putevima u proteklom periodu još jednom nas opominje da je neophodno aktivno raditi na obrazovanju svih učesnika u saobraćaju, da bi oni spoznali opasnosti, uzroke i preventive, čime bi se saobraćajne nezgode svele samo na one koje su posljedica “više sile”, kazao je za Vijesti dr Milan Vujanić, redovni profesor na Fakultetu za saobraćaj, komunikacije I logistiku iz Budve i šef Odsjeka za drumski i gradski saobraćaj i transport na Saobraćajnom fakultetu u Beogradu.

“Pored svih dosadašnjih preventivnih mjera obavezno treba uvesti edukativne TV spotove u udarnim terminima na kojima se vide uzroci i posljedice saobraćajnih nezgoda. Takođe, treba sprovesti kampanje u kojima će se prikazivati slike realnih saobraćajnih nezgoda”, rekao je on.

Vujanić dodaje da represivne mjere treba primjenjivati jedino u slučaju ako ta edukacija ne bude dovoljno efikasna, i to samo onoliko koliko je neophodno, kako bi se poboljšali rezultati.

“Paralelno sa edukacijom treba da budu uvedene i prilagođene represivne mjere kojima se zabranjuje upravljanje vozilom na tri, pet, sedam, 15 dana, uz odgovarajuće novčane kazne”, kazao je profesor.

Vujanić naglašava da tokom školovanja djecu treba edukovati o opasnostima i načinu ponašanja u saobraćaju, a roditelje savjetovati da ne kupuju brze i jake automobile djeci koja su tek položila vožnju.

“Veliki broj saobraćajnih nezgoda događa se vikendom, kada stradaju većinom mladi. Noćni provod, dejstvo alkohola i dokazivanje u društvu brzom vožnjom, sve su ovo faktori koji dovode do fatalnih ishoda ” .

Vujanić ističe da zato treba nastaviti sprovođenje alkotestova na saobraćajnicama kojima se ide iz popularnih klubova.

“Na kraju, nakon poraznih rezultata ovih saobraćajnih nezgoda i fatalnih ishoda, bezbjednost saobraćaja se mora prepoznati kao prioritet i u skladu s tim i djelovati kroz sve relevantne institucije”, ističe Vujanić.

IZVOR: Vijesti