Društvo

Vuković: Cetinje grad za djecu i mlade, to je moja misija

Više od 650 djece cetinjskih osnovnih škola „Njegoš” i „Lovćenski partizanski odred” učestvovalo je tokom septembra u projektu „Bajke i njihovo značenje”, autora Instagram i Fejsbuk stranice, „Vizit Cetinje”, Aleksandra Vukovića. Dvorište nacionalne biblioteke „Đurđe Crnojević”, danas je bilo u punom sjaju, zahvaljujući dječjim osmjesima i kreativnoj energiji animatora Aleksandra Vukovića i Jelene Jakić. Posljednji, od
Vuković: Cetinje grad za djecu i mlade, to je moja misija

Foto: Pavle Simović / Djeca Prijestonice

Više od 650 djece cetinjskih osnovnih škola „Njegoš” i „Lovćenski partizanski odred” učestvovalo je tokom septembra u projektu „Bajke i njihovo značenje”, autora Instagram i Fejsbuk stranice, „Vizit Cetinje”, Aleksandra Vukovića.

Dvorište nacionalne biblioteke „Đurđe Crnojević”, danas je bilo u punom sjaju, zahvaljujući dječjim osmjesima i kreativnoj energiji animatora Aleksandra Vukovića i Jelene Jakić.

Posljednji, od tri realizovana događaja, okupio je oko 140 djece.

Vuković je, za Radio Cetinje, kazao da su kroz proces čitanja bajki djeca stvorila vrijedne trenutke, lijepe uspomene iz djetinjstva.

Maštovita, radoznala i iskrena, tim riječima opisao je učenike, tokom današnjeg druženja.

Bio jednom jedan … i već smo osvojili pažnju mališana koji su uronili u svijet bez granica i avantura, kakve samo mašta može da priredi. Vrijedno je i korisno ponekada ovako odlutati. Odmorili smo se od tehnologije, zabavili, uživali u novim doživljajima, naučili važne lekcije, i razbuktali dječju maštu. Uzajamno zadovoljstvo, najveća je nagrada – kazao je Vuković.

Foto: Pavle Simović / Djeca Prijestonice

Zadovoljstvo je bilo učestvovati u projektu čitanja bajki na otvorenom, kazala je v.d. direktorice OŠ „Lovćenski partizanski odred”, Danijela Bokan, ističući da je druženje sa knjigom uvijek kvalitetno provedeno vrijeme.

Ova sjajna ideja Aleksandra Vukovića podsjeća na pomalo izgubljene vrijednosti i vremena kada su se djeca više i ljepše družila i zabavljala, bez interneta i mobilnog telefona. Svaka kuća treba da ima knjige Jovana Jovanovića Zmaja, Duška Radovića, Desanke Maksimović, Ljubivoja Ršumovića, zagonetne priče Uroša Petrovića …

Foto: Pavle Simović / Djeca Prijestonice

Uzbudljivo, nadahnuto i podsticajno to je, između ostalog, ono što ovakve kreativne akcije za naše najmlađe, čini neprocjenjivim. Naravno, posebno je važna interakcija lokalne zajednice sa školama. Nadamo da će nas ubrzo „Vizit Cetinje“ iznenaditi nekim novim edukativnim događajem – kazala je Bokan.

Nastavni kadar osnovnih škola „Njegoš” i „Lovćenski partizanski odred”

Iz Aktiva prvog razreda OŠ „Njegoš”, poručili su da je važnost ovog projekta veća zbog ekspanzije mobilnih telefona i savremenih tehnologija, kada je čitanje i sam značaj čitanja potisnutu u drugi plan.

Usaditi djeci ljubav prema knjigama i čitanju je dugoročna investicija od koje će mališani imati višestruke koristi. Čitajući svom djetetu zajedno sa njim provodimo vrijeme uz knjige, bajke, slikovnice … razvijamo um, osnažujemo vezu sa djecom i uvećavamo šanse da vode uspješan život kada odrastu.

Zahvaljujemo organizatorima na divno provedenom vremenu u predivnom ambijentu NB Đurđe Crnojevic”,uz želju da ovakvih projekata bude što više ,na zajedničko zadovoljstvo svih nas  –  kazali su iz OŠ „Njegoš”.

„Vizit Cetinje” za djecu priprema nove priče

Vuković ističe da je važno sadržajem boriti se za pažnju mališana, i dodaje da su  motivacija i igra uvijek dobar put ka učenju.

Trajem zahvaljujući osmjehu djece. Motiviše me da ne posustajem. Duže od decenije, svakim novim projektom i idejom borim se za drugačije i vrijednije djetinjstvo. Kreativnosti ne fali. Radimo punom parom na novim dešavanjima, ali treba puno da od ideje i motiva stignemo do cilja. Cetinje grad za djecu i mlade, to je moja misija – zaključio je Vuković.

Foto: Pavle Simović / Djeca Prijestonice

Fejsbuk stranica „Vizit Cetinje”, projekat je realizovala u saradnji sa osnovnim školama „Njegoš” i „Lovćenski partizanski odred”, Prijestonicom Cetinje i nacionalnom bibliotekom „Đurđe Crnojević”.

N. Kašćelan