XI Fluid dizajn forum zatvoren je večeras digitalno-umjetničkim projektom Uroša Krčadinca pod nazivom “Svesvrstani”, predstavljenim u Crnogorskoj galeriji umjetnosti “Miodrag Dado Đurić”.
Projekat “Svesvrstani, prema riječima direktorice Umjetničkog muzeja Mirjane Dabović-Pejović, zasnovan je na algoritmu koji generisanjem novih kreacija u vidu amblematičnog simbola kakav je zastava, otvara mogućnost stvaranja novih identiteta.
Interaktivan i zabavan, ovaj pristup poziva gledaoca da kroz neposredno učešće identifikuje i objelodani svoje preference po pšitanju brojnih društvenih pitanja. Pažljivom posmatraču, analizom ponuđenih kombinacija, posredno je moguće definisati glavne preokupacije savremenog drzuštva, ali i dominantan smjer u kojem se ono kreće kada su u pitanju tolerancija, stereotipi, ideološki stavovi… Posredno, one nam svjedoče i o tome koliko je tanka linija između prihvatanja i netrpeljivosti prema drugom i drugačijem unutar naših mikrosvjetova – kazala je Dabović-Pejović.
Projekat, kako objašnjava autor, dolazi iz pozicije nekoga ko je inžinjer, a zatim prelazi u polje umjetnosti, postavljajući ozbiljna i teška pitanja o odnosu čovjeka i njegovog identiteta.
Da li su ti identiteti fiksni ili nijesu, da li možemo istovremeno biti puno toga, ko smo onda mi ustvari i ko smo onda to mi sada kada živimo u tim novim sistemima nove digitalne neslobode koja je globalno posredovana svim tim novim generativnim sistemima komunikacije, od nečega što zovemo tim užasno ideološkim nabijenim terminom “vještačka inteligencija”, preko društvenih mreža, preko svih drugih načina na koje danas interagujemo. Ta digitalna infrastruktura je postala na neki način glavna infrastruktura naših života – objasnio je Krčadinac.

Izložba u organizaciji i produkciji Narodnog muzeja Crne Gore i NVU FLUX biće otvorena do 19. maja.
Uroš Krčadinac (1984) je digitalni umjetnik, doktor informatike, autor i edukator. Njegova transdisciplinarna praksa obuhvata programiranje, pisanje, animaciju i kartografiju. Istraživačke radove objavio je u najboljim IEEE časopisima, dok je umjetničke radove izlagao na brojnim izložbama, festivalima i konferencijama u zemlji i inostranstvu. Kao edukator i javni predavač, osmislio je i održao preko 100 javnih predavanja, tribina i radionica. Imao je 5 samostalnih izložbi. Doktorirao je informatiku na Univerzitetu u Beogradu. Trenutno radi kao vanredni profesor digitalne umjetnosti i računarstva na Fakultetu za medije i komunikacije u Beogradu. Takođe radi kao istraživač-saradnik Laboratorije za primijenjenu vještačku inteligenciju Fakulteta organizacionih nauka Univerziteta u Beogradu, kao gostujući nastavnik na Odsjeku za nove likovne medije Akademije umjetnosti u Novom Sadu i kao putujući edukator u raznim formalnim i neformalnim kontekstima.