Društvo

Za pravično zadovoljenje prošle godine dosuđeno 71.200 eura

Na ime pravičnog zadovoljenja pri izvršenju presuda Evropskog suda za ljudska prava lani je dosuđeno 71.200 eura – podaci su iz novog izvještaja Komiteta ministara Savjeta Evrope o nadzoru izvršnje presuda i odluka Evropskog suda za ljudska prava za 2022. godinu. U dokumentu se precizira da je Crna Gora na ime ovih troškova 2021. godine
Za pravično zadovoljenje prošle godine dosuđeno 71.200 eura

Foto: Frederick FLORIN / AFP

Na ime pravičnog zadovoljenja pri izvršenju presuda Evropskog suda za ljudska prava lani je dosuđeno 71.200 eura – podaci su iz novog izvještaja Komiteta ministara Savjeta Evrope o nadzoru izvršnje presuda i odluka Evropskog suda za ljudska prava za 2022. godinu.

U dokumentu se precizira da je Crna Gora na ime ovih troškova 2021. godine isplatila 19.250 eura. U roku je, kako je precizirano, isplaćen novac u pet predmeta, dok je Komitet ministara 2022. završio sa jednim predmetom koji čeka potvrdu plaćanja.

Sistemski problemi

U dokumentu je precizirano da je Komitet ministara tokom prethodne godine od Evropskog suda za ljudska prava primio šest predmeta protiv Crne Gore radi nadzora njihove implementacije, u poređenju sa četiri 2021. i 11 u 2020. godini.

U takozvanim vodećim predmetima Crna Gora je imala jedan predmet pod standardnim nadzorom. Vodeći predmeti su oni koji su, kako je objašnjeno, identifikovani kao otkrivanje problema, u zakonu i/ili praksi, na nacionalnom nivou koji često zahtijeva od tužene države usvajanje novih ili dodatnih opštih mjera za sprečavanje ponavljanja sličnih kršenja.

Ukoliko se pokaže da je ovaj novi problem izolovane prirode, donošenje opštih mjera, pored objavljivanja i širenja presude, u principu nije potrebno – navode iz Evropskog suda za ljudska prava.

Vodeći predmet, dodaju, takođe može otkriti strukturalne/sistemske probleme, koje je identifikovao Sud u svojoj presudi ili Komitet ministara tokom svog nadzora nad izvršenjem, koji zahtijevaju usvajanje novih opštih mjera od tužene države kako bi se spriječilo ponavljanje sličnih povreda.

Crna Gora u oblasti ponavljajućih predmeta za prošlu godinu ima tri pod standardnim nadzorom, dok su dva čekala klasifikaciju, odnosno pet ponavljajućih predmeta ukupno.

Ponavljajuć predmet odnosi se na strukturalni i/ili opšti problem koji je već pokrenut pred Komitetom u kontekstu jednog ili više vodećih slučajeva. Ovi predmeti se obično zajedno grupišu sa vodećim predmetom – navedeno je u dokumentu Evropskog suda za ljudska prava.

Neriješeni predmeti

Naša država je prethodnu godinu završila sa devet predmeta izvršenja presuda Suda u Strazburu na čekanju.

U sekciji vodećih predmeta, pet je pod standardnim nadzorom, dok su u pogledu ponavljajućih predmeta dva pod standardnim nadzorom, a dva čekaju klasifikaciju.

Neriješeni predmeti obuhvataju naročito jednu grupu koja se odnosi na neefikasnu istragu o zlostavljanju policije i jedan slučaj koji se odnosi na predugo trajanje postupka pred Ustavnim sudom – navedeno je u dokumentu.

Od novih kršenja koje je Sud utvrdio 2022. godine jedno se, kako dodaju, odnosilo na neispravno sprovođenje zakona kao odgovor na pritužbe o maltretiranju na poslu.

Čekanje

U pogledu vodećih slučajeva koji su na čekanju, pod standardnim nadzorom dva su na čekanju manje od dvije godine, dok su dva na čekanju u rasponu od dvije do pet godina. Ivzršenje duže od pet godina čeka jedan predmet.

Jedan je vodeći predmet koji je zatvoren pod standardnim nadzorom za manje od dvije godine.

Lani je naša država zatvorila četiri predmeta.

U sekciji vodećih predmeta, jedan je pod standardnim nadzorom, dok ih tri ima u klasi ponavljajućih predmeta.

Izvor:Pobjeda