Toplo je. Baš je toplo. A ljeto je počelo tek prije nekoliko nedjelja.
Gotovo trećina Amerikanaca, odnosno oko 113 miliona ljudi, zatražilo je savjete usljed velikih vrućina, kažu iz američke Nacionalne službe za klimu.
Širom te zemlje temperature obaraju rekorde koji su decenijama na snazi.
Junske vrućine u Velikoj Britaniji nijesu samo rekordne za taj mjesec, već su daleko prevazišle najviše rezultate za taj mjesec dosad zabilježene.
Podaci ukazuju na slične scenarije o toplotnim talasima i u Sjevernoj Africi, Bliskom Istoku i Aziji.
Zato nije iznenađujuće to što su iz Evropskog centra za srednjeročnu vremensku prognozu ocijenili da je ovaj jun najtopliji na globalnom nivou od kada se bilježe podaci.
Tri najtoplija dana u istoriji planete su registrovana u prvoj nedjelji jula, pokazuju podaci Kopernikusa, agencije Evropske unije za klimu i vrijeme.
Kada govorimo o vrućini, imamo običaj da mislimo na temperaturu vazduha, jer je to ono što najviše osjećamo u našim svakodnevnicama.
Ali, najveća količina toplote ne odlazi u atmosferu, već u okeane. A tokom proljeća i ljeta ove godine oboreni su i rekordi kada je u pitanju temperatura okeana.
Ako raste temperatura mora, možemo da očekujemo i veće temperature vazduha, ukazuje Tim Lentor, profesor klimatskih promjena na Univerzitetu u Egzeteru. Veći dio viška toplote nastalog emisijama gasova staklene bašte odlazi na zagrijevanje površine okeana, kaže on.
Taj višak uglavnom se miješa sa vodom iz dubljih djelova okeana, ali radom struja poput El Ninja mogu se vratiti na površinu.
„Kada se to desi, veliki dio te toplote se ispušta u atmosferu, usljed čega rastu temperature vazduha”, dodaje Lenton.

Stručnjaci predviđaju da će El Ninjo vjerovatno 2023. učiniti najtoplijom godinom na svijetu.
Oni strahuju i da će to vjerovatno privremeno gurnuti svijet preko ključne prekretnice zagrevanja od 1,5 stepeni Celzijusa.
I to je samo početak – ukoliko ne dođe do dramatičnog smanjenja emisija gasova staklene bašte, temperature će nastaviti da rastu.
Jasno je da jurimo ka sve toplijoj i haotičnijoj klimatskoj budućnosti, ali imamo tehnologije i alate da smanjimo emisije.
Sada se postavlja pitanje da li to možemo učiniti dovoljno brzo da usporimo klimatski haos i uticaje globalnog zagrijevanja zadržimo u granicama kojima se mogu kontrolisati.
Izvor: BBC