Zanimljivosti

Zašto žene širom svijeta 31. decembra tačno u ponoć jedu 12 bobica grožđa?

U Peruu vjeruju da to, ako se pojede ispod stola tik prije nego što sat otkuca ponoć, donosi veliku sreću u ljubavi.
Zašto žene širom svijeta 31. decembra tačno u ponoć jedu 12 bobica grožđa?

Foto: Shutterstock/Nick Alias

Ukoliko ste posljednjih nedjelja pred Novu godinu gledali videe na TikToku, sigurno se među njima pojavio i onaj na kojem žene tik prije ponoći, jedu 12 bobica grožđa, a potom pokazuju kako im je baš taj običaj pomogao da pronađu ljubav.

Da li to zaista djeluje? I odakle uopšte potiče ovaj običaj?

Riječ je o starom, španskom običaju koji, prema vjerovanju, potiče iz 1880-ih. Smatra se da je proizašao iz francuske tradicije jedenja grožđa i pijenja šampanjca u novogodišnjoj noći, koju je oponašala madridska buržoazija.

Na kraju su pripadnici nižih klasa počeli da jedu grožđe kao način ismijavanja buržoazije, jer im je skupo vino bilo nedostižno, okupljajući se na javnim trgovima poput Puerta del Sol.

Postoji i druga priča koja pak kaže da je ta tradicija pokrenuta početkom 20. vijeka u pokrajini Alikante, a navodno su je osmislili vinari kako bi prodali višak određenih sorti grožđa koje više nije služilo za preradu u vino.

Bijelo grožđe Aledo iz Alikantea, koje ima kasniju sezonu berbe u poređenju s drugim lokalnim sortama, tradicionalno je i može se kupiti u pakovanjima od dvanaest komada u španskim radnjama u ovo doba godine.

Ovo grožđe ima zaštićenu oznaku izvornosti i jedinstveno se uzgaja pod pokrivačem od papirnih vrećica, kako bi se zaštitilo od štetočina i bolesti, piše Zadovoljna.hr.

Tokom 20. vijeka tradicija jedenja 12 bobica grožđa proširila se i Latinskom Amerikom, a u Peruu vjeruju da to, ako se pojede ispod stola tik prije nego što sat otkuca ponoć, donosi veliku sreću u ljubavi.

Upravo je to i prikazano u viralnim videima na TikToku, a sorta grožđa ne igra ulogu.

Izvor: Citymagazine.rs