Besplatni dvogodišnji program učenja engleskog jezika za dvadeset cetinjskih srednjoškolaca, koji finansira Vlada Sjedinjenih Američkih Država, danas je svečano zatvoren u Agenciji za razvoj i podršku poslovanja.
Ovaj vannastavni program engleskog jezika, pohađali su talentovani učenici uzrasta od 14 do 16 godina.
Diplome je uručila ambasadorka SAD-a u Crnoj Gori Džudi Rajzing Rajnke, koja je učenicima kazala da su od danas zvanično alumnisti programa Vlade SAD što im, kazala je, stvara određene prilike za finansiranje inicijativa u njihovoj zajednici.
Nadam se da imate osjećaj da je vaš Engleski mnogo bolji, i iznad svega se nadam da imate sposobnosti i volje da bude lideri u svojoj zajednici, da govorite o stvarima koje su vam važne, i o kojima ste učili tokom programa – poručila je Rajnke.
Članice Udruženja nastavnika engleskog jezika Crne Gore ELTAM, koje su sprovodile Access program, Nataša Stanojević i Milka Cerović, poželjele su polaznicima da im on bude samo jedna u nizu stepenica u uspješnom obrazovanju.
O njihovom uspjehu svjedoči činjenica činjenica da smo počeli sa srednjom ocjenom od 68,95 a da program završavamo s prosjekom 86,20 procenata, što je još jedan od pokazatelja uspješnosti programa Access na Cetinju – kazala je Cerović.
Mišljenja sam da je čitava zajednica na dobitku, zbog ovih mladih ljudi koji su usvojili znanja i tekovine modernog doba, tzv. “soft skills” , a uz njih i toleranciju, empatiju, poštovanje različitosti, ali i svijest o sebi i drugima – kazala je Stanojević, koja je i koordinatorka rada nastavnika Access Programa na Cetinju.
Poruku za talentovane učenike imala je i zamjenica gradonačelnika Cetinja, Ana Novović.
Pozivam vas da nastavite da učite, radite, da se obrazujte i stičete nova umijeća i iskustva, i da u budućnosti grad Cetinje i državu Crnu Goru vodite ka boljim i srećnijim danima – kazala je Novović.
Na ceremoniji je govorio i direktor Direktorata za evropske integracije, programiranje i implementaciju EU fondova i međunarodnu saradnju, Goran Drobnjak.
Teme koje su obrađivane kroz 360 sati programa kroz primjenu savremenih metoda i tehnika rada razvijale kreativnost timski rad i liderske i komunikacijske vještine, kao i upoznvanje s američkom kulturom – poručio je Drobnjak.
U realizaciji programa učestvovale su profesorice Engleskog jezika: Nataša Stanojević, Marina Sbia, Nataša Stojanović, Aleksandra Vujović, Dragana Radoman i Milka Cerović.
Udruženje nastavnika engleskog jezika Crne Gore ELTAM, uz podršku Ministarstva inostranih poslova Sjedinjenih Američkih Država i Ambasade SAD u Crnoj Gori, peti put realizovalo je ovaj program Stejt dipartmenta za učenje engleskog jezika.