Drugi dan programa za srednjoškolce ,,Simulacija rada parlamenta“, koji organizuje Edukativni centar Skupštine Crne Gore u saradnji sa predstavništvom UNICEF-a u Crnoj Gori, započeo je demonstriranjem sjednice u plenumu, saopšteno je iz te institucije.
Kako su objasnili, tokom drugog dana rada srednjoškolke i srednjoškolci iz četiri crnogorske srednje škole, simulirali su, raspravu i glasanje u načelu o Predlogu Zakona o izmjeni i dopunama Opšteg zakona o obrazovanju i vaspitanju, kao i dodatno razmatranje Predloga u matičnom odboru.

Učesnici su, u drugom dijelu dana, na sjednici u plenumu raspravljali o podnesenim amandmanima na tekst predloga zakona, o kojima su i glasali, čime je završena rasprava o predlogu zakona u pojedinostima i stvorili se uslovi da se glasa o tekstu predloga zakona u cjelini – saopšteno je iz Skupštine.
Nikolina Kašćelan je istakla da se njeno viđenje funkcije parlamenta nije bitno promijenilo nakon učešća u Simulaciji, ali je primijetila da je učešće u brojnim aktivnostima koje je program predvidio omogućilo učesnicima da razviju vještine kritičkog razmišljanja i timskog rada i poput vršnjaka u Evropskom parlamentu iskažu svoj stav na kvalitetan i konstruktivan način.
Suprotno, Elena Ratković je navela da se njeno viđenje funkcije parlamenta nakon učešća u Simulaciji promijenilo, te da je ovo iskustvo dovelo do spoznanja i zaključka da Skupština ima najveću ulogu u državi.

Učesnica Anastasija Jovanović je kazala da je učešće u Simulaciji za nju bilo od izuzetnog značaja i omogućilo joj je da neposredno upozna rad u parlamentu, ali i nauči više o ulozi poslanika, te shvati šta suštinski znači imati mogućnost da u najvišem zakonodavnom domu zastupate interese građana. Za Igora Čelića Simulacija je bila prilika da upozna proces donošenja zakona i drugih regulativa, ali i mogućnost da upozna svoje vršnjake sličnog interesovanja i razmijeni iskustva na temu parlamentarizma.

Najveći utisak tokom učešća u programu Simulacije na Nikolu Kovačevića ostavilo je plenarno zasijedanje, kao i sjednice matičnih odbora, a njegovo mišljenje dijeli i Belma Fetić koja ističe da su tokom Simulacije naučili da na argumentovan način iznesu stavove i odbrane ih bez obzira na razlike u mišljenjima.
Srednjoškolac David Nikčević, nakon pohađanja programa, poručio je svojim vršnjacima da je Simulacija bila način da bliže upoznaju fenomen demokratije i politike, dok je Nikolina Milić u vezi uloge i učešće mladih u demokratskim procesima, ocijenila da je to prilika više da se mladi neposrednije uključe u rad državnih organa i time direktno kreiraju politiku za mlade.

Ovo je druga godina realizacije programa, koji Edukativni centar Skupštine realizuje u saradnji sa predstavništvom UNICEF-a u Crnoj Gori. Program je realizovan uz ekspertsku podršku Olivere Komar i uz pomoć Sekretarijata Odbora za prosvjetu, nauku, kulturu i sport, dok su mentori učesnicima bili poslanice i poslanici Skupštine Crne Gore Maja Vukićević, Božena Jelušić, Bogdan Božović i Vladimir Martinović.
U Simulaciji su ove godine učestvovali učenici Gimnazije „Slobodan Škerović” i Srednje ekonomske škole „Mirko Vešović” iz Podgorice, Gimnazije „Petar I Petrović Njegoš“ iz Danilovgrada i Gimnazije „Cetinje”, koji su bili u prilici da uz pomoć stručne službe Skupštine Crne Gore, rad parlamenta simuliraju kroz rad radnih tijela i plenarnog zasijedanja.

Dvodnevnoj simulaciji prethodile su višemjesečne temeljne pripreme uz posebnu realizaciju pripremnih radionica na teme Demokratija i dijalog; Parlamentarni sistemi i Izborni i partijski sistemi i Zakonodavna procedura u Skupštini Crne Gore.
Na ovaj način, Skupština Crne Gore nastavlja da sprovodi politiku otvorenih vrata za svoje građane i građanke, naročito mlađu populaciju.