Rat u Ukrajini ušao je u 110. dan. Rusko granatiranje izazvalo veliki požar u hemijskoj fabrici u Sjeverodonjecku dok neprekidne borbe bjesne u gradu, kaže guverner regiona. U granatiranju Donjecka, poginuo jedan civil.
Zelenski: Žestoke borbe za svaki metar Sjeverodonjecka
Ukrajinski vojnici žestoko se bore za “svaki metar” Sjeverodonjecka, izjavio je predsjednik Ukrajine Volodimir Zelenski, u vrijeme kada su ruske snage uništile most preko rijeke, nakon čega su civili ostali samo sa jednim izlazom, javlja Reuters.
Sjeverodonjeck je postao epicentar velikih borbi za kontrolu ukrajinskog regiona Donbas, a ruska vojska je osvojila veći dio grada.
“Ključan taktički cilj okupatora se nije promijenio: napadaju Sjeverodonjeck, tamo se odigravaju jake borbe, bukvalno za svaki metar”, rekao je Zelenski u video obraćanju.
On je dodao da fotografija ranjenog 12. godišnjaka poslije ruskog napada sada ostaje kao trajno lice Rusije.
“Ove činjenice će pokazati način na koji se Rusija vidi u svijetu. Ne kroz Petra Velikog, ne kroz Tolstoja, već kroz ranjenu i ubijenu djecu u ruskim napadima”, kazao je Zelenski.
Guverner Hajdaj : 500 civila u hemijskoj fabrici u Sjeverodonjecku, od toga 40 djece
Rusija je zauzela većinu Sjeverodonjecka, ali ukrajinski branioci i dalje kontrolišu industrijski dio grada i hemijsku fabriku Azot, u kojoj se skriva oko 500 ljudi.
“Oko 500 civila nalazi se u fabrici Azot u Severodonjecku, od čega 40 djece”, objavio je guverner istočne regije Lugansk Serhij Hajdaj pa dodao: “Ponekad vojska uspije evakuisati nekoga.”
No Rusi polako uništavaju sve rute kojima se može pobjeći iz grada. Od tri mosta koja povezuju Severodonjeck i Lisičansk, dva su uništena, a treći je u jako lošem stanju.
“Ako se nakon novih napada uruši i treći most, grad će zaista biti odsječen. Severodonjeck se više neće moći napustiti vozilom”, objavio je Hajdaj dodavši kako nema nikakvog dogovora o prekidu vatre ni humanitarnih koridora za evakuaciju civila.
Pad Sjeverodonjecka Rusiju bi doveo korak bliže jednom od proklamiranih ciljeva onoga što Vladimir Putin naziva “specijalnom vojnom operacijom”.
Granatiran Donjeck, poginuo jedan civil
Jedan civil je poginuo u granatiranju Kirovskog okruga, izjavio je juče gradonačelnik Donjecka Aleksej Kulemzin.
“U blizini zgrade broj 439 u Kirovoj ulici poginuo je 50-godišnji muškarac”, izjavio je Kulemzin, prenosi TASS.
U međuvremenu je štab teritorijalne odbrane samoproglašene Donjecke Narodne Republike objavio da je pet osoba ranjeno i da im je ukazana medicinska pomoć.
Bivši britanski vojnik ubijen u Sjeverodonjecku
Bivši britanski vojnik Džordan Getli ubijen je iz vatrenog oružja u Ukrajini, saopštila je njegova porodica na društvenim mrežama, dok je britanska diplomatija samo potvrdila smrt jednog britanskog državljanina.
Din Getli je na Fejsbuku objavio smrt svog sina koji je napustio britansku vojsku u martu „kako bi nastavio svoju karijeru kao vojnik na drugim poljima“.
Fon der Lajen: Ukrajini i dalje potrebne reforme u pravosuđu
Predsjednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen objavila je saopštenje nakon njene druge posjete Kijevu i sastanka sa ukrajinskim predsjednikom Volodimirom Zelenskim.
Prema njenim riječima, Ukrajina je uradila mnogo da ojača vladavinu prava, ali su joj i dalje neophodne reforme u pravosuđu za borbu protiv korupcije.
Ukrajina uspostavila rute za izvoz žitarica kroz Poljsku i Rumuniju
Ukrajina je uspostavila dvije rute za izvoz žitarica, kroz Poljsku i Rumuniju, kako bi sprečila globalnu prehrambenu krizu, izjavio je juče pomoćnik šefa ukrajinske diplomatije Dmitro Senik, prenosi agencija Rojters.
Mikolajev: Silosi za žitarice u ruševinama
Skladište žitarica u crnomorskoj luci Mikolajev ostavljeno je u ruševinama, ugljenisano nakon rukog granatiranja, saopštile su ukrajinske vlasti.
Lokalni mediji navode da je u granatiranju pogođeno skladište u kojem je bila skladištena suncokretova sačma.
Smatra se da je oko 300.000 tona žitarica možda bilo uskladišteno u silosima uništenim u ruskom granatiranju prošlog vikenda, rekao je zamjenik ministra poljoprivrede Ukrajine Taras Visocki.
Mine stoje između ukrajinskog žita i svijeta
Dok Ujedinjene nacije pokušavaju da posreduju u postizanju dogovora oko otvaranja morskog puta za izvoz ukrajinskog žita i ublaže strahove od pogoršanja globalne prehrambene krize, stotine mina duž Crnog mora predstavljaju noćnu moru za čije rješenje će biti potrebni mjeseci i nakon postizanja dogovora.
Crno more je ključno za isporuke žita, nafte i naftnih derivata, a njegove vode dijele Bugarska, Rumunija, Gruzija, Turska, kao i Ukrajina i Rusija.
Zvaničnici ukrajinske vlade procjenjuju da oko 20 miliona tona žita ne može biti izvezeno iz te zemlje, koja je prije ruske invazije bila četvrti svjetski izvoznik.
Kijev i zapadni lideri optužuju Moskvu da blokadom luka koristi zalihe hrane kao oružje, dok Rusija s druge strane traži ukidanje zapadnih sankcija u okviru svakog dogovora o omogućavanju izvoza.
Amnesti: Dokazi o čestoj upotrebi kasetne municije u Harkovu
U novom istraživanju Amnesti internešenela navodi se da dokazi potvrđuju rasprostranjenu upotrebu kasetne municije u Harkovu, na sjeveroistoku Ukrajine.
Amnesti internešenel tvrdi da su pronađeni dokazi da su ruske snage u više navrata koristile kasetne bombe 9N210/9N235, kao i rasprskavajuću municiju tj. rakete koje izbacuju manje mine koje eksplodiraju u vremenskim intervalima.
Predsjednik DNR: Nema osnova za pomilovanje dvojice Britanaca osuđenih na smrt
Predsjednik Donjecke Narodne Republike (DNR) Denis Pušilin rekao je da nema osnova za pomilovanje dvojice Britanaca koji su prošle sedmice osuđeni na smrt jer su se borili na strani Ukrajine kao strani plaćenici. Vrhovni sud DNR osudio je 9. juna na smrt Ejdina Eslina i Šona Pinera, koji su se borili na strani Ukrajine kao strani plaćenici.
Ruska invazija Ukrajine i zapadna podrška Ukrajini povećala je tenzije među devet država naoružanih nuklearnim oružjem, stoji u zaključima Međunarodnog instituta za istraživanje mira (SIPRI).
Broj komada nuklearnog oružja neznatno je pao između januara 2021. i januara 2022, ali švedski think navodi da, ukoliko se nešto odmah ne poduzme, taj broj bi mogao početi rasti po prvi put u više decenija.
Ruska NVO protiv torture najavila svoje raspuštanje
Direktor ruske nevladine organizacije (NVO) Komitet protiv torture najavio je svoje raspuštanje, smatrajući kao “uvredu i klevetu” proglašenje te organizacije za “stranog agenta”.
“Ne želimo da nastavimo da radimo sa etiketom da smo strani agenti. Tu kvalifikaciju smatramo uvredom i klevetom”, napisao je na Telegramu Sergej Babinec i dodao da su članovi NVO donijeli odluku o raspuštanju.
Izvor: Agencije, N1, Aljazeera