Volodimir Zelenski je posjetio muslimanske pripadnike ukajinske vojske na iftaru (EPA)
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski smatra da “deokupacija” Krima nema alternativu, ne samo za Ukrajinu, već i za cijeli svijet.
“Za red u svijetu zasnovan na konvencijama i Povelji UN, a ne na zločinačkim navikama ubica, silovatelja i pljačkaša koje Rusija pokušava da širi”, rekao je Zelenski u Kijevu na iftaru tokom mjeseca Ramazana, prenosi Interfax Ukrajina.
Prema riječima Zelenskog, Ukrajina će se vratiti na Krim i tada će se mir vratiti u svijet.
(EPA)
Ukrajina obnavlja izvoz struje
Ministar energetike Ukrajine German Galuščenko potpisao je dokument kojim se omogućava početak obnavljanja izvoza električne energije u uslovima kada postoji višak.
Galuščenko je naveo da ukrajinski energetski sistem radi skoro dva mjeseca bez ograničenja i da je to postignuto zahvaljujući radu energetskih inženjera i međunarodnih partnera, koji su pomogli da sistem bude obnovljen, prenosi Tanjug, pozivajući se na Interfax Ukrajina.
“Najteža zima je prošla. Sljedeći korak je otvaranje izvoza električne energije, što će privući dodatna finansijska sredstva za neophodnu obnovu oštećene energetske infrastrukture“, rekao je Galuščenko.
(Reuters/Ilustracija)
Američki zvaničnici: Za curenje vojnih dokumenata SAD-a vjerovatno odgovorna Rusija
Rusija ili proruski elementi vjerovatno su odgovorni za curenje povjerljivih američkih vojnih dokumenata objavljenih na društvenim mrežama, koji daju djelimični pregled rata u Ukrajini star mjesec dana, reklo je troje američkih zvaničnika, dok ministarstvo pravosuđa istražuje slučaj.
Čini se da su dokumenti izmijenjeni kako bi se broj ruskih žrtava prikazao kao manji, rekli su američki zvaničnici, dodavši da su njihove procjene neslužbene i odvojene od istrage samog curenja podataka. Zvaničnici su pristali da razgovaraju s Reutersom pod uslovom da ostanu anonimni s obzirom na osjetljivost pitanja te su odbili raspravljati o pojedinostima vezanim uz dokumente, prenijela je Hina.
Kremlj i ruska ambasada u VaŠingtonu nisu odmah odgovorili na zahtjev za komentarom. Prema jednom dokumentu objavljenom na društvenim mrežama, između 16.000 i 17.500 ruskih vojnika je ubijeno otkako je započela ruska invazija na Ukrajinu 24. februara 2022. SAD vjeruje da je stvarni iznos mnogo veći, odnosno da je otprilike 200.000 Rusa ubijeno ili ranjeno, rekli su zvaničnici. Čini se da procureni dokumenti ne pružaju nikakav uvid u vojne planove Kijeva. Savjetnik ukrajinskog predsjednika Mihajlo Podoljak u petak je rekao da procureni dokumenti sadrže “veoma veliku količinu lažnih informacija” i da slučaj izgledao kao ruska operacija dezinformiranja čija je svrha izazvati sumnje o planiranoj ukrajinskoj protivofanzivi.
Blinken odbacuje mogućnost pregovora o prekidu vatre između Rusije i Ukrajine
Američki državni sekretar Entony Blinken odbacio je ideju o pregovorima o prekidu vatre između Ukrajine i Rusije u ovom trenutku.
“Za neke, ideja o prekidu vatre može biti primamljiva i ja to razumijem. Ali, ako se to svodi na praktično ratifikaciju ruskog zauzimanja značajnih ukrajinskih teritorija, onda to ne bi bio pravedan i trajni mir”, rekao je Blinken, prenosi Tanjug.
Prema ocjeni Blinkena, Rusija bi mogla pregrupisati trupe i nakon određenog vremena ponovo napasti. Američki diplomata ističe da Rusija mora doći do tačke u kojoj je spremna da se upusti u konstruktivne pregovore i dodaje da cilj mora biti pravedan i trajan mir.
(Reuters)
U Rusiji predložene strožije kazne za veleizdaju i sabotažu
Ruski zakonodavci predložili su strožije kazne osuđenim za terorizam, veleizdaju i sabotažu, a tamošnji zvaničnici navode da je taj potez motivisan ratom u Ukrajini, izvijestile su ruske novinske agencije. Maksimalna kazna za “teroristički čin”, definisan kao djelo koje je ugrozilo živote i bilo usmjereno na destabilizaciju Rusije, bila bi podignuta sa sadašnjih 15 na 20 godina, prenosi Hina, pozivajući se na Rojters. Oni koji budu proglašeni krivima za sabotažu mogli bi otići u zatvor na 20 godina, u odnosu na sadašnjih 15, dok se za “međunarodni terorizam” predviđa doživotna kazna, u odnosu na aktualnih 12 godina.
IZVOR: Al Džazira
Drugo izdanje IPAF-a – Internacionalnog Festivala Performansa održaće se od 9. do 11. oktobra ove godine na Fakultetu likovnih umjetnosti na Cetinju (FLU), Crna Gora, koji će biti domaćin ovog događaja.
Ovaj internacionalni festival, posvećen umjetnosti performansa, osmislili su i zajednički kreiraju, Marko Marković (dekan Fakulteta likovnih umjetnosti Univerziteta Crne Gore), Maja Šofranac (prodekanica Fakulteta likovnih umjetnosti Univerziteta Crne Gore), Salvo Bitonti (direktor Akademije likovnih umjetnosti Albertina u Torinu) i Luigi Moio (umjetnik i profesor Tehnika performansa u vizuelnim umjetnostima na Akademiji likovnih umjetnosti Albertina u Torinu) – saopštili su sa FLU.
Kako su najavili organizatori Fakultet likovnih umjetnosti će biti pozornica za izvođenje različitih oblika performansa.
Uživo i video performansima će se predstaviti: Fakultet likovnih umjetnosti Cetinje i Akademija likovnih umjetnosti Albertina iz Torina. Kao i međunarodni gosti festivala: Nacionalna akademija za umjetnost iz Osla (KHiO), Atinska škola likovnih umjetnosti (ASFA), Grčka, Univerzitet Sister Nivedita, Kolkata, Indija i Institut za umjetnost iz Seula, Južna Koreja – najavili su organizatori.
Počasna gošća festivala, kako su saopštili, biće priznata gvatemalska umjetnica, Regina José Galindo. Rođena u Gvatemali 1974. godine, Galindo je poznata po tome što koristi svoje tijelo u radovima kroz koje osuđuje socijalno, političko i kulturno nasilje, s posebnim fokusom na rodno nasilje. Njeno stvaralaštvo prati tradiciju umjetnosti performansa koju su postavile umjetnice poput Ane Mendiete i Marine Abramović.
Tokom festivala, Galindo će izvesti performans “Jedan metar ispod zemlje”, u trajanju od 12 minuta i 3 sekunde, moćnu refleksiju o dinamikama potlačenosti i otpora.
Na IPAF-u će svoje radove predstaviti i istaknuti umjetnici i profesori sa Akademije u Oslu, Pedro Gómez-Egaña i Ane Hjort Guttu. Profesor Pedro Gómez-Egaña će voditi radionicu u kojoj će učestvovoati studenti iz Osla i Cetinja. Radionica istražuje kritični prostor između onoga što se anticipira i onoga što se doživljava, posebno iz perspektive ekonomije pažnje. Kao radionica za umjetnike, ovo postaje način aktiviranja kritičkog pristupa prema tome gdje i kako se slike i objekti dijele, kao i razvoj umjetničkih alata za suočavanje s pažnjom kao ključnim dijelom iskustva. Takođe, tokom trajanja festivala održaće se i predavanje dr Svetlane Racanović pod nazivom “Montenegro Performing the Past”, sa fokusom na performativne aspekte Cetinjskih bijenala – saopštili su organizatori.
Multidisciplinarnost i internacionalnost
IPAF teži da bude platforma za kulturnu i umjetničku razmjenu, gdje susret različitih disciplina i međunarodnih perspektiva stvara plodno tlo za inovacije, objasnili su sa FLU.
Akademija Albertina iz Torina i Fakultet likovnih umjetnosti sa Cetinja, zajedno sa međunarodnim gostima, promovišu inkluzivnu i multidisciplinarnu viziju umjetnosti performansa, podstičući dijalog između umjetnika, studenata i institucija iz cijelog svijeta. Za vizuelni identitet festivala zaslužna je umjetnica Michele Troian – navodi se u saopštenju.
Kako su najavili nakon Crne Gore, festival, koji ima putujući karakter, nastaviće svoje putovanje u martu 2025. godine u Atini, u domaćinstvu Atinske akademije likovnih umjetnosti, a zatim u junu naredne godine na Akademiji Albertina u Torinu.
Više vozila sudarilo se na putu Cetinje-Podgorica u mjestu Gornji Kokoti.
Iz Operativno-komunikacionog centra Uprave policije nijesu imali informaciju da li je u udesu bilo povrijeđenih.
Napravljena je veća materijalna šteta, a zbog udesa došlo je do zastoja i formiranja kolona.
Izvor: Dan
Prijestonica Cetinje završila je radove na adaptaciji Palate Đukanovića, istorijskog objekta od izuzetnog značaja za Cetinje.
Projekat je obuhvatao adaptaciju krova i fasade, a radove je izveo “Bombeton” d.o.o. Cetinje. Palata Đukanovića sagrađena je 1910. godine najvjerovatnije po projektu vlasnika, građevinskog inženjera, Marka Đukanovića, školovanog u Parizu – saopštili su iz gradske uprave.
Objekat je građen stilom francuskog klasicizma i renesanse, a najupečatljiviji je po četiri ženske statue, koje simbolizuju četiri godišnja doba. Korišćen za razne potrebe, danas je ovaj objekat u svojoj prvobitnoj stambenoj funkciji.
Crnogorski građani su do juče putem aplikacije, mogli provjeriti da li su podaci o vjeri i nacionalnosti, koje su saopštili na popisu sprovedenom u decembru prošle godine, vjerodostojno unijeti.
Monstat će se danas zvanično ovim povodom oglasiti..
Uputstvo za korišćenje aplikacije za provjeru podataka o nacionalnosti, jeziku i vjeri, na koje je usmjereno najveće interesovanje javnosti, moglo se provjeriti na stranicama Monstata, a građani su softveru mogli da pristupe putem linka.
Podsjetimo, konačni rezultati popisa najavljeni su za 15. oktobar.
Izrada softvera bila je jedan od uslova opozicije za sprovođenje popisa stanovništva.
Naime, redovan popis trebalo je da bude sproveden 2021. godine, ali je odgođen zbog pandemije korona virusa.
Nakon toga, popis je više puta odlagan zbog nepovjerenja opozicionih partija u taj proces, zbog sumnji da bi podaci mogli biti falsifikovani, posebno u dijelu nacionalnog i vjerskog izjašnjavanja.
Opozicione stranke prijetile su pozivom na bojkot popisa ukoliko im se ne omogući puna kontrola nad procesom.
Naknadno Skupština je odlučila da formira Odbor za praćenje toka popisa, pa je omogućila opoziciji da kontroliše proces.
Podsjećanja radi, prema poslednjem popisu iz 2011. u Crnoj Gori živi 29 odsto Srba i 45 odsto Crnogoraca.
Ovogodišnji popis, održan od 3. do 28. decembra, prošao je bez nepravilnosti.
Izvor: RTCG
Ministarka rada, zapošljavanja i socijalnog dijaloga Naida Nišić kazala je da je povećanje srazmjernih penzija na 450 eura izvjesno od januara predstojeće godine kako je i najavljeno iz ranijeg Ministartstva rada i socijalnog staranja, bez obzira na to što su se u javnosti pojavile određene spekulacije.
Naime, u cilju objektivnog informisanja zainteresovane javnosti obavještavamo da je do pune realizacije ostalo još potpisivanje Sporazuma o socijalnom osiguranju sa Bosnom i Hercegovinom. Imajući u vidu da je Vlada Crne Gore potvrdila taj Sporazum prema raspoloživim informacijama i procedura sa strane BiH provodi se kraju – objasnila je ministarka Nišić.
Stoga, navela je ona, nema mjesta bilo kakvoj neizvjesnosti jer 44. Vlada upravo omogućava da se zaustavi dugogodišnja nepravda prema penzionerima sa srazmjernim primanjima.
Vrijeme sjutra u Crnoj Gori biće promjenljivo oblačno sa dužim sunčanim periodima, saopštili su iz Zavoda za meteorologiju i seizmologiju.
Na sjeveru ujutru po kotlinama magla. Tokom noći u većem dijelu zemlje jače naoblačenje. Vjetar južnih smjerova, slab do umjeren, poslijepodne i tokom noći u sjevernim predjelima i na primorju u pojačanju. Jutarnja temperatura vazduha od 3 do 14, najviša dnevna od 17 do 25 stepeni.