Svijet

Zemlja u kojoj je crni luk postao luksuz: Kilogram košta više od deset eura

Svi restorani na Filipinima suočavaju se već neko vrijeme sa nestašicom jedne od osnovnih namirnica u filipinskoj kuhinji. Mnogi od njih bili su primorani da u svojim jelovnicima posebno naglase – “bez preliva od luka”. Prema zvaničnim statističkim podacima, cijena crnog luka prošlog mjeseca porasla je na oko 700 filipinskih pezosa (oko 11 eura) po
Zemlja u kojoj je crni luk postao luksuz: Kilogram košta više od deset eura

Svi restorani na Filipinima suočavaju se već neko vrijeme sa nestašicom jedne od osnovnih namirnica u filipinskoj kuhinji. Mnogi od njih bili su primorani da u svojim jelovnicima posebno naglase – “bez preliva od luka”. Prema zvaničnim statističkim podacima, cijena crnog luka prošlog mjeseca porasla je na oko 700 filipinskih pezosa (oko 11 eura) po kilogramu što je više od cijene mesa, ali i minimalne zarade u ovoj zemlji jugositočne Azije.

Iako su cijene pale posljednjih nedelja, luk je i dalje luksuz za mnoge potrošače, kaže Rizalda Maunes, vlasnica picerije u gradu Sebu.

“Ranije smo kupovali tri do četiri kilograma luka dnevno. Sada kupujemo pola kilograma, što je sve što možemo da priuštimo. Naši kupci razumiju jer nije samo riječ o restoranima… domaćinstvima je teško jer se u mnoga jela dodaje luk”, rekla je ona za BBC.

Glavni sastojak filipinske kuhinje postao je simbol rastućih troškova života. Inflacija je u ovoj zemlji dostigla novi četrnaestogodišnji maksimum prošlog mjeseca.

Predsjednik Ferdinand Markos mlađi, koji je i sekretar za poljoprivredu, nazvao je porast cijene hrane “vanrednom situacijom”.

Ranije ovog mjeseca Markos je odobrio uvoz crvenog i žutog luka u pokušaju da poveća snabdijevanje. Stručnjaci kažu da je ponovno otvaranje filipinske privrede podstaklo potražnju, dok su teški vremenski uslovi uticali na proizvodnju hrane, uključujući i luk.

“Još u avgustu, Ministarstvo poljoprivede prognoziralo je potencijalnu nestašicu korijenskih usjeva. Nekoliko mjeseci kasnije, Filipine su pogodile dvije snažne oluje koje su nanijele značajnu štetu usjevima. Takođe smo vidjeli snažan porast potražnje kako se ekonomija naglo oporavlja”, rekao je Nikolas Mapa, viši ekonomista u ING banci.

Rastuće cijene pogodile su tezge sa hranom u Sebuu, koje su popularne među lokalnim stanovništvom i turistima. Prženo povrće, meso i morski plodovi obično se poslužuju sa sosom od luka i sirćeta.

Izvor: Euronews