Rat u Ukrajini ušao je u 359. dan. Najžešće borbe i dalje se vode oko Bahmuta, na istoku zemlje. Evropska komisija odustala je od planova da se sankcioniše ruski nuklearni sektor u narednom paketu sankcija. Volodimir Zelenski kaže da je ruska proljećna ofanziva već počela.
Ruske snage granatirale Sumsku oblast
Ruske snage granatirale su sedam opština u Sumskoj oblasti.
Ruske trupe pucale su na naselja Velika Pizarivka, Esman, Hotin, Bilopolje, Novoslobidske, Krasnopolje, Šalihinje, saopštila je 16. februara vojna uprava Sumske oblasti.
U ruskom granatiranju Bahmuta petoro mrtvih, devetoro povrijeđenih
Ruske snage su gađale stambeni prostor u Bahmutu u Donjeckoj oblasti, saopštilo je glavno tužilaštvo.
U napadu je poginulo pet ljudi, devet je povrijeđeno, a oštećene su i brojne zgrade.
Zamjenica ukrajinskog premijera Irina Vereščuk rekla je 16. februara da 6.000 civila još uvijek živi u gradu Bahmutu na liniji fronta. Pozvala ih je da se evakuišu što je prije moguće.

Zelenski: Prioritet zadržati napade i pripremiti se za eventualnu protivofanzivu
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski rekao je u svom noćnom video obraćanju da mu je prioritet zadržati ruske napade i pripremiti se za eventualnu ukrajinsku protivofanzivu.
Održavanje situacije na frontu i priprema za sve neprijateljske korake eskalacije – to je prioritet za blisku budućnost – rekao je Zelenski, uoči bezbjednosnog sastanka svjetskih političkih i vojnih čelnika u Minhenu, dok se Ukrajina pokušava braniti od žestokih ruskih raketnih napada i udara na frontu.
Rusija je u četvrtak ispaljivala projektile širom Ukrajine i pogodila njenu najveću rafineriju nafte. Od najmanje 36 projektila koje je Rusija ispalila oko 16 je srušeno, kažu vazdušne snage, što je niža stopa od normalne, prenosi Reuters.
Ukrajina i kinesko-američke napetosti u središtu bezbjednosne konferencije u Minhenu
Rat u Ukrajini, gotovo godinu dana nakon ruske invazije i pojačane napetosti između Pekinga i Vašingtona biće u središtu bezbjednosne konferencije koja u danas počinje u Minhenu.
Njemački kancelar Olaf Šolc i francuski predsjednik Emanuel Makron su među 45 šefova država i vlada koji stižu na jedan od najvećih skupova o globalnoj bezbjednosti.
Dok se Ukrajina suočava s novom ruskom ofanzivom, zapadni čelnici bi trebalo da potvrde svoju predanost podršci Kijevu koliko god bude potrebno da se odbije ruska agresija, koja je počela 24. februara 2022.

Mae: Ako ne bude zaustavljen odmah, Putin će uvesti regiju u veći sukob
Ako ruski predsjednik Vladimir Putin ne bude zaustavljen odmah, u vrijeme godišnjice napada Rusije na Ukrajinu, mogao bi da uvede regiju u veći sukob, koji bi mogao da ima veće bezbjednosne posljedice i po SAD, izjavio je visoki zvaničnik Ministarstva odbrane Estonije Kristjan Mae.
Za vrijeme posjete američkog ministra odbrane Lojda Austina Talinu, Mae, šef odjeljenja Ministarstva odbrane za NATO i EU, rekao je da je Rusija pokazala da će nastaviti sa pokušajima da povrati teritorije koje su bile dio Sovjetskog Saveza i da ekonomske sankcije i značajni gubici u Ukrajini nijesu uticali na Putinove veće ciljeve.
Ako ne riješimo ovaj rat u ovom trenutku, tu gdje je sada, uslijediće veći rat. Ako je Evropa vezana za ovaj rat, onda će evropska podrška, politička, vojna podrška saveznika indo-pacifičkom području takođe biti ograničena. Dakle, primarni, kratkoročni fokus treba da bude poraz Rusije tamo gdje je sada. Ovo je vreme da se to uradi – rekao je Mae.
Rjabkov: Vašington odgovoran za incident sa gasovodom Sjeverni tok
Zamjenik ruskog ministra odbrane Sergej Rjabkov izjavio je da Moskva nema dilemu da odgovornost za incident sa gasovodom Sjeverni tok leži na Vašingtonu “po već utvrđenom šablonu”.
Ovo je uznemirujući čin sabotaže, teroristički akt. Ovo je potez američke administracije koja je prešla na nekad nezamislivu i neprihvatljivu fazu, u pitanju je napad na jedan od ključnih objekata ključne infrastrukture – naglasio je Rjabkov, prenio je TASS.
On je rekao da će se Moskva potruditi da taj čin ne prođe tek tako, “bez posljedica za SAD”.

Pušteni branioci Azovstala
Kancelarija ukrajinskog predsjednika saopštila je da su 100 ukrajinskih vojnika i jedan civil vraćeni u Ukrajinu u okviru razmjene zarobljenika sa Rusijom.
Nastavljamo da vraćamo Ukrajince iz zatočeništva. Danas sto naših vojnika i jedan civil ide kući – napisao je šef kabineta predsednika Ukrajine Andrij Jermak u postu na Telegramu.
Koordinacioni štab za postupanje sa ratnim zarobljenicima u Kijevu saopštio je da je oslobođeni civil Ivan Samojdiuk, prvi zamjenik gradonačelnika Enerhodara, koji je bio u zatočeništvu 333 dana. Jermak je dodao da su 94 oslobođena vojnika „branioci Mariupolja“, uključujući 63 vojnika koji su se borili u čeličani Azovstal.
Izvor: Agencije