Ljetnje računanje vremena koje je počelo 27. marta. završava se u nedjelju, 30. oktobra u tri sata ujutru. Građani Crne Gore će, kao i stanovnici većeg dijela Evrope , u noći između subote i nedjelje vratiti časovnike jedan sat unazad.
Na većini uređaja (računari, mobilni telefoni…), ta radnja će biti izvršena automatski.
Vrijeme u Crnoj Gori, kao i u regionu, usklađeno je sa računanjem vremena u EU, kako bi lakše funkcionisalo jedinstveno tržište u Evropi, u sektora prevoza i komunikacija i pojedinih sektora industrije.
Iako je Evropska komisija (EK) prije nekoliko godina predložila da se ukine sezonsko pomjeranje sata, države članice o tome se još nijesu dogovorile. Odluka o tome hoće li neka država uzeti kao trajno ljetnje ili zimsko vrijeme zavisi od njenog geografskog položaja pa sezonsko pomijeranje sata, uz sve nedostatke, čini se ostaje najbolji kompromis.
U EU postoje tri vremenske zone i najveća je srednjeevropska, od Poljske na istoku do Španije na zapadu.
Kada bi sve zemlje iz te vremenske zone trajno prešle na primjer na ljetnje računanje vremena, u Španiji, Belgiji, Holandiji, Danskoj zimi bi sunce izlazilo tek sredinom prijepodneva, a na sjeverozapadu Španije oko 10 sati.
U slučaju da uzmu zimsko kao trajno vrijeme, sunce bi na istoku Poljske izlazilo u tri sata ujutro, u Varšavi u 3.15, a u Berlinu u 3.44. S druge strane, kada bi zemlje na zapadu i sjeveru kontinenta ušle u zapadnoevropsku vremensku zonu, što bi bilo prirodno, nastale bi nove komplikacije, jer bi na primjer Francuska i Njemačka spadale u dvije različite vremenske zone.