Foto: PR Centar
Sve učestalije zloupotrebe prava na slobodan pristup informacijama negativno utiču na rad državnih institucija u Crnoj Gori, preopterećujući njihov sistem i smanjujući mogućnost efikasne obrade legitimnih zahtjeva. Neohodno je i digitalizovati arhivu u cilju brže i efikasnije primjene.
To je poručeno na okruglom stolu „Otvorenost javne uprave, prostor za unapređenje”, koji je organizovao Centar za monitoring i istraživanje (CeMI), a finansijski podržalo Ministarstvo javne uprave Crne Gore.
Programska direktorica, CeMI, Teodora Gilić, kazala je da, u vremenu kada su informacije jedan od najvažnijih resursa, pravo na slobodan pristup informacijama je od velike važnosti za osiguranje transparentnosti, odgovornosti i participativne demokratije.
„Ustav Crne Gore garantuje ovo pravo, a Zakon o slobodnom pristupu informacijama detaljno reguliše načine na koje građani mogu tražiti i dobiti informacije koje posjeduju državni organi i organizacije koje vrše javne funkcije. Međutim, nije dovoljno samo usvojiti zakon već je važno i osigurati njegovu dosljednu i efikasnu primjenu“, istakla je Gilić.
Prema njenim riječima, istraživanja koja je sproveo CeMI pokazuju da, iako je broj podnesenih zahtjeva porastao sa 5923 u 2019. na 7128 u 2023. godini, procenat potpuno odobrenih zahtjeva opao je sa 54 odsto u 2020. godini na svega 32,9 odsto u 2023.
„Ovi podaci jasno ukazuju na izazove u praksi, te na potrebu za unapređenjem sistema“, poručila je Gilić.
Ukazala je da CeMI sprovodi projekat “PROSPECTA: Promocija Otvorenosti i Stvaranje Pristupa za Efikasnu i Transparentnu Administraciju”, zahvaljujući finansijskoj podršci Ministarstva javne uprave.
„Kroz ovaj projekat analizirali smo primjenu Zakona o slobodnom pristupu informacijama i identifikovali ključne prepreke sa kojima se suočavaju građani i institucije. Tri sprovedena istraživanja, koja su obuhvatila uvid u različite aspekte primjene Zakona, pokazala su da je jedan od najvećih izazova nedostatak saradnje unutar institucija“, navela je Gilić.
Kazala je da službenici često ne vide rješavanje zahtjeva za pristup informacijama kao prioritet, što dovodi do kašnjenja i nesistematične obrade zahtjeva.
„Pored toga, nedovoljna digitalizacija arhiva dodatno otežava pristup traženim informacijama, dok su zloupotrebe prava na slobodan pristup informacijama postale značajan problem“.
Navela je i da podnošenje velikog broja sličnih zahtjeva za SPI u kratkom vremenskom periodu često ima za cilj da se oteža rad institucija, što dovodi do preopterećenja sistema i smanjenja efikasnosti u obradi legitimnih zahtjeva.
„CeMI smatra da bi proaktivnije objavljivanje informacija od strane državnih organa, efikasniji nadzor nad primjenom zakona doprinijelo smanjenju ovih zloupotreba. Takođe, uvođenje zakonskih odredbi koje bi omogućile institucijama da odbace očigledno zloupotrebljene zahtjeve, značajno bi rasteretilo institucije i omogućilo im da se fokusiraju na potrebe građana“, kazala je Gilić.
Istakla je da slobodan pristup informacijama ne smije biti samo zakonska obaveza, već svakodnevna praksa svih institucija u Crnoj Gori.
„Transparentnost i odgovornost su ključni za izgradnju povjerenja građana i osiguranje efikasnog funkcionisanja demokratskog društva. CeMI će nastaviti da predlaže i sprovodi inicijative koje će unaprijediti primjenu Zakona, time jačajući demokratske institucije u Crnoj Gori“, poručila je Gilić.
Državni sekretar u Ministarstvu javne uprave, Naim Đokaj, podsjetio je da je Crna Gora usvojila Zakon o slobodnom pristupu informacijama 2005. godine, a 2012. donijela novi zakon koji je značajno unaprijedio transparentnost državnih organa.
„Izmjene ovog zakona uslijedile su 2017. godine, uvodeći nove institute, kao što je ponovna upotreba informacija i napredniji sistem ostvarivanja prava na pristup informacijama. Ipak, 2019. godine pokrenut je postupak donošenja izmjena i dopuna zakona, koji, nažalost, nije rezultirao usvajanjem novog zakona. Iako su 42. i 43. Vlada uputile predlog zakona u Skupštinsku proceduru, on je povučen zbog promjena u izvršnoj vlasti. Najnoviji predlog zakona utvrdila je 44. Vlada krajem 2023. godine i uputila ga Skupštini, no on je u junu 2024. godine izostavljen sa dnevnog reda zbog neusaglašenosti sa pravno-tehničkim pravilima“, podsjetio je Đokaj.
S obzirom na važnost ovog zakona, kako je kazao, Ministarstvo javne uprave je odmah započelo proceduru pripreme novog zakona.
„Sproveli smo javne konsultacije, objavili izveštaj, te formirali radno tijelo uz učešće nevladinih organizacija. Takođe, uz podršku SIGMA-e, pripremamo posebnu analizu koja će pomoći usklađivanju zakona sa međunarodnim propisima i direktivama. Očekujemo da će analiza biti uskoro završena“, naveo je Đokaj.
Poručio je da jedino proaktivno objavljivanje informacija može smanjiti potrebu za podnošenjem zahtjeva i poboljšati demokratske procese u zemlji.
„Iako važeći zakon pruža solidan okvir za ostvarivanje prava na slobodan pristup informacijama, suočeni smo s izazovima koji utiču na efikasnost rada organa i ostvarivanje prava građana“, naveo je Đokaj.
Nemanja Stankov sa Fakulteta političkih nauka predstavio je rezultate tri istraživanja koja je CeMI sproveo u posljednjih sedam mjeseci, a koja su obuhvatila anketiranje državnih službenika, analizu primjene Zakona o slobodnom pristupu informacijama i praćenje slučajeva zloupotreba ovog prava.
„Cilj istraživanja bio je da se identifikuju prepreke u efikasnoj primjeni zakona, ali i da se ukaže na postojeće izazove u komunikaciji između državnih institucija i građana kada je riječ o pristupu informacijama od javnog značaja“, pojasnio je Stankov.
Kazao je da je jedno od istraživanja uključivalo anketiranje državnih službenika na nacionalnom i lokalnom nivou, od kojih je oko 33 odsto ispitanika saopštilo da nije dovoljno upoznato sa odredbama zakona.
„Značajan dio njih, 23 odsto, nije bio siguran da li njihova institucija ima objavljen Vodič za slobodan pristup informacijama na zvaničnom sajtu, što je zakonska obaveza“, naveo je Stankov.
Ukazao je da se kroz istraživanje fokus stavio na analizu odgovora institucija.
„Nedostatak digitalizacije arhiva predstavlja ozbiljan problem, jer mnoge institucije ne posjeduju adekvatne digitalne sisteme za pohranu i pristup starijim dokumentima, što otežava pravovremeno izdavanje traženih informacija“, rekao je Stankov.
Kroz istraživanja je analizirana zloupotreba zakona, pri čemu su identifikovani glavni modaliteti zloupotreba: slučajevi u kojima su podnosioci zahtjeva slali veliki broj sličnih zahtjeva sa ciljem preopterećenja institucija i ostvarivanja finansijske koristi kroz sudske sporove. „Pored problema sa digitalizacijom i zloupotrebama, istraživanja su ukazala na nedostatke u pravnoj regulativi, naročito u vezi sa nepreciznim definicijama pojmova poput “informacija od javnog značaja”. Ove nejasnoće dodatno otežavaju službenicima da pravilno primijene zakon, što često vodi ka odbijanju zahtjeva“, naveo je Stankov.
Ukazao je da je saradnja između prvostepenih organa i Agencije za zaštitu ličnih podataka ocijenjena kao neefikasna zbog čestih kašnjenja u rješavanju žalbi, čime se narušava povjerenje građana u sistem.
Stankov je istakao da je neophodno poboljšati edukaciju službenika o zakonskim obavezama, digitalizovati arhive, kao i unaprijediti pravni okvir kako bi se omogućila brža, transparentnija i efikasnija primjena Zakona o slobodnom pristupu informacijama.
Predstavnik SIGMA-e Timo Ligi, istakao je da zahtjeve za slobodan pristup informacijama nije potrebno obrazlagati ni pravdati.
„Postoji obaveza organa da prokativno objavljuju informacije, ali kako se to sprovodi u praksi to je drugo pitanje. Javne informacije bi trebalo da budu dostavljene u kratkom roku, u traženom formatu i bez nakanade. Ali i dalje imamo veliki problem ćutanja administracije, odnosno administracija ne odgovara na vrijeme. Međutim kada je riječ o zloupotebama, cilj određenih advokata i podnosilaca zahtjeva je da izazovu ćutanje administracije. Mora postojati obezbjeđen djelotvoran pristup pravnim ljekovima“, ukazao je Ligi.
U Crnoj Gori, kako je istakao, više je onih koji smatraju da Vlada pokušava da sakrije informacije, od onih koji misle da Vlada proaktivno objavljuje informacije.
„Ako gledamo po glavi stanovnika Crna Gora ima daleko najviše žalbi koje se odnose na pravo na slobodan pristup informacijama u cijelom svijetu. Agencija jednostavno nije zamišljena da bude u stanju da se nosi sa tim brojem žalbi, odnosno zahtjeva. Postoje ljudi koje podnose na hiljade zahtjeva što onemogućava da se bavimo pravim problemima. Oni pokušavaju da zloupotrijebe sistem da bi zaradili novac. Rješenje je da Agencija ili Upravni sud počnu da primjenjuju opšta načela koja već postoje u zakonskim tekstovima. Zakon o upravnom postupku kaže da je javno-pravni organ dužan da spriječi svaku zlaupotrebu prava stranaka u upravnom postupku“, kazao je Ligi.
Smatra da se zahtjevi ne mogu označiti kao zloupotreba na osnovu toga šta se traži, ali u načinu podnošenja zahtjeva se sastoji zloupotreba i u tom pravcu bi trebalo djelovati.
„Postojeći propisi mogu biti dosljednije primjenjivanji i u slučaju njihovog neprimjenjivanja trebalo bi da postoje sankcije. Končna mjera da se promoviše proaktivno objavljivanje informacija je elektronski sistem upravljanja dokumentacijom“, objasnio je Ligi.
Šefica Odjeljenja za slobodan pristup informacijama u Agenciji za zaštitu ličnih podataka i slobodan pristup informacijama, Biljana Božić navela je da je od 2019. zaključno sa 2023. godinom Agencija primila 28.148 žalbi, a u istom periodu Upravni sud je zaprimio 17.165 tužbi koje su se odnosile na sve predmete koje je Agencija primila.
„Kada je u pitanju ćutanje administracije, čak i kada je stranka zadovoljna naknadno donijetim rješenjem, na osnovu presude Evropskog suda za ljudska prava zauzet je standard u presudama Vrhovnog suda i Upravog suda, da ukoliko se nije odlučilo u zakonom propisanom roku od 15, ili do 45 dana, stranka zbog angažovanja advokata ostvaruje iznos od 363 eura“, rekla je Božić.
Saglasna je da iznosi naknada treba da budu umanjeni, zanemarljivi i da se fokus stavi na samog podnosioca zahtjeva.
„Zakonom o upravnom postupku izbrisan je institut spajanja postupaka. To je sijaset pravnih situacija koje vam daju za pravo da spojite postupak. Stoga, predlažem da se, ukoliko se ne mogu vršiti izmjene postojećeg sistemskog zakona, iskoristi prilika da kroz Zakon o slobodnom pristupu informacijama to prepoznamo i na jasan način definišemo“, rekla je Božić.
Agencija za za zaštitu ličnih podataka i slobodan pristup informacijama je, kako je naglasila, institucija koja spaja korisnike, prvostepene organe na način što je uz podršku SIGMA-e proteklih godina organizovala vrlo važne obuke koje su uključile kolege na lokalnom nivou.
Advokatica i autorka Smjernica za postupanje po zahtjevu za pristup informacijama, Milena Nikezić, kazala je da definitivno postoji zloupotreba prava na slobodan pristup informacijama i ukazala je da je jednom Opštini Bar pred novogodišnje praznike stiglo skoro 200 zahtjeva.
„Ali sa druge strane imamo građane koji su nezadovoljni, jer se probijaju rokovi, jer često organi samo navedu da nisu u faktičkom posjedu informacije, bez obrazloženja koja mora da sadrži rješenje kojim se odbija zahtjev o slobodnom pristupu informacijama. Organi ne idu u korak sa vremenom. Građani nemaju uvid da mnogo problema nastaje zbog tehničkih problema. Mora postojati pravilnik ili vodič za službenike. Takođe, rokovi za organe su kratki, ali za građane su rokovi dugi jer oni ne znaju sistem i proceduru. Njima se čini da je rok sasvim dovoljan, ali imamo prenatrpan sistem organa vlasti kojima je 15 dana premalo“, objasnila je Nikezić.
Događaj je održan u okviru projekta “PROSPECTA – Promocija otvorenosti i stvaranja pristupa za efikasnu i transparentnu administraciju”, koji sprovodi NVO Centar za monitoring i istraživanje (CeMI) uz finansijsku podršku Ministarstva javne uprave Crne Gore.
Crnogorska porodica iz Berlina podržala je inicijativu gradonačelnika Prijestonice Cetinje Nikole Đuraškovića i predsjednika Opštine Bar Dušana Raičevića povodom Međunarodnog dana borbe protiv siromaštva i socijalne isključenosti, saopšteno je iz Prijestonice Cetinje.
Uplaćenim novčanim sredstvima su obezbijeđeni vaučeri za dvije hiljade socijalno ugroženih porodica iz svih crnogorskih opština, bez obzira na nacionalnu, vjersku i svaku drugu pripadnost – saopšteno je iz gradske uprave
Podjećaju da crnogorska porodica iz Berlina nastavlja svoju dobrotvornu misiju u Crnoj Gori, ističući važnost solidarnosti, humanitarnog rada i filantropije za koheziju jednog društva.
Distribucija pomoći će se obaviti posredstvom organizacije Crvenog krsta Prijestonice Cetinje i Crvenog krsta Bar, a ovom inicijativom želi se naglasiti da država i društvo moraju posebnu pažnju posvetiti onima kojima je pomoć potrebna – zaključuje se u saopštenju Prijestonice Cetinje.
Ovako su nekad radile dobre firme i fabrike u Crnoj Gori: u gradu se prepozna grupa mladih muzičara kojima basta da postanu bend – samo im oprema fali. Pa im uprava fino sve instrumente kupi. Jedan-jedini uslov: da sviraju makar jednom godišnje, na dan preduzeća.
Tako je, ima lijepih 55 godina, od kada je na jesen 1969. nastao Obodin – kao mnogo važna vertikala, koja veže silne decenije crnogorske i cetinjske rok i pop muzike. I naravno da je fabrika bila „Obod“, da je tada mnogo dobro poslovala i da je tada i gradu i fabrici bilo mnogo bitno da prijestonica ima ozbiljan bend. Tad su to zvali „omladinski orkestar“… Ali, spram repertoara – da ne zvuči tako zvanično ili zakopčano. Nego, bre, čistokrvni rokenrol.
Naravno, daleko od toga da je Obodin bio prvi cetinjski bend. Još pedesetih i šezdesetih svirali su Cetinjski kunetaši (onako spram vremena, od napolitanskih i meksičkih pjesama, obavezno kancone sa San Rema – do izvornih crnogorskih)… I da, njihov pjevač od sredine šezdesetih bio je Miodrag Radunović. Već možete naslutiti spram prezimena: otac Aleksandra – Popaja i Nikole iz Perpera.
Potom su nastupali i pod imenom Cetinjani, pa sa posebnim merakom svirali muziku iz filmskih hitova… Sve neđe do posljednjeg nastupa, s osam muzičara na sceni, u sali Gradske kafane. Prava cetinjska legenda.
Nego, Miodrag Radunović je u Cetinjskim kunetašima sredinom šezdesetih zamijenio Veselina Bastaća. To nam je prezime za ovu priču posebno bitno. Naš brižljivi hroničar crnogorske rok i pop muzike Željko Milović ustanovio je da je to crnogorska familija sa najviše muzičara! Još od jednog Mijata Lukinog, u međuratnom periodu. Uglavnom, Venjo Bastać iz Cetinjana potom je pjevao u drugom gradskom bendu Fantasti, sve one momente koji su se ticali šlager muzike. Boris i Miro Bastać osnovali su osamdesetih grupu Krin…
Ali, za ovu priču nam je bitna grupa Obodin. Venjo Bastać sa solo gitarom (mnogo bitna cetinjska faca, još poznati slikar!), Tomislav Bastać na klavijaturama, pa bubnjar Mirko Begović (potom Zoran Obradović). I mnogo mlađi – braća Zoran i Dušan Martinović na basu i ritam gitari. Pravi porodični bend, jer ujaci tim momcima Martinovićima, tinejdžerima – bili su Bastaći.
E sad, taj Dušan, to je isti onaj Duka Martinović, tako bitna faca crnogorske pop i rok muzike, unazad ohoho godina. Tada, kada je osnovan Obodin, imao je samo 14 godina! I početak na Cetinju: prvo sa svirkama na igrankama u gimnazijskoj sali ili u Medicinskoj školi. Pa već koju godinu kasnije, na hotelskim terasama od Bečića do „Plavih horizonata“…
Repertoar, otprilike, možete da pogodite. Ono najbitnije od stranog roka i hard-roka, naravno, uz ukus italijanske pop muzike – za koju je domaća publika decenijama imala poseban gušt. Pa na svirkama sve do kraja Bosne, pa jednom i na festivalu na Paliću, gdje su bili crnogorski predstavnici… I tako otprilike do 1975. godine.
Ili: trajalo je otprilike dok Duka nije pošao na studije. U Beogradu je svirao u grupi Sving, potom za kotorske Soluse i Bisere Boke… Do grupe Val i bluz projekta Pasoš, nikšićkih Montenegrina (sa kojima je stigao i do Opatijskog festivala), benda Tvrd orah… Uslijedila je, osamdesetih grupa Muzička radionica kao mnogo bitna i nepravedno potcijenjena referenca vezana za tako osobenu muzičku scenu Kotora; naravno, i Plima, novi bend, osamdesetih na Cetinju, u kojoj je pjevao i Nikola Radunović.
Samo bi Dukina solo karijera, od devedesetih, zasluživala i zaslužuje poseban tekst. A ona duga priča koja Obodin sa kraja šezdesetih spaja sa našim muzičkim vremenima jeste, recimo, njegov album „Sve moje godine“ (1995). A jedan instrumental „PG-CT-KO“ tu, u svega nekoliko minuta, ispriča o crnogorskoj muzici i sceni tih gradova, kroz silne decenije, više nego – bilo koji tekst.
Izvor: Pobjeda
Načelnik Generalštaba Vojske Crne Gore, brigadni general Zoran Lazarević, položio je danas vijenac na spomenik u Tuđemilu, povodom 7.oktobra, Dana Vojske.
Ponosno odajemo počast našim precima koji su se borili za slobodu. Njihova hrabrost i odlučnost služe kao inspiracija svakom pripadniku Vojske Crne Gore, koja danas nastavlja tu časnu tradiciju, braneći sigurnost i suverenitet naše zemlje – istakao je general Lazarević.
Bitka kod Tuđemila, odigrala se 1042. godine, kada je malobrojna dukljanska vojska potukla vizantijske snage i predstavlja ključni trenutak u istoriji Crne Gore i njene borbe za slobodu i nezavisnost.
Milatović:
Predsjednik države Jakov Milatović čestitao je Dan Vojske Crne Gore i tom pril ikom u
rezidenciji na Cetinju upriličio svečani prijem na kome je uručio odluke o proizvođenju
u oficirski čin za 15 kadeta i kadetkinja.
Ovaj svečani dan treba da nas podsjeti na brojne bitke i ratove u kojima su generacije
naših predaka, žudeći za slobodom, čuvale zemlju od često brojnijeg i po oružju jačeg
neprijatelja. Iz njihovih svijetlih primjera mogli smo vidjeti da sloboda traži žrtvu,
istrajnost, nepokolebljivost, jačajući kolektivni osjećaj ponosa, časti i dostojanstva. Ona
budi u generacijama potrebu da čuvaju teško stečeno, i stvara obavezu da se žrtve
pale za slobodu nikada i nipošto ne zaborave. Jer znamo da smo veliki onoliko koliko
imamo poštovanja prema prošlosti, ali jednako tako i koliko imamo sposobnosti da
gradimo budućnost i stvaramo nove vrijednosti – poručio je Milatović.
Svečanom prijemu prisutvovali su načelnik Generalštaba Vojske Crne Gore brigadni
general Zoran Lazarević, članovi kolegijuma načelnika Generalštaba i porodice novih
oficira i oficirki Vojske Crne Gore.
Nobelova nagrada za fiziologiju ili medicinu dodjeljuje se svake godine naučnicima koji rade na raznim poljima medicine ili fiziologije.
Ovogodišnji dobitnici Nobelove nagrade za medicinu ili fiziologiju su Viktor Ambros iz Hanovera i Gari Ruvkum iz Berklija za otkriće mikro RNK i njegovoj ulozi u post-transkripcionoj regulaciji gena.
U pitanju je jedna je od pet Nobelovih nagrada koje su osnovane 1895. godine po testamentu Alfreda Nobela, a dodjeljuje je Institut Karolinska za izuzetne doprinose u medicini ili fiziologiji.
Kako je nastala voljom Alfreda Nobela, nagradom upravlja Nobelova fondacija, a dodjeljuje je odbor koji se sastoji od pet članova izabranih od strane Švedske kraljevske akademije nauka.
Iako se često naziva Nobelovom nagradom za medicinu, Nobel je u svom testamentu izričito naveo da se nagrada dodjeljuje za “ medicinu i fiziologiju“, pa se tako nagrada može dodijeliti za širi spektar djelovanja .
Dobitnici prošlogodišnje Nobelove nagrade za fiziologiju ili medicinu bili su Katalin Kariko i Dru Vajsman. Američki naučnik i mađarska biohemirčarka su dobili nagradu za svoj doprinos razvoju mRNK vakcine protiv kovida 19.
Kako je objavio Nobelov komitet, njihova otkrića bila su ključna za razvoj efikasnih mRNK vakcina protiv kovida 19 tokom pandemije.
Najmanje jedan maloljetnik povrijeđen je u tuči koja se danas oko 11 časova dogodila u barskoj Gimnaziji „Niko Rolović”, saopšteno je iVijestima iz Uprave policije.
Prema istim informacijama, on je u obračunu zadobio ubodnu ranu i prebačen je na ukazivanje medicinske pomoći.
U toku su aktivnosti na rasvjetljavanju tog događaja.
Izvor: Vijesti
Mladi rendžeri sa Cetinja obilježili su na Ivanovim Koritima 7. oktobar – Dan zaštite Dinarida.
Od biologa, inženjera šumarstva i zaposlenih u Službi zaštite i spašavanja prijestonice Cetinje učili su o raznovrsnosti biljnog i životinjskog svijeta nacionalnih parkova Crne Gore, kako zaštititi šume od požara i zašto su šume važne za čovjeka i cijelu planetu – saopšteno je iz NVO „Parkovi Dinarida”.
Djeca iz Prijestonice Cetinje, Prijedora i Kozarske Dubice bili su učesnici sedmodnevnog kampa „Mladi rendžeri” u NP „Lovćen”.
Mladi rendžeri kažu za Mediabiro da su srećni što su bili dio radionice na Ivanovim Koritima koja je posljednja aktivnost projekta „Aktivni mladi za zaštitu prirode“. Riječ je o projektu koji je finansijski podržala Evropska unija, kroz Regionalni program lokalne demokratije na Zapadnom Balkanu, a koji sprovodi UNDP u Crnoj Gori.
Ideja je bila da uključimo mlade sa Cetinja, da ih upoznamo sa poslovima koje obavljaju ljudi u Nacionanom parku, njihovi zaposleni, da se više informišu o zaštiti prirode, šta konkretno znače i kako izgledaju aktivnosti zaštite prirode na terenu – kazala je projektna menažderka u NVO Parkovi Dinarida Milica Kandić.
Ona podsjeća da je projekat počeo u ljetnjoj školi koju su u julu, u NP Lovćen, pohađali mladi rendžeri sa Cetinja.
U Nacionalnom parku Lovćen srećni su što su domaćini tako važnog programa za mlade. I ako je kiša poremetila planove za aktivnosti na terenu, djeca su našla zamjenu i radionijca je organizovana u Centru za posjetioce na Ivanovim Koritima.
Izvor: parksdinarides.org