Foto: N1 Beograd
Jedan od najvećih i najpoznatijih bendova na prostorima Balkana, Bajaga i instruktori slave 40. rođendan.
Osima toga obilježava se i četiri decenije od izlaska prvog albuma „Pozitivna geografija“, kao i godišnjica prvog koncerta u Domu sindikata.
Povodom velikog jubileja održaće i seriju koncerata u regionu, a 21. aprila održaće koncert tamo gdje su i počeli, u Domu sindikata.
Gitarista benda Živorad Žika Mileković kaže da će se na tom koncertu svirati cio prvi album, a da će za ostalo da se dogovore, da li će biti predgrupa, i koliko će taj koncert da traje.
On dodaje da je u duhu jubileja planirano 40 koncerata ove godine.
Izvor: N1 Beograd
U okviru kampanje „Poštuj život, vrati oružje“, koju Uprava policije sprovodi već duži niz godina, u toku jučerašnjeg dana, u više gradova širom Crne Gore dobrovoljno je vraćeno 50 komada oružja, 1223 komada municije, šest ručnih bombi, jedan ručni raketni bacač idjelovi vatrenog oružja.
Na teritoriji nadležnosti Regionalnog centra bezbjednosti ,,Centar“, u Podgorici, Danilovgradu i Cetinju građani su juče dobrovoljno predali policiji 17 komada vatrenog oružja od čega devet pištolja i osam pušaka i 496 komada municije različite vrste i kalibra, dvije bombe, i dvije tromblonske mine.
Službenicima Regionalnog centra bezbjednosti ,,Jug“, u Baru, Kotoru i Herceg Novom je dobrovoljno vraćeno 12 komada vatrenog oružja i 163 komada municije. U sjevernoj regiji države, na teritoriji nadležnosti Regionalnog centra bezbjednosti ,,Sjever“, u Bijelom Polju, Mojkovcu i Beranama dobrovoljno je predato ukupno devet komada vatrenog oružja, od čega šest pušaka i tri pištolja, jedan ručni raketni bacač, 346 komada municije različite vrste i kalibra, četiri bombe i djelovi od oružja – saopšteno je iz Uprave policije.
Kako su naveli policijskim službenicima Regionalnog centra bezbjednosti ,,Zapad“, u Nikšiću, Žabljaku i Pljevljima je dobrovoljno predato12 komada vatrenog oružja od čega osam pušaka i četiri pištolja i 218 komada municije.
Od početka januara Upravi policije je dobrovoljno predato ukupno 2017 komada oružja, 67.210 komada municije, 209 komada ručnih bombi, kao i više stotina djelova oružja i eksplozivnih sredstava – istakli su.
Podsjetili su da čuvanje oružja čiji su vlasnici bili članovi porodica ili srodnici, bez obzira na to da li se ili nije pred nadležnim sudom spoveo ostavinski postupak, shodno Zakonu o oružju, predstavlja nelegalno oružje, sve dok eventualno neko od pravnih nasljednika ne dobije dozvolu za držanje tog oružja od Ministarstva unutrašnjih poslova.
Još jednom napominjemo da građani mogu pozvati policiju na broj 122, obavijestiti policijske službenike da žele da vrate oružje, bez ikakve pravne, odnosno krivične ili prekršajne odgovornosti i bez obzira na to da li oružje posjeduju u ilegalnom ili legalnom vlasništvu – zaključili su iz UP.
Vanredni profesor Filozofskog fakulteta Univerziteta Crne Gore prof. dr Dragan Burić dobio je priznanje za izuzetan doprinos razvoju naučnoistraživačkog rada i međunarodnoj afirmaciji UCG-a.
Priznanje mu je uručio rektor UCG-a prof. dr Vladimir Božović, na svečanoj sjednici Senata UCG-a.
“Priznanje je dodijeljeno na osnovu predloga Vijeća Filozofskog fakulteta, koje je prepoznalo njegovu značajnu naučnu i akademsku aktivnost. Tokom 2024. godine, prof. dr Burić objavio je pet radova u prestižnim međunarodnim časopisima indeksiranim na WoS listama (SCI/SCIE/SSCI/A&HCI), četiri rada u zbornicima međunarodnih skupova i dva rada u izvodu. Takođe, bio je recenzent devet radova u časopisima Q1 i Q2 kategorije i jedne međunarodno relevantne monografije”, piše u saopštenju.
Burić je dugogodišnji član uredničkih timova uglednih naučnih časopisa iz geografije i bio je urednik tri naučna časopisa tokom protekle godine. Učestvovao je na više međunarodnih naučnih skupova kao predavač po pozivu, uključujući Šesti kongres geografa Srbije i Kongres slavističkih geografa i etnografa. Njegovo istraživačko polje obuhvata klimatologiju, meteorologiju, prirodne nepogode i granične fenomene u geografiji.
“Prof. dr Burić autor je dvije monografije i dva univerzitetska udžbenika, a u dosadašnjoj karijeri objavio je 23 rada u WoS časopisima i ukupno više od 54 rada. Njegovi radovi imaju preko 690 citata na Google Scholar-u, dok mu je h-indeks u različitim bazama podataka 13, 11 i 10. Tokom karijere, bio je uključen u međunarodne projekte i inicijative, uključujući saradnju između Crne Gore i Albanije, program Prekogranične vanredne situacije, Fors Montenegro i projekat razvoja geoprostornih baza podataka za solarnu energiju u Crnoj Gori i Srbiji. Kao rukovodilac Studijskog programa za geografiju Filozofskog fakulteta UCG (2020–2023), inicirao je više sporazuma o akademskoj saradnji sa univerzitetima u regionu”, piše UCG.
Osnovne studije završio je na Univerzitetu u Prištini, a magistrirao i doktorirao na Geografskom fakultetu Univerziteta u Beogradu, specijalizujući se za fizičku geografiju, s posebnim fokusom na klimu i ekstremne vremenske pojave u Crnoj Gori. Profesionalnu karijeru započeo je u Hidrometeorološkom zavodu Crne Gore, gdje je proveo 27 godina, a od 2017. godine zaposlen je na Filozofskom fakultetu u Nikšiću.
“Njegov doprinos akademskoj zajednici ogleda se kroz mentorstvo master studenata, razvoj nastavnih programa i aktivno učešće na međunarodnim naučnim konferencijama”, saopštio je Univerzitet.
Novinar i kolumnista Teofil Pančić preminuo je sinoć u 60. godini od posljedica duge i teške bolesti, objavio je nedjeljnik “Vreme”.
Teofil Pančić bio je redovni kolumnista i jedan od najpoznatijih autora u nedjeljniku “Vreme”, poznat po britkom stilu i kritičkim osvrtima na društvene i političke prilike u Srbiji i regionu.
Stalni kolumnista ovog nedeljnika bio je od 1993. godine.
Rođen je u Skoplju 1965. godine. Kao dijete vojnog lica, dio djetinjstva proveo je u Pirotu, a potom se seli u Zagreb, grad koji ga je formirao. Od ranih devedesetih živi na relaciji Beograd – Novi Sad.
Objavljivao je tekstove i kolumne u mnogobrojnim medijima među kojima su: Slobodna Evropa, Jutarnji list, Naša Borba, Autonomija, Republika, Globus, Dani, Sarajevske sveske, Dnevnik, Nezavisni, Vojvodina, Pobjeda, Monitor itd.
Autor je više od 20 knjiga, mahom zbirki eseja, među kojima se izdvajaju: “Urbani bušmani”, “Čuvari bengalske vatre”, “Osobeni znaci” i kratki roman “39 dana juna”.
Dobitnik je brojnih domaćih i regionalnih nagrada, kao što su “Jug Grizelj”, “Vitez poziva”, “Srđan Aleksić”… Većina nagrada koje je Teofil Pančić dobio dodeljuju se za hrabrost, novinarsku ili ljudsku.
Nacionalna biblioteka Crne Gore „Đurđe Crnojević“ je, namjenskim sredstvima Ministarstva kulture i medija Crne Gore, otkupila tri latinske inkunabule prvog južnoslovenskog tipografa i izdavača Andrije Paltašića Kotoranina od Antikvarnice „Biblos“ iz Zagreba.
Kako su kazali iz Nacionalne biblioteke, radi se o štampanim knjigama iz XV vijeka, koje su uvezane zajedno, sa originalnim italijanskim polupergamentnim ‘monaškim’ povezom na drvenim daskama, sa elegantnim cvjetnim i geometrijskim ukrasima na svinjskoj koži. Svaka od ove tri knjige na početku je ukrašena predivnim inicijalima u zlatu i bojama (minium crvena, kobaltno-plava i bakarno-zelena), u tipičnom venecijanskom stilu.
U pitanju su zbirke ljubavne poezije latinskih pjesnika Tibula, Katula i Propercijusa, štampane 1487. i 1488. godine u Veneciji. Imena trojice pjesnika “Propertio Catullo Tibullo” naknadno su ispisana rukom i još uvijek čitljiva na prednjoj korici.
Prema relevantnim podacima koje je objavio dr Miloš Milošević u knjizi „Andrija Paltašić Kotoranin” (Matica crnogorska, 1994.), u periodu od 1477-1499. godine, Andrija Paltašić je štampao samostalno 37 inkunabula i 4 zajedno sa drugim štamparima. Na južnoslovenskim prostorima je sačuvano blizu polovine Paltašićevih izdanja u oko 40 primjeraka, od kojih se 33 nalazi u Hrvatskoj, 3 u Crnoj Gori i 1 u Sloveniji. Jednu od ovih tri u našoj državi od ranije posjeduje NBCG „Đurđe Crnojević”, a to je Paltašićeva prva inkunabula „Atičke noći” („Noctes Aticae“) iz 1477. godine – saopšteno je iz NBCG.
U svrhu stručne ekspertize, NBCG je angažovala prof. dr Božidara Šekularca, uglednog istoričara koji se bavi proučavanjem i istraživanjem starog štamparstva na području Crne Gore. On je u Zagrebu, na licu mjesta izvršio uvid u autentičnost i očuvanost knjiga i o tome dostavio pisani izvještaj, u kome između ostalog stoji:
„Paltašić je kao izdavač i štampar radio u Veneciji između 1476-1499. godine, gdje je postao jedan od najpoznatijih venecijanskih majstora (magister) štamparstva.
Prema naučnim saznanjima Paltašić je prvu svoju inkunabulu objavio početkom 1477, a posljednju 1499. godine. Objavljivao je pretežno djela grčke i rimske klasike, savremenike – humaniste, istoriografe i leksikografe, te starije savremene teološke pisce. Svoja izdanja objavljivao je na latinskom i na italijanskom jeziku. Između ostalih to su djela Cicerona, Diodorusa, Gelijusa, Plinija Starijeg, Vergilija, Ovidija itd. i djela autora čije su knjige bile predmet našeg interesovanja: Katula, Propercija i Tibula.
Procjenjuje se da Paltašićeve knjige po grafičkoj opremljenosti, izradi i estetsko – likovnom izgledu spadaju među najuspješnije tvorevine ranog srednjovjekovnog štamparstva XV vijeka. Upravo ovaj primjerak, očito nepoznato izdanje nezabilježeno u ISTC (International standard text code), posjeduje konačni registar za sva tri toma.
Pretpostavlja se da je lično pisao predgovore i pogovore za svoje knjige. S ponosom je isticao svoje ime, prezime i mjesto rođenja – Tražiš li umjetnik ko je, koji li rodni mu kraj je: Andrija, Jakovljev sin, i Kotor rodni mu kraj“.
Treba istaći da su u XV I XVI vijeku, na prelazu između srednjeg i novog vijeka, “štampari sa područja Crne Gore izradili 70 knjiga: do 1500. godine – 46 inkunabula i tokom XVI vijeka (do 1597) – 24 postinkunabule. Tiraž ovih izdanja nije još uvijek precizno utvrđen. Preko ovih djela, Crna Gora se ravnopravno svrstala u evropsku i svjetsku kulturnu baštinu, u epohalni period pronalaska štampe, zauzimajuću prvo mjesto među Južnim Slovenima i po latiničnoj i po ćiriličnoj knjizi. Stoga smatramo da je prioritet države Crne Gore, Ministarstva kulture i medija i Nacionalne biblioteke “Đ. Crnojević” da se sa posebnom pažnjom i brigom posveti prikupljanju svoje pisane kulturne baštine, koja je rasuta svuda po svijetu.
NBCG „Đurđe Crnojević“ se zahvaljuje Direktoratu za kulturnu diplomatiju Ministarstva vanjskih poslova i Ambasadi Crne Gore u Republici Hrvatskoj, koji su pomogli da se ova izdanja od neprocjenjive vrijedosti dopreme u Crnu Goru.
Pojedine stomatološke ordinacije obustavile su juče pružanje stomatoloških usluga pacijentima o trošku Fonda za zdravstveno osiguranje (FZO), zbog nepovoljnih uslova rada i neodrživih nadoknada, ali će hitne intervencije i dalje raditi.
U tim ordinacijama tvrde da su na ovakvu odluku primorani jer se odgovornost stalno prebacuje između FZO i Ministarstva zdravlja, bez konkretnih koraka da se poboljša situacija. Loši uslovi, kako navode u obavještenjima pacijentima pojedine ordinacije iz Podgorice i Nikšića, doveli su do odluke da obustave pružanje usluga, kako bi zaštitili kvalitet stomatološke zaštite i dostojanstvo profesije.
Stomatološka komora Crne Gore najavila je juče generalni štrajk zbog toga što im država nije isplatila novac za pružene stomatološke usluge u decembru prošle godine, te najave da će finansijska izdvajanja iz državnog budžeta za njihove usluge biti smanjena.
“Stomatološka pokrenula je peticiju kojom se predlaže štrajk doktora stomatologije koji imaju potpisane ugovore za pružanje stomatoloških usluga sa FZO. Povod inicijative za štrajk su neisplaćena finansijska sredstva za već pružene stomatološke usluge u decembru 2024. godine, zatim najava smanjenja finansijskih sredstava u iznosu od 40 odsto za već pružene stomatološke usluge u januaru 2025, kao i najava smanjenja budžeta za stomatološke usluge koje predviđa nacrt budžeta za 2025. godinu”, navodi se u saopštenju koje je medijima dostavila predsjednica Skupštine Stomatološke komore Jelena Bulajić.
Poručila je da će, u slučaju da adekvatna reakcija nadležnih izostane, stupiti u generalni štrajk uz zakonom obavezan minimumom rada u obavljanju zdravstvene djelatnosti.
“Dakle, riječ je o potencijalno potpunoj obustavi rada što znači da će blizu 140 hiljada građana, osiguranika Fonda, biti ostavljeno bez Ustavom i zakonom zagarantovane stomatološke zdravstvene zaštite. U tom kontekstu posebno ističemo najosjetljivije kategorije društva, a to su djeca, studenti, trudnice, porodilje, penzioneri i osobe za invaliditetom”, navodi se u saopštenju.
Komora je, kaže Bulajić, prinuđena na ovakav potez jer svi njihovi dosadašnji napori i dosljedni apeli ka nadležnima u protekle četiri godine nijesu rezultirali ni odgovorom, pa samim tim, ni bilo kakvim dogovorom.
Iz FZO su saopštili da će sve obaveze prema stomatološkim ordinacijama da budu izmirene nakon usvajanja budžeta.
“Nacrtom budžeta za 2025. godinu, od Ministarstva finansija FZO su opredijeljena finansijska sredstva koja se odnose na stomatologe u iznosu od oko pet miliona i 613 hiljada eura. Ovaj iznos, na godišnjem nivou, je od strane donosioca odluka umanjen u odnosu na 2024. godinu i pored velikih napora Fonda da budžet za stomatologiju bude na nivou prošlogodišnjeg od šest miliona”, saopšteno je.
Odgovarajući na pitanja “Vijesti” zbog čega privatnim ordinacijama koje imaju ugovor sa FZO nisu isplaćene fakture za decembar mjesec 2024, iz te ustanove kazali su da nisu uplatili sredstva u iznosu od dvije trećine decembarske fakture, koja je dospjela za plaćanje 31.01.2025. godine.
“Međutim, važno je naglasiti da je FZO, u cilju društveno-odgovornog poslovanja, još u decembru stomatolozima uplatio trećinu iznosa decembarske fakture jer smo bili svjesni mogućeg kašnjenja zbog privremenog finansiranja”, navodi se u odgovoru.
U FZO tvrde da je aktuelna, novonastala situacija u ovom mjesecu posljedica privremenog načina finansiranja koje je Ministarstvo finansija uvelo zbog neusvajanja budžeta za 2025. godinu u Skupštini.
“Sredstva za mjesec januar, koja su značajno umanjena zbog privremenog finansiranja, biće isplaćena u punom iznosu nakon usvajanja budžeta, odnosno biće izmirene sve obaveze prema stomatološkim ordinacijama. To znači da će raspodjela sredstava ići u skladu sa ustaljenom praksom, u iznosu koji bude usvojen godišnjim budžetom od Skupštine”, pojasnili su.
FZO ima sklopljene ugovore sa oko 180 ordinacija koje pružaju stomatološke usluge osiguranicima – djeci do 18 godina, djeci bez roditeljskog staranja, trudnicama, licima sa invaliditetom, studentima do navršenih 26 godina, osobama starijim od 65 godina.
Izvor: Vijesti
Funkcioner Socijaldemokratske partije Crne Gore Petar Odžić, izabran je za novog predsjednika Skupštine opštine Budva.
Za Odžića je glasalo 19 odbornika SO Budva, dok su dva bila protiv.
Izabran je glasovima odbornika liste „Budva naš grad”, Evropskog saveza, Demokratske partije socijalista (DPS) i Građanskog pokreta URA. Dva odbornika „Pokreta za grad” glasala su protiv izbora Odžića.
Prije izbora odbornici „Za budućnost Budve” napustili su salu. Nosilac te liste Mladen Mikijelj poručio je da neće prisustvovati izdaji.
Novoizabrani predsjednik Skupštine opštine (SO Budva), nakon polaganja zakletve, poručio je da je glavni zadatak da se narod u Budvi pomiri.
Izvor: Vijesti