Povodom 13. novembra, Njegoševog dana, Narodna biblioteka i čitaonica “Njegoš” pripremila je bogat program.
U ponedjeljak, 11. novembra u 12 sati biće prikazan film Branka Baletića “Noć skuplja dva vijeka”.
Istog dana, u 18 sati biće promovisana prva knjiga poezije “Bila je sunce” Cetinjanke Mirjane Marković.
U holu biblioteke biće izložene knjige o Njegošu.
Univerzitet Crne Gore (UCG) osnovaće Fond za finansijsku podršku studenata u stanju materijalne potrebe. Odluku o tome donio je Upravni odbor, na sjednici sredinom oktobra, kada je, kako je navedeno, i stupila na snagu.
Ovom odlukom osniva se Fond za finansijsku podršku studenata UCG u stanju socijalne (materijalne) potrebe, čija je svrha finansijska podrška studenata koji su korisnici materijalnog obezbjeđenja, lične invalidnine, kao i dodatka za njegu i pomoć, u skladu sa Zakonom o socijalnom i materijalnom obezbjeđenju ili studentima kojima je neophodna materijalna pomoć – piše u Odluci, koja je objavljena u Biltenu UCG od 25. oktobra.
Odlukom o osnivanju Fonda za finansijsku podršku studenata u stanju materijalne potrebe predviđeno je da se sredstva Fonda obezbjeđuju preko Alumni asocijacije u vidu donacija, sponzorstava i na drugi način.
Alumni asocijacija je i predložila osnivanje Fonda.
Kako se dodaje, sredstava će biti uplaćivana na poseban podračun i dodjeljivati se studentima Univerziteta Crne Gore koji su korisnici materijalnog obezbjeđenja, lične invalidnine i dodatka za njegu i pomoć u skladu sa zakonom, na zahtjev pojedinca.
Odluku o tome, kako se navodi, donosiće Komisija za dodjelu novčanih sredstava.
Uslovi i postupci za ostvarivanje finansijske podrške koju dodjeljuje Fond, kako se dodaje u Odluci, u cilju ostvarivanja svoje svrhe biće propisani posebnim pravilnikom.
Taj pravilnik donosi Upravni odbor Univerziteta Crne Gore, u roku od 60 dana od dana stupanja na snagu odluke.
Kako je pojašnjeno u odluci, materijalno obezbjeđenje, lična invalidnina i dodatak za njegu i pomoć podrazumijeva jedna od osnovnih prava koja spadaju u domen osnovnih materijalnih davanja iz socijalne zaštite i koja se ostvaruju na osnovu uslova propisanih Zakonom o socijalnoj i dječijoj zaštiti.
Socijalna (materijalna) pomoć podrazumijeva finansijsko i imovinsko stanje određenog lica koje upućuje da isto nema dovoljno sredstava za život i zadovoljenje životnih potreba.
Izvor: Vijesti
U okolini Prijepolja, duž granice sa Crnom Gorom, trinaesti dan traje intenzivna potraga za Alijom Balijagićem, osumnjičenim za dvostruko ubistvo kod Bijelog Polja, javlja RTS Portal.
Srpska policija od subote pretražuje teren duž granice sa Crnom Gorom, trenutno u rejonu Kamene Gore, na oko 1.200 metara nadmorske visine.
Područje pretražuju granična policija, Žandarmerija i Specijalna antiteroristička jedinica.
Mještani navode da im policija daje sigurnost, mada bi oni normalno funkcionisali i da nije policije jer, kako navode, gora nikad nije bila bez vuka, ali su spremni da dočekaju prijatelje, a bjegunce isprate.
Policija Crne Gore i Srbije koordinirano u pograničnom pojasu detaljno pretražuju veliko područje u vrlo teškim uslovima na teritoriji obje zemlje u potrazi za Alijom Balijagićem, osumnjičenim za dvostruko ubistvo 25. oktobra.
Izvor: RTCG
Štoper Trabzonspora i crnogorske reprezentacije Stefan Savić oporavio se od povrede zadnje lože i biće u ikonurenciji za meč sa Rizeom za vikned, pišu turski mediji.
Rizespor maçı hazırlıklarını sürdüren Trabzonspor'da, sakatlığı düzelen Stefan Savic de antrenmanda yer aldı
— NTV Spor (@ntvspor) November 5, 2024
🔗https://t.co/sJBKfKVFIB
Foto: DHA pic.twitter.com/pvJC92PFOk
To znači da će Savić biti spreman i za mečeve Lige nacija, koje Crna Gora igra 16. i 19. novembra u Nikšiću sa Islandom i Turskom.
On se povrijedio 19. septembra na meču sa Kajserispora.
Očekivalo se da će Savić biti spreman i za duel protiv Fenerbahčea minulog vikedna, ali trener Trabzona Šenol Guneš nije želio da rizikuje.
Trabzonspor je trenutno na 11. mjestu na tabeli Superlige Turske.
Izvor: RTCG
Vlada Crne Gore će do kraja godine izdvojiti 878 hiljada eura za zaštitu i očuvanje kulturnih dobara, a najveći dio tog novca biće usmjeren na konzervatorske mjere. Programom zaštite i očuvanja kulturnih dobara za 2024. godinu, koji je Vlada usvojila 30. septembra, predviđeno je da svi odobreni projekti budu završeni do sredine naredne godine.
Programom je predviđeno da se arheološka istraživanja finansiraju sa 207 hiljada eura, od čega će 50 hiljada biti potrošeno na konzervaciju stolarije u kraljevskom pozorištu Zetski dom na Cetinju, dok će za konzervaciju Kaluđerskog mosta kod manastira Morača biti potrošeno 30 hiljada eura. Ministarstvo će sa po 25 hiljada eura finansirati istraživanje srednjovjekovnog lokaliteta Brskovo kod Mojkovca i crkve Svete Marije u Svaču kod Ulcinja.
Po 25 hiljada eura će, između ostalog, biti izdvojeno za sanaciju Crkve Svetog Save kod Budve, Crkve Svetog Đorđa na Cetinju, sanaciju krova Nacionalne biblioteke “Đurđe Crnojević” na Cetinju, konzervatorske radove u manastiru Ostrog, Crkvi Svetog Đorđa u Podgorici i Redžepagića džamiji u Plavu.
Za promociju kulturne baštine predviđeno je 95 hiljada eura, od čega će 30 hiljada biti izdvojeno za nabavku opreme za prezentaciju predmeta iz Cetinjskog manastira, dok će 20 hiljada eura biti utrošeno na monografiju o tvrđavama Osmanskog carstva u Crnoj Gori. Ministarstvo je izdvojilo i 12 hiljada eura za projekat očuvanja tradicionalnog načina prerade i bojenja vune.
Prioritet je dat projektima koji zahtijevaju hitan konzervatorski tretman i onima koji zahtijevaju nastavak već započetih aktivnosti. Realizacija predloženih projekata doprinijeće unapređenju stanja kulturnih dobara, uspostavljanju blagovremene saradnje između nadležnih institucija i vlasnika-držalaca kulturnih dobara – navodi se u programu koji je predložilo Ministarstvo kulture i medija.
Program je usvojen nakon što je izabrano 57 od 500 projekata dostavljenih Direktoratu za kulturnu baštinu, nakon javnog poziva za finansiranje i sufinansiranje projekata od javnog značaja. Pojašnjeno je da je Direktorat predložio projekte koji se odnose na arheološka i konzervatorska istraživanja, konzervatorske mjere, te prezentaciju i popularizaciju kulturne baštine. Najveći dio odobrenih projekata odnosi se na konzervatorske mjere, dok će se kroz 10 projekata predstaviti kulturna baština.
U programu se navodi i da je od 2020. godine Vlada uložila 2,4 miliona eura u 176 projekata očuvanja kulturne baštine, od čega je 1,1 milion potrošen na 87 projekata sprovedenih tokom 2020. godine. Ministarstvo pojašnjava i da je 69 posto tih projekata realizovano, 24 posto je započeto ili djelimično realizovano, dok sedam posto projekata nije realizovano.
Ovogodišnji program zaštite, inovativnim konceptom u odnosu na prethodni period, dao je mogućnost široj javnosti, vlasnicima, držaocima i drugim subjektima da daju svoje prijedloge i sugestije, od kojih su mnogi uključeni. Na taj način, kroz uključenost društvene zajednice, stvaraju se bolji uslovi za razumijevanje značaja očuvanja kulturne baštine, kao i uslova njene zaštite – navodi se u saopštenju Ministarstva kulture i medija..
Izvor: Birn.me
Ako želimo da imamo poboljšan uspjeh znači da moramo stvoriti uslove, osnovne škole ne bi trebalo da prelaze više od 600–700 učenika, način rada sa djecom da se promijeni iz frontalnog i repetitivnog u individualni, samo su neki od zaključaka sa sinoć održane tribine „Crnogorski obrazovni sistem i udžbenici“ koju je organizovala Matica crnogorska.
Bivši ministar prosvjete, akademik Slobodan Backović istakao je da nam nizak nivo funkcionalne pismenosti govori da „imamo djecu koja znaju da pročitaju tekst ali ako ih pitate šta ste pročitali, šta to znači, o čemu je tekst, oni ne znaju o čemu se radi.“
– Takve djece imamo mnogo, skoro 50% četrnaestogodišnjaka od kojih 70% ide u srednje stručne škole. Srednje stručne škole su po meni veliki problem, posebno za visoko obrazovanje, jer tamo je 70% djece funkcionalno nepismeno i kako na fakultetu tu djecu mogu da nauče nečemu a da bude funkcionalno dobro? Ako uporedite skandinavske zemlje sa našim zemljama to su egalitarna društva za razliku od nas koji smo kompetitivna. To što daje rezultate u Finskoj kod nas neće dati, jer pazite: u Finskoj se djetetu nikad ne govori da je najbolji, ne pita se za ocjenu, nego koliko si naučio. Skandinavske zemlje izdvajaju iz nacionalnog dohotka mnogo više nego mi. Prosjek po OECD-e za izdvajanje na obrazovanje je 4,7% bruto društvenog proizvoda. Mi izdvajamo 4,2% ili 4,3%, dok Island izdvaja preko 7% – objasnio je Backović.
On je podsjetio i da su u jednom periodu vanredni učenici koji su pohađali obrazovanje odraslih vraćeni u škole i time je, kako je istakao, vraćena korupcija u škole.
– Pazite, imate nekih 800 plus koji završe vanredno godinu i imaju pravo da se zapošljavaju i da se upisuju na univerzitet. Za šta smo ih osposobili tim vanrednim učenjem? Samo će dobiti papir s kojim dobiju posao koji neće znati da rade – objasnio je Backović.
Smatra da bi trebalo razmisliti o povećanju broja učenika u srednjim školama s opštim obrazovanjem, gimnazijalcima.
– Iako smo bili predvidjeli da završni ispit u stručnim školama ne može biti jednak gimnazijskoj maturi, zakonodavci su ih poslije izjednačili i oborili nivo mature i dozvolili upis na fakultet sa završnim ispitom koji po suštini mora da je nešto drugo od maturskog ispita. Na ispitu u stručnoj školi mora da se pokaže i stručnost koju je trebalo da steknu učenici da bi počeli da rade. Imamo problem tržišta rada. To malo što se zaposli ima niske plate pa nemaju nikakav stimulans da rade pa se više isplati da upišu neke studije, dobiju neke stipendije koje su povećane na 300 eura, socijalno su zaštićeni i u jednom trenutku smo imali univerzitet koji je bio praktično socijalna ustanova koja je upisivala po 800 ekonomista i pravnika. Na moje javno suprotstavljanje toj praksi, odgovor je bio da je ustavno pravo da imaju pravo na obrazovanje. Onda sam pitao ako je ustavom zagarantovano pravo na rad, što ne zaposlimo sve? Nije bilo odgovora, ali je bilo važno da se sačuva socijalni mir. Taj socijalni mir nam je napravio toliko pravnika i ekonomista, učinio je da tolike odškolujemo, a da ih ništa ne naučimo – rekao je Backović.
Osvrnuo se i na skraćenje norme, te da je time najviše štete nanijeto predmetima kao što su biologija i istorija, te onima koji kod djece razvijaju kognitivne vještine. To je rezultiralo time da djeca u osnovnoj i u srednjim stručnim štolama ne čuju ništa o Darvinu i ne znaju ništa o sopstvenoj istoriji.
Predsjednik Udruženja profesora istorije Crne Gore Rade Vujović je istakao da je jedan od najpogubnijih poteza koji možete napraviti – ne poštovati plan i program.
– Profesori jesu obučeni, ali pitanje je hoće li se držati programa. Mi smo došli u situaciju da profesori predaju lične istorije, istorija je postala lična stvar svakog profesora – rekao je Vujović i objasnio da je to zato što smo mi „društvo koje se ne zamjera“.
– Čini mi se da nismo imali snage i hrabrosti da sprovedemo reforme. Nije problem u zakonima, nije problem u bolonji. Neko je mudar rekao: dajte mi dva čovjeka, glumca i gledaoca i napraviću pozorište. Ja to smatram i za školu – škola su profesor i đak. Ako vi hoćete da proizvedete nešto, vi ćete na ledini toga đaka naučiti da bude neko ko će da se raznese i bude terorista ili da upravlja avionom. Tu suštinu mi trideset godina nemamo – rekao je Vujović.
On se osvrnuo i na opštu sliku obrazovanja u današnjoj Crnoj Gori.
– Bio sam frapiran činjenicom da smo na popisu od jedne države u kojoj je vjernika bilo desetak posto došli do države koja meni, pravo da vam kažem liči, na Avganistan jer imamo 2,5% ateista. Ta slika u stvari govori šta smo mi učinili u obrazovanju, šta smo učinili u kulturi. Od štrikova za Brisel mi smo zaboravili da mislimo svojom glavom i čini mi se da sve to što je rađeno jeste jedan veliki promašaj i to je ono što je okvir – rekao je Vujović.
Iz pozicije nekoga ko je učestvovao u recenziranju udžbenika osvrnuo se i na jedan momenat iz prošlosti.
– Krenuli smo s užbenikom za deveti razred pošto je 20. stoljeće bilo najproblematičnije u kojem su autori gospodin Burzanović i Jasmina Đorđević imali rečenicu: „U Drugom svjetskom ratu naši neprijatelji su koristili pravilo zavadi pa vladaj, a partizanski pokret je odgovarao sa bratstvom i jedinstvom.“ Meni se čini da su u zadnjih 30 godina naši prijatelji koristili pravilo zavadi pa vladaj, da su razigravali najgore kod nas – rekao je Vujović i dodao da se čudimo otkud nered u našim školama, otkud agresija u našim školama, „a mi smo iznjedrili generacije kojima su očevi siledžije, kojima su u Skupštini heroji oni koji lome kompjutere, psuju…“
Profesor sa Fakulteta za crnogorski jezik i književnost Aleksandar Čogurić je govorio iz pozicije jednog od autora udžbenika i osvrnuo se na naziv predmeta koji u sebi ima četiri jezika.
– Taj naziv predmeta je bio stvar političkoga momenta zbog drugih ciljeva i morao je predmetni program to slijediti. Teško je i programom i udžbenikom ispratiti taj naziv, ali ono što što sam siguran, učenik od početka do kraja može da razumije jezik kao sistem, a obilježja ta četiri jezika je vrlo teško predstaviti, pogotovo što je to od najranijeg uzrasta. Mi odrasli teško možemo te posebnosti jezičke shvatiti; to su četiri jezika, ko prihvatio – ko ne prihvatio. Svi su potekli od staroslovenskoga pa su se jezici razišli, formirali vremenom. Bitno je da shvate jezik kao sistem, strukturu jezika i mislim da to udžbenici prate u jednom vrlo korektnom obimu – objasnio je Čogurić i dodao da je obrazovni sistem vrlo složen sistem u kome učestvuje čitavo društvo.
– Imate učenike, nastavnike, roditelje i to je vrlo teško pa je sve sinhronizovati. Reforme kad se dešavaju ta je riječ vrlo vrlo slojevita, a ovdje se olako upotrebljava. Ovdje se koristi riječ reforma i za najmanju promjenu. Treba uvijek razlikovati promjenu od reforme. Reforma podrazumijeva ogromna ulaganja, ogromna materijalna sredstva u prostor i u ljude. Ljudi koji je u svemu tome učestvovali napravili su velike stvari to ne može da se dovodi u pitanje, ali onda dalje nije otišlo do svih rukavaca prosvjetnih, oni su izostali – objasnio ej Čogurić i dodao da je „zvijezda obrazovnog sistema učenik.“
Backović je objasnio i kao je došlo do „četvoroimenog jezika“.
– Anketa je neka bila u kojoj je 18% izrazilo da govori crnogorski i to nam je bila jedina tačka na osnovu koje smo mogli da uvedemo crnogorski jezik u priču. Vi znate koja je nastala halabuka ne zato što je uvođenje ugrožavalo nekoga, nego što se pojavio crnogorski. Šta je radila gimnazija nikšićka i tako dalje. Mi smo u tom trenutku imali srpskohrvatski jezik kao kodirani jezik sa gramatikom i pravopisom. Da bi crnogorski jezik ozvaničili i da bude u programima morali smo da ga kodifikujemo i zbog toga je crnogorski stajao sa ova tri jezika na srpskohrvatskoj jezičkoj normi sve dok se nije kodifikovao. Poslije toga se, kad se Ustavom odredio kao službeni jezik, moglo uraditi i nešto više. Nije urađeno i za to dalje ne snosim odgovornost. Predmet se uvijek u nastavnom planu zvao maternji jezik, a program koji je dolazio na taj materni jezik je bio srpsko-hrvatski, pa su ga promijenili na srpski ne pitajući nikoga, pa smo mi stavili crnogorski, srpski, bosanski i hrvatski prosto da sačuvamo crnogorski jezik. Četiri smo imali tužbe na Ustavnom sudu do uvođenja crnogorskog u papire prosvetne i Ustavni sud je zaključio da smo imali to pravo da uradimo, da nijesmo povrijedili Ustav, tako da je to ostalo. Inače bila je žilava borba i od pokojnog vođe crkve Amfilohija i onda svih sljedbenika njegovih, sastanaka u Reževićima. Ne znate šta se radilo u Reževićima, svi politički predstavnici, da ih ne nabrajam sad, idu na sastanak, uključujući ovog našeg predsjednika Skupštine, pa dobiju zadatke, pa onda na Univerzitetu pokreću peticije i tako dalje. Svakog dana meni ispred Ministarstva dolaze studenti iz Nikšića, a faksove šalju iz Parohijskog doma SPC – rekao je Backović i zaključio da su u tom trenutku uradili sve što su mogli da urade.
Medijatorka tribine bila je novinarka i teoretičarka književnosti Jelka Malović.
IZVOR: Matica crnogorska
Skupština Prijestonice Cetinje nije u dnevni red zasijedanja uvrstila prijedlog odborničkog kluba Demokratske partije socijalista da se predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić proglasi za nepoželjnu osobu u Prijestonici. Kako je obrazloženo, Skupština nema nadležnost za donošenje takve odluke. U dnevni red je uvršten prijedlog gradonačelnika Prijestonice Cetinje Nikole Đuraškovića koji se odnosi na Zaključke o Prijestonici Cetinje.
Obrazlažući ovu inicijativu predsjednik kluba odbornika DPS Oskar Huter je kazao da se ovom inicijativom ne želi stopirati ulaz ili prolaz u grad.
Ova inicijativa je namjera da se određene ličnosti koje vrijeđaju grad na najneprimjereniji način zaustave u tom njihovom pohodu. Mi smo ovđe građani prijestonice obavezni, pored nadoknade koju dobijamo kao odbornici, da predstavljamo građane i onda kada nam nije pravo da se zamjerimo, a ako to zamijeranje znači ulazak u nekakve odnose koalicija ili bilo što – ne treba da nam politički subjekti kojima pripadamo ili ne pripadamo budu prepreka da reagujemo i da štitimo ugled i pravo svih građana – kazao je Huter.
Huter jer kazao da je namjera inicijative da se uskrati gostoprimstvo i da ono što može da uradi grad jeste da makar upozori na taj način vinovnike takvih incidenata iako se za ono što radi Mandić može naći i grublja riječ.
On je rekao i da smo od prvog čovjeka grada čuli „da nam ne basta i da smo trebali reagovati u državnom parlamentu i da zaustavimo takva vrijeđanja.“
S tim u vezi smo prešli sa riječi na djelo i na ovaj način izrazili želju da se ovi vinovnici spriječe, a naveo bih samo neke od uvreda. Taj čovjek je 31. maja u saopštenju NSD naveo da „među Cetinjanima ima ljudske sitneži, moralne bijede i sirotinje”. Mandić sa takvom retorikom nastavlja na skupštinskom zasijedanju i kaže da je „Cetinje zabito i nebitno selo tamo neđe ispod Lovćena, značajno samo zbog toga što se tamo rodio Aleksandar Karađorđević”. Osim toga, on uskraćuje pravo na status Prijestonice kada kaže „Cetinje ne zaslužuje da bude Prijestonica“ i povrh svega ovoga sa institucionalne funkcije predsjednika skupštine Crne Gore, nastavlja da vrijeđa i naziva grad Cetinje i građane Crne Gore zečevima, izruguje se sa logom đe pored svih simbola ovog grada želi da uvrsti zgradu zetske banovine – kazao je predsjednik kluba odbornika DPS Oskar Huter.
U toku je rasprava po ovoj inicijativi, odbornici će se na kraju zasijedanja izjasniti o svim tačkama.