Kultura

Za očuvanje kulturne baštine 878 hiljada eura iz budžeta

Najviše novca biće izdvojeno za radove u Zetskom domu na Cetinju
Za očuvanje kulturne baštine 878 hiljada eura iz budžeta

Foto: RTV Cetinje

Vlada Crne Gore će do kraja godine izdvojiti 878 hiljada eura za zaštitu i očuvanje kulturnih dobara, a najveći dio tog novca biće usmjeren na konzervatorske mjere. Programom zaštite i očuvanja kulturnih dobara za 2024. godinu, koji je Vlada usvojila 30. septembra, predviđeno je da svi odobreni projekti budu završeni do sredine naredne godine.

Programom je predviđeno da se arheološka istraživanja finansiraju sa 207 hiljada eura, od čega će 50 hiljada biti potrošeno na konzervaciju stolarije u kraljevskom pozorištu Zetski dom na Cetinju, dok će za konzervaciju Kaluđerskog mosta kod manastira Morača biti potrošeno 30 hiljada eura. Ministarstvo će sa po 25 hiljada eura finansirati istraživanje srednjovjekovnog lokaliteta Brskovo kod Mojkovca i crkve Svete Marije u Svaču kod Ulcinja.

Po 25 hiljada eura će, između ostalog, biti izdvojeno za sanaciju Crkve Svetog Save kod Budve, Crkve Svetog Đorđa na Cetinju, sanaciju krova Nacionalne biblioteke “Đurđe Crnojević” na Cetinju, konzervatorske radove u manastiru Ostrog, Crkvi Svetog Đorđa u Podgorici i Redžepagića džamiji u Plavu.

Za promociju kulturne baštine predviđeno je 95 hiljada eura, od čega će 30 hiljada biti izdvojeno za nabavku opreme za prezentaciju predmeta iz Cetinjskog manastira, dok će 20 hiljada eura biti utrošeno na monografiju o tvrđavama Osmanskog carstva u Crnoj Gori. Ministarstvo je izdvojilo i 12 hiljada eura za projekat očuvanja tradicionalnog načina prerade i bojenja vune.

Prioritet je dat projektima koji zahtijevaju hitan konzervatorski tretman i onima koji zahtijevaju nastavak već započetih aktivnosti. Realizacija predloženih projekata doprinijeće unapređenju stanja kulturnih dobara, uspostavljanju blagovremene saradnje između nadležnih institucija i vlasnika-držalaca kulturnih dobara – navodi se u programu koji je predložilo Ministarstvo kulture i medija.

Program je usvojen nakon što je izabrano 57 od 500 projekata dostavljenih Direktoratu za kulturnu baštinu, nakon javnog poziva za finansiranje i sufinansiranje projekata od javnog značaja. Pojašnjeno je da je Direktorat predložio projekte koji se odnose na arheološka i konzervatorska istraživanja, konzervatorske mjere, te prezentaciju i popularizaciju kulturne baštine. Najveći dio odobrenih projekata odnosi se na konzervatorske mjere, dok će se kroz 10 projekata predstaviti kulturna baština.

U programu se navodi i da je od 2020. godine Vlada uložila 2,4 miliona eura u 176 projekata očuvanja kulturne baštine, od čega je 1,1 milion potrošen na 87 projekata sprovedenih tokom 2020. godine. Ministarstvo pojašnjava i da je 69 posto tih projekata realizovano, 24 posto je započeto ili djelimično realizovano, dok sedam posto projekata nije realizovano.

Ovogodišnji program zaštite, inovativnim konceptom u odnosu na prethodni period, dao je mogućnost široj javnosti, vlasnicima, držaocima i drugim subjektima da daju svoje prijedloge i sugestije, od kojih su mnogi uključeni. Na taj način, kroz uključenost društvene zajednice, stvaraju se bolji uslovi za razumijevanje značaja očuvanja kulturne baštine, kao i uslova njene zaštite – navodi se u saopštenju Ministarstva kulture i medija.