Prijedlog Budžeta Prijestonice Cetinje za 2025. godinu projektovan je na 13.100.000 eura što predstavlja uvećanje od 6,55 odsto u odnosu na 2024. godinu.
Budžet za narednu godinu, osim snažne razvojne, ima pažljivo i sa posebnim senzibilitetom kreiranu socijalnu komponentu, kazao je gradonačelnik Nikola Đurašković.
U okviru budžetskog plana za narednu godinu, Prijestonica je predvidjela poseban program podrške mladima – sufinansiranje troškova stanarine, odnosno zakupa stana za mlade bračne parove. Cijenimo da ćemo novim programom pružiti snažnu podršku mladim bračnim parovima u formiranju porodice i ostvarivanju pune egzistencije u našem gradu – istakao je Đurašković.
Ovom mjerom, kao i programima besplatnog vrtića za svu djecu, sufinansiranja troškova za medicinski potpomognutu oplodnju, isplatu naknada za novorođenčad i porodilje, podrške ranjivim kategorijama stanovništva i vozila za besplatan prevoz penzionera, Prijestonica nastavlja da radi na poboljšanju uslova života svih građanki i građana i motivisanju mladih da ostanu da žive i rade u našem gradu.
Đurašković je najavio da će iduće godine Prijestnica sufinansirati adaptaciju stambenih zgrada u iznosu od 60% do 70%. Planom Budžeta predviđena su i izdvajanja za razvoj poljoprivrede, žensko preduzetništvo i start up biznise.
Ovi programi su u prethodnim godinama dali očekivane efekte i nadamo se da će i u 2025. godini ove strukture, ekonomski gledano, iskoristiti benefite ovih programa i da ćemo zajednički, kroz kreiranu podršku, raditi na otvaranju novih radnih mjesta na teritoriji Prijestonice – kazao je Đurašković.
Planirana su i rekordna izdvajanja za sport i to sa trenutnih 800.000 na 1.170.000 eura čime će se značajno poboljšati položaj sportskih klubova.
Vjerujem da cetinjski sportski kolektivi i pojedinci svojim rezultatima u 2024. ali i u prethodnim godinama u punom kapacitetu opravdavaju povećanje izdvajanja za sport i da ćemo i ovim izdvajanjem postići ono što želimo, a to je da svi cetinjski sportisti imaju adekvatne uslove za bavljenje sportom – poručio je gradonačelnik.
Budžetom su planirani brojni servisi iz oblasti socijalne i dječije zaštite, poput savjetovališta za mlade koji koriste psihoaktivne supstance i naknade dijela troškova za liječenje zavisnosti. Posebna pažnja biće posvećena djeci bez roditeljskog staranja, žrtvama nasilja u porodici, vršnjačkog i seksualnog nasilja i licima u stanju socijalne potrebe u rješavanju njihovog stambenog pitanja.
Sve navedeno govori da je kreiran Budžet po mjeri svih građanki i građana Prijestonice, vodeći računa o unapređenju uslova života, njihovim potrebama i potrebama grada – zaključio je Đurašković.
Dubrovnik je danas oko 11 časova pogodilo jako nevrijeme s kišom i gradom, koje je izazvalo poteškoće na saobraćajnicama i zabijeljelo ulice grada, posebno istorijsko jezgro.
Gradonačelnik Dubrovnika, Mato Franković, objavio je fotografiju iz centra grada uz komentar „Grad u bijelom ogrtaču”.
Dežurne službe su na terenu, a vatrogasci su imali nekoliko intervencija.
Vatrogasci su na nekoliko lokacija, najvažnije nam je sad da sredimo Stradun gdje su začepljeni kanali. Bilo je nekih poplava, ali nije toga bilo puno – rekao je Stjepan Simović, županijski vatrogasni komandir.
Ciklon i dalje djeluje na vrijeme u Hrvatskoj, a tokom četvrtka očekuje se razvedravanje i smirivanje vremena.
Izvor: N1 Beograd, Dnevnik.hr
Službe zaštite Nacionalnih parkova Crne Gore su u proteklih mjesec dana koordinisanim redovnim i vandrednim operativnim aktivnostima u cilju sprječavanja vršenja nezakonitih radnji u zaštićenim prirodnim područjima podnijele veći broj prijava nadležnim državnim organima kako bi se pravoremeno spriječilo ugrožavanje biodiverziteta i devastacija prostora, a u cilju očuvanja njihovih prirodnih i kulturnih vrijednosti, saopšteno je iz Nacionalnih parkova Crne Gore.
Prilikom obavljanja redovnih aktivnosti, Služba zaštite NP Skadarsko jezero je u crnogorskim teritorijalnim vodama zatekla albanskog državljanina u vršenju nezakonitog izlova ribe koji je procesuiran nadležnim državnim organima na dalje postupanje. U saradni sa Agencijom za zaštitu životne sredine, Služba zaštite je podnijela dvije krivične prijave protiv četiri osobe za izlov ribe putem električne struje – navodi se u saopštenju.
Kako su dodali, tokom vanrednih aktivnosti u rejonu Karuč, zatečena je osoba u vršenju nelegalnog izlova ribe mrežama koje je procesuirano nadležnom Osnovnom državnom tužiocu na dalje postupanje.
Realizovana je akcija u rejonu Omerove gorice gdje je spriječen nelegalan izlov ribe, a osobe su pružale otpor dajući se u bjekstvo o čemu je obaviješten Osnovni državni tužilac – kazali su iz Nacionalnih parkova.
Takođe je, kako su naveli, Služba zaštite u saradnji sa inspektorom za ribarstvo podnijela dvije prekršajne prijave protiv tri osobe za izlov ribe takozvanim “građenjem”, kao i ostalih nelegalnih radnji.
Nadzornici NP su tokom ovog perioda, privremeno oduzeli: pet plovila, tri vanbrodska motora, 150 mreža, 350 parangala, 80 kilograma ribe. Služba zaštite u ovom periodu zabilježila je i slučaj mučenja i ubijanja divlje životinje, a krivična prijava podnesena je Upravi policije – istakli su u saopštenju.
Prema njihovim riječima, osim rezultata u borbi protiv nelegalnog izlova ribe, Služba zaštite je ostvarila i značajne rezultate u sprječavanju vršenja nelegalne gradnje.
U saradnji sa komunalnim inspekcijama podnijeto je 26 prijava, kao i inicijativa u vezi sa uklanjanjem nelegalnih objekata i splavova, a u cilju sprječavanja devastacije akvatorijuma. U Nacionalnom parku Durmitor Služba zaštite je podnijela sedam prijava koje su procesuirane nadležnim organima. Među zabilježenim nezakonitim aktivnostima u tom parku su nelegalna gradnja, puštanje lovačkih pasa, devastacija prostora – proboj puta, uništavanje državne imovine – crtanje grafita – naglasili su oni.
Kako su kazali, u NP Prokletije o nezakonitim aktivnostima sačinjeno je pet zapisnika u vezi sa bespravnom sječom šume, devastacijom terena – dva slučaja iskopa kanala, devastacija prostora prokopavanjem puta, kao i postavljanje ski lifta u dolini Grebaje.
U NP Biogradska gora nijesu zabilježene nelegalne aktivnosti, dok je u NP Lovćen prijavljen slučaj nelegalne sječe u drugoj zoni zaštite parka i nepropisno odlaganje otpada u mjestu Njeguši.
Nacionalni parkovi Crne Gore kao upravljači pet zaštićenih prirodnih područja upozoravaju da se nezakonitim aktivnostima ugrožava biodiverzitet, pejzažne i priodne vrijednosti parkova. Apelujemo na građane da svaki oblik nezakonitog djelovanja prijave na broj telefona Monitoring centra 067 000 825 kako bi Službe zaštite pravovremeno reagovale – zaključili su u saopštenju.
Nacionalna biblioteka Crne Gore „Đurđe Crnojević” u četvrtak, 12. decembra u 11 časova u zgradi nekadašnjeg Francuskog poslanstva, organizuje okrugli sto na temu „110 godina od rođenja dr Nika S. Martinovića“.
U uvodnom dijelu skupa govoriće direktorica NBCG mr Dragica Lompar i unuka dr Martinovića Marija Bogdanović Vujović.
Naučne radove o životu i radu crnogorskog književnika, novinara, publiciste, istaknutog naučnog radnika i dugogodišnjeg direktora NBCG, dr Nika S. Martinovića predstaviće:
dr Ranko Vujačić: „Dr Niko S. Martinović – Putokazi“
dr Veljko Martinović: „Sjećanja na Nika Simova“
dr Radenko Šćekić, Istorijski institut Crne Gore: „Doprinos dr Nika S. Martinovića razvoju istoriografije u Crnoj Gori“
mr Aleksandar Ćuković, Istorijski institut Crne Gore: „Niko S. Martinović u Istorijskim zapisima”
dr Srđa Martinović: „Niko Simov – revolucionar, borac za slobodu, pravnik“
dr Olivera Popović i dr Slavko Burzanović: „Italijanističke teme u životu i radu Nika S. Martinovića“
Ljubomir Z. Popović, Istorijski institut Crne Gore: „Niko S. Martinović o Rovinskom i Tolstoju“
Miraš Martinović: „Niko Simov Martinović – Duh Nacionalne biblioteke“
Slavica Glendža, Nacionalna biblioteka Crne Gore „Đurđe Crnojević“: „Stvaralaštvo dr Nika Simovog Martinovića“
Milorad Milović, Nacionalna biblioteka Crne Gore „Đurđe Crnojević“: „Akademik Niko Simov Martinović kao bibliograf“
Danijela Radulović, Nacionalna biblioteka Crne Gore „Đurđe Crnojević“: „Legat dr Nika S. Martinovića“
Povodom 110 godina od rođenja dr Nika S. Martinovića, u prostoru Francuskog poslanstva biće otvorena izložba građe iz njegovog Legata.
Nakon što je prije par dana crnogorki sudija Bogdan Kaluđerović saopštio da na kraju sezone završava karijeru, danas je isto uradio i njegov kolega sa rukometnog terena – Ivan Vujačić.
Vujačić je u paru sa Kaluđerovićem 16 godina dijelio pravdu širom Crne Gore, ali i Evrope pošto je imao EHF značku posljednjih deset godina.
Danas se obraćam vama s puno emocija jer je došao trenutak da zatvorim jedno poglavlje svog života koje je bilo ispunjeno strašću, izazovima i nebrojenim uspomenama. Nakon dugogodišnje karijere sudije, donio sam odluku da se oprostim od sudijske uloge na rukometnim terenima.
Odluka nije bila laka, jer je rukomet za mene oduvijek bio mnogo više od igre. Bio je način života, prostor u kojem sam gradio prijateljstva, učio, rastao i suočavao se sa svakodnevnim izazovima. No, svjestan sam da svaka karijera ima svoj prirodni tok i da je važno znati kada se povući, ostavljajući mjesto novim generacijama koje dolaze.
Hvala vam, mojim kolegama, na svakoj zajedničkoj utakmici, na podršci u trenucima kada je bilo najteže, i na tome što smo jedni drugima uvijek bili oslonac. Zajedno smo radili na tome da sudijska profesija u našoj zemlji dobije zasluženi ugled, i ponosan sam na sve što smo zajedno postigli.
Hvala Zajednici rukometnih sudija Crne Gore na povjerenju, na svakoj prilici koju sam dobio da se dokažem i doprinesem sportu koji volim. Posebno se zahvaljujem svim mentorima i iskusnijim kolegama koji su me učili od prvih koraka, kao i mladim sudijama koje su me inspirisale svojom energijom i željom za uspjehom.
Takođe, hvala svim igračima, trenerima i ljubiteljima rukometa na uzajamnom poštovanju koje smo gradili kroz godine. Svaka utakmica, svaki zvižduk i svaka odluka na terenu bila je prilika za novo iskustvo i lekciju.
Iako se povlačim iz sudijske uloge, moja ljubav prema rukometu ne prestaje. Nastaviću da podržavam naš sport i naše sudije na bilo koji način koji bude potreban. Vjerujem u budućnost rukometa i u generacije koje dolaze, i uvjeren sam da će naš sport nastaviti da raste i inspiriše.
Završavam ovu poruku s puno ponosa i zahvalnosti. Hvala vam na svim uspomenama i podršci kroz godine. Ostajem vaš veliki prijatelj i saveznik na svakom koraku vašeg puta – saopštio je Vujačić.
Međunarodni dan planina obilježava se danas kao dan kada slavimo ljepote i značaj planinskih ekosistema širom svijeta. Crna Gora, sa svojim veličanstvenim planinama kao što su Durmitor, Prokletije, Bjelasica, Sinjajevina, Ljubišnja, Orjen, Lovćen, Rumija, Kučke i Moračke planine, predstavlja pravi dragulj prirode, koji ne samo da nas inspiriše, već i pruža neizmjerne mogućnosti za očuvanje biodiverziteta, ekosistemskih usluga i održivog razvoja, saopšteno je iz Planinarskog saveza.
Planine Crne Gore su više od samo prelijepih pejzaža.
One su dom brojnim biljnim i životinjskim vrstama, izvor pitke vode i prostor za rekreaciju i odmor. Njihova očuvana priroda predstavlja vitalni resurs za održivost lokalnih zajednica, ali i za turizam, koji je sve važniji segment naše privrede. Ove godine, Međunarodni dan planina se obilježava pod motom „Rešenja za planine i održivu budućnost – inovacije, adaptacija i mladi“, gdje ističemo ulogu mladih u očuvanju naših prelijepih planina i prirodnih resursa – piše u saopštenju.
U ovom kontekstu, kako ističu, važno je uključiti mlade u aktivnosti zaštite i promocije naših planina.
Oni su pokretači promjena i budući čuvari prirode. Kroz edukaciju i učešće u planinarskim i aktivnostima, možemo ih osnažiti da prepoznaju značaj očuvanja prirode i održivog razvoja. Planinarski savez Crne Gore i planinarski klubovi, će putem medija i organizovanih aktivnosti, kao što su planinarenje, radionice i predavanja, nastojati da inspirišu mlade da se aktivno uključe u zaštitu naših planinskih područja – piše u saopštenju.
Uprava policije Crne Gore ukazuje javnosti na pojavu globalno popularnog TikTok trenda pod nazivom „Leteći Supermen”, koji je zabilježen i u državama regiona.
Riječ je o pojavi koja izaziva zabrinutost zbog potencijalno opasnih, pa čak i dalekosežnih posljedica po zdravlje. Iako djeluje kao bezazleni vid zabave – imitacija leta Supermena, prisustvo ovog izazova potvrđuje da je želja da se bude „u trendu” na društvenim mrežama podsticaj za rizično ponašanje – navode u saopštenju.
Dodaju da posebno zabrinjava činjenica da ovaj izazov djeca mogu izvoditi na različitim mjestima – u školskim dvorištima, parkovima, ili čak na ulicama, gdje ne postoji adekvatna kontrola ili zaštita.
U državama regiona već su zabilježeni incidenti u vezi sa trendom „Leteći Supermen”, uključujući slučajeve bolničkog zbrinjavanja djece koja su zadobila teške tjelesne povrede prilikom snimanja izazova radi njegovog objavljivanja na društvenim mrežama. I u državama Evropske unije ponovo su se aktivirali pozivi da se onemogući pristup mreži TikTok, nakon brojnih registrovanih slučajeva zadobijanja teških tjelesnih povreda, dok su nerijetki primjeri zabrane izvođenja izazova u obrazovnim ustanovama – ističu oni.
Navode da sa druge strane, kako bi ublažio negativne efekte popularnih trendova, TikTok je uveo upozorenje prilikom pretrage, u kojem se korisnici obavještavaju o potencijalno opasnom i uznemirujućem sadržaju i gdje se ukazuje na neophodnost prepoznavanja štetnih izazova.
Upućujemo apel roditeljima da sa djecom razgovaraju o opasnostima, nasilju i samodestruktivnom ponašanju koje podstiče pomenuti izazov, kao i sve druge, slične aktivnosti na društvenim mrežama. Dalje, neophodno je nadzirati onlajn aktivnosti djece i edukovati ih o odgovornom korišćenju interneta i društvenih mreža – zaključuju u saopštenju.